שתף קטע נבחר

תקדים "קדמה": יוקמו בתי"ס עיוניים בשכונות מצוקה

משרד החינוך מתכוון להקים שני בתי ספר עיוניים בשכונות מצוקה, במתכונת התיכון שמפעילה עמותת קדמה בירושלים

משרד החינוך מינה צוות שייערך להקמת שני בתי ספר עיוניים נוספים שיפעלו בשכונות מצוקה, או בעיירות פיתוח, במתכונת זהה לזו שמפעילה עמותת קדמה בשכונת קטמונים ירושלים. בצוות חברים נציגי עמותת קדמה, ונציגי משרד החינוך.
כיום אין באף שכונת מצוקה תיכון עיוני שמכשיר את תלמידיו להשיג תעודת בגרות בלבד, ולא מקצוע. מינוי צוות הבדיקה מהווה אישור של משרד החינוך לגישה של מייסדי עמותת קדמה, לפיה יש להעניק לילדי השכונות הזדמנות שווה בהשגת תעודת בגרות עיונית, ולא רק מקצועית.
עמותת קדמה הוקמה בשנת 94', מתוך כוונה לספק חינוך עיוני לתלמידים בשכונות מצוקה. בבסיס הרעיון עמד הרצון לחזק במקביל את הקשר של התלמיד לשורשיו העדתיים, תוך שמירה על זהותו המזרחית, מתוך הנחה שתלמיד שגאה בשורשיו יאמין יותר בעצמו וביכולתו וישיג הישגים גבוהים יותר בלימודים. קדמה-תל אביב, שהוקם ב-94', נסגר לפני כשנה לאחר שגרעין המייסדים, בראשות סמי שלום-שטרית, הסתכסך עם העירייה ומשרד החינוך.
לטענת עיריית ת"א אז, בקדמה ת"א עוררו מחלוקת עדתית והשתמשו בעיקר באידיאולוגיה העדתית, ועסקו פחות בחינוך. קדמה ירושלים שם דגש על החינוך העיוני, אם כי במקביל נעשה חיזוק "בשייכות האישית, העדתית והמעמדית" של התלמיד, כפי שנכתב בחומר ההסברה של בית הספר. התלמידים זוכים לדגשים בתרבות המזרח, בספרות, באמנות, בתרבות ובלימודי ההיסטוריה. קבוצה של 25 תלמידים מבית הספר שוהה עתה במשלחת במרוקו.
בבית הספר בירושלים לומדים כ-180 תלמידים, ובראשו עומדת קלרה-יונה משומר. הצוות שהוקם עתה במשרד החינוך לשכפול קדמה ירושלים, מורכב בין השאר, מד"ר עמי וולנסקי, מנהל אגף תכנון ובקרה במשרד, וציון בן כנען, מנהל האגף לחינוך על יסודי.
צוות הבדיקה החל באיתור רשות מקומית שתסכים להפעיל את קדמה בתחומה. בין היתר אמור הצוות להיפגש עם ראש עיריית אופקים ואנשי חינוך בעיריית קרית מלאכי.
ד"ר עמי וולנסקי אמר כי "אנחנו מקווים שסיפור ההצלחה של קדמה ירושלים יועתק לשכונות נוספות. קדמה הצליחה תוך אמונה ודבקות במטרה להביא תלמידים עם עבר של כשלון לימודי להישגים גבוהים. בחומר שהוגש לנו אין שום איזכור להיבטים עדתיים יוצאי דופן". לפי התוכנית, שני בתי הספר יפעלו בעוד שנתיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
בית הספר "קדמה" בירושלים
גלי תיבון
מומלצים