שתף קטע נבחר

אחיו החקלאי של אהוד מנור התאבד

טרגדיה קשה נוספת על רקע כלכלי: זאב ניר, חקלאי בן 67, תלה את עצמו סמוך לביתו בבנימינה. אשתו סיפרה: "הוא כל הזמן אמר: יש לי חבל, הכנתי חבל, והיינו צוחקים". ילדיו סיפרו שהגיע לייאוש טוטאלי, אבל לא הסכים לפנות לטיפול פסיכולוגי. האח, אהוד מנור, שוהה עדיין בארה"ב. בבנימינה מספרים על מצוקה קשה של החקלאים

מקרה קשה נוסף של התאבדות על רקע כלכלי: זאב ניר, בן 67, חקלאי תושב בנימינה ואחיו הבכור של המשורר והפיזמונאי אהוד מנור, התאבד אמש (יום ג') בתלייה בחורשה סמוך לבנימינה.
מחקירת האירוע עולה כי ניר נקלע למצוקה כלכלית: בבעלות בני המשפחה עסקי הסעדה (קייטרינג) מצליחים, אולם בשל המיתון הלך המצב והידרדר. לפני מספר ימים אמר ניר לאחד מבניו כי בקצב שבו החובות תופחים, הוא "כבר חושב להתאבד".
כיממה נעדר מביתו, וכוחות גדולים של משטרת זכרון-יעקב, מלווים בבני משפחה ומתנדבים, חיפשו אחריו. אמש באחת בלילה נמצאה גופתו תלויה על עץ בחורשה בבנימינה, ליד אוטובוס נטוש, סמוך לביתו.
רעייתו של ניר, ריבית, סיפרה הבוקר בתוכנית "עניין אחר" בקול ישראל: "הוא הסתובב בזמן האחרון בדיכאון עקב המצב... היו סימנים מוקדמים לזה, אבל הוא לא היה מוכן לקבל בשום אופן עזרה. הוא כל הזמן אמר - 'אני אגמור באיזושהי דרך', הוא אמר 'יש לי חבל, אני הכנתי חבל' והיינו צוחקים.
"הוא השאיר מכתב שהוא אוהב את כולנו, מבקש סליחה מהנכדים… ושהוא מקווה שאנחנו נהיה מאושרים בלעדיו". ריבית ניר הוסיפה כי לבעלה לא היו חובות, אולם הוא החל לגמור את החסכונות והמצב הכלכלי הלך והידרדר.

"הוא אמר שהטיפול היחיד שלו זה להתאבד"

בתו של ניר, גיליה, סיפרה ל-ynet כי אביה התקשה לראות את ילדיו במצוקה כלכלית. "הוא לא ראה את הילדים שלו מסודרים. אבא הלך והוציא חסכונות ופחד שלא יישאר כלום והוא פשוט לא עמד בזה. הוא היה אומר לנו שהטיפול היחידי שלו זה להתאבד", אמרה הבת, "בשבוע האחרון הוא היה בדיכאון קשה. זה בן אדם שהיה לו הרבה כסף בעבר וקשה לו לקבל את זה שהיום הוא חי מהיד לפה".
הבת אמרה עוד כי דיברה בפעם האחרונה עם אביה מעט לפני שנעלם. "הוא נשמע לא טוב. אמרתי לו 'תעזוב אותי, נמאס לי לשמוע', וביקשתי ממנו ללכת לטיפול. הוא אמר לי 'אני מסוגל להתאבד למרות שאת חושבת שאני לא'".
בנו של ניר, ישראל, אמר שאביו לא הסכים בשום אופן לפנות לטיפול פסיכולוגי. "היתה דעיכה במצב הנפשי שלו, הוא היה מדבר איתי הרבה על זה. הוא טען שאין אור בקצה המנהרה. הוא פשוט נכנס למצב של ייאוש טוטאלי. הצעתי לו אלף פעם עזרה פסיכולוגית, אבל הוא לא הסכים. זה גם הקשיים הכלכליים אבל לא רק. חובות לא היו לו. אנחנו בסערת רגשות. בטראומה לא רגילה. הוא היה אבא נהדר".
אריה זיתוני, ראש מועצת בנימינה וחברו הטוב של זאב סיפר ל-ynet: "ריבית סיפרה לי שהוא פשוט לא ראה שום פתרון לבעיות הכלכליות. הכל נגמר לו מול העיניים. קיבלנו ממנו כל הזמן מסרים שקשה לו עם המסים, עם הארנונה, עם כל דבר שצריך לשלם - וזה בן אדם שבמשך כל חייו היה משלם חובותיו בזמן".

"הוא לא בכיין כמוני"

אחיו של ניר, חתן פרס ישראל לזמר עברי, אהוד מנור, שוהה עדיין בארצות הברית, שם עוברת אשתו ניתוח לייזר בעיניה. זוהי טרגדיה שנייה במשפחה, לאחר שאח נוסף, יהודה, נהרג במלחמת ההתשה. עליו חיבר מנור את השיר "אחי הצעיר יהודה".
בראיון שנערך עימו ב"ידיעות אחרונות" ביולי 2001, סיפר מנור על אחיו הבכור ועל האופן שבו התגלגל לאחריותו משק המשפחה בבנימינה. "מאחי הגדול זאב ציפו שייקח את המושכות ויטפל במשק ובפרדסים. זה לא היה ממש באופיו. אני למדתי לנגן בפסנתר במשך שנים, והוא, בלי ללמוד אף תו בחיים, מנגן טוב ממני. והמעמסה הזו שהפילו על כתפיו היתה מאוד מתישה בשבילו. אבל כשאחי (יהודה) נהרג, הוא ממש נשבר. עד היום, כשהוא יושב ומדבר איתי, ומתחיל משפט עם 'אתה זוכר שיהודל'ה...', קשה לו לסיים אותו, כי הוא כבר בוכה. למרות שבאופיו הוא לא בכיין כמוני".
בבנימינה סיפרו היום כי זאב ניר לא היה החקלאי היחיד באזור שנקלע למצוקה קשה בתקופה האחרונה, וכי מספר החקלאים המבקשים סיוע עולה בהתמדה בעת האחרונה.
בנימינה היא ישוב מסודר, יפה ומטופח ואולם מדובר באשלייה המכסה על מצוקה רבה. במושבה מתגוררים כ-6,500 תושבים. החקלאות מתבססת על כרמים ליין ועצים נשירים כגון תפוחי עץ ומשמש. פרדסים רבים נעקרו בשנים האחרונות.
את אלה המתפרנסים מחקלאות בלבד אפשר לספור על כף יד אחת. במועצה המקומית אומרים, כי לראשונה מזה שנים, לא שילמו יותר מ-30 אחוז מהתושבים את הארנונה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
זאב ניר. מצוקה כלכלית
צילום: רפרודוקציה
צילום: חיים זיו
אהוד מנור. טרגדיה שנייה
צילום: חיים זיו
מומלצים