שתף קטע נבחר

שרון ואבו מאזן נפגשו בצל פיגועי הטרור

מקורות פלסטינים: רה"מ הציע לפלסטינים לקבל אחריות על אזור בגדה, להשיג בו הפסקת אש, ואחרי מספר שבועות להתחיל להילחם בטרור. הפלסטינים השיבו: אנו זקוקים לשלושה חודשים - ולהקלות בשטחים. אחד מהמשתתפים הפלסטינים: "זו הייתה פגישה מיותרת". שרון ואבו מאזן קבעו להיפגש שוב

בין הפיגוע בחברון, שבו נרצחו שני ישראלים, ניסיון הפיגוע בשערי תקווה, והפיגועים בירושלים הבוקר, נפגש ראש הממשלה, אריאל שרון, עד אחרי חצות, עם עמיתו הפלסטיני אבו מאזן, לראשונה מאז הרכבת הממשלה הפלסטינית בראשותו. בפגישה, שארכה שלוש שעות, השתתפו גם השר לענייני ביטחון ברשות, מוחמד דחלאן, יו"ר המועצה המחוקקת, אבו עלא, וראש לשכתו של שרון, דב וייסגלס.
שרון הביע בפתח הפגישה את זעמו על פיגוע החמאס בחברון. גם אבו מאזן הביע את צערו על שהתרחש בחברון.
בפגישה הציע ראש הממשלה לפלסטינים להעביר לשליטתם אזור בגדה, שבו תיבחן יכולתם להשליט סדר ולהפסיק את הפיגועים. אם תצליח הרשות, יהיה ניתן להעביר לשליטתה אזורים נוספים ולחדש את המו"מ. שרון ואנשיו אמרו כי אם יחודש המו"מ, ישראל תהיה מוכנה "לויתורים כואבים".
הפלסטינים השיבו שדרושים למוחמד דחלאן שלושה חודשים לבנייה מחדש של מנגנוני הביטחון הפלסטינים עד להפעלתם היעילה. עוד אמרו כי אבו מאזן צריך להציג בפני עמו הישגים, ובראשם הקלות בשטחים. הישראלים השיבו שהם מוכנים להסכים על חודש עד חודש וחצי שבו תושג "הפסקת אש" בשטח שעליו יקבלו הפלסטינים אחריות, ולאחר-מכן יחלו מנגנוני הביטחון הפלסטינים להילחם בארגוני הטרור. ישראל הבהירה שתהיה מוכנה להעניק לפלסטינים שורה של הקלות בתמורה למלחמה בטרור, אולם לא פירטה באילו הקלות מדובר.
מקורות פלסטינים מסרו עוד כי הפלסטינים דרשו מהישראלים הודעה רשמית על קבלתה של מפת הדרכים, אולם ישראל סירבה לבקשה.
בלשכת שרון אמרו בתום הפגישה כי "הוחלפו דעות ביחס לאופן ההתקדמות במגעים המדיניים. בין הצדדים שררה תמימות דעים כי הפסקת הטרור הוא שלב ראשון וחיוני בכל התקדמות. הפלסטינים הבטיחו לקיים מאמץ כן ואמיתי להפסקת הטרור". דוברו של ראש הממשלה, ארנון פרלמן, אמר כי "הפגישה התנהלה באווירה טובה". מנגד טענו מקורות פלסטינים כי בפגישה לא הושגה שום התקדמות. אחד המשתתפים בפגישה אף אמר ל-ynet כי "זו הייתה פגישה מיותרת".
ראש הממשלה שרון ועמיתו אבו מאזן קבעו להיפגש בעתיד הקרוב.

הפגנות מחוץ למשרד ראש הממשלה

הפגישה התקיימה בצל הדיווחים על פיגוע הטרור בחברון, שבו נהרגו בעל ואשתו, ומייד לאחריה נמסר גם על הפיגוע בשערי תקווה.
מחוץ למשרד ראש הממשלה הפגינו כ-400 אנשי מועצת יש"ע תחת הכותרות: "להילחם בטרור, ולא לדבר אתו", "אבו מאזן ודחלאן זה ערפאת בלי זקן". מועצת יש"ע קראה לשרון לבטל את הפגישה עם אבן מאזן בעקבות הפיגוע בחברון. יו"ר המפד"ל, אפי איתם, קרא לשרון להפסיק את המגעים עם הפלסטינים עד שיחלו לפעול נגד הטרור. "היום קיבלנו הוכחה כואבת נוספת לכך שכל עוד ערפאת בשטח, יימשך הטרור", אמר איתם, "אבו מאזן עדיין לא נקף אצבע כנגד הטרור, ולכן המענה היחיד צריך להיות המשך פעילות צה"ל בעומק השטח, והגברת פעילות הסיכול".
מנגד הפגינו כ-250 אנשי "שלום עכשיו", שקראו לשרון ליישם את מפת הדרכים. ח"כ יולי תמיר אמרה: "ראש הממשלה מרמה את העם. בשעה שהוא ממשיך להבטיח שלום, ממשיכה הממשלה לבנות התחלויות ולטרפד כל סיכוי בשטח להקמת מדינה פלסטינית".
בשלב מסוים היה עימות בין המפגינים משני הצדדים, אולם המשטרה הפרידה ביניהם והשליטה סדר.

אטילה שומפלבי, עלי ואקד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. זעם על הפיגוע בחברון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אבן מאזן. לאמץ את מפת הדרכים
צילום: איי פי
מומלצים