שתף קטע נבחר

סעיף בתוכנית הכלכלית מעקר מתוכן את "חוק טל"

הסעיף מציע לקצץ בתמיכה לאברכים ובתמורה מאפשר להם לצאת לעבודה. אך חוק טל קבע שלאברכים הלומדים בישיבה אסור לעבוד מבלי ששירתו בצה"ל קודם לכן. ח"כ גפני: האברכים יגיעו לחרפת רעב

סעיף 161 בתוכנית הכלכלית של האוצר מעקר למעשה מתוכן את "חוק טל", כך עולה מדיון משותף שהתקיים היום (יום ד') בהשתתפות חברי ועדת חוץ וביטחון ו-ועדת הכספים של הכנסת.
הסעיף המדובר מציע לקצץ 50 אחוז מהתמיכה הניתנת לאברכים הלומדים בישיבות, צעד שיחסוך למשק בין 130 ל-160 מיליון שקלים בשנה. במקביל מציע האוצר לפצות את האברכים הלומדים בשל הקיצוץ שיחול עליהם ולאפשר להם לעבוד בשוק הפרטי לאחר שצברו 45 שעות לימוד שבועיות.
אלא ש"חוק טל", שאושר בכנסת ביולי אשתקד קובע למעשה שצעירים חרדים יכולים לבחור בין עבודה ובין לימודים, ואם בחרו בלימודים נאסר עליהם לעבוד.
על פי החוק, שמסדיר את סוגיית שילוב תלמידי ישיבות בצה"ל, צעירים חרדים זכאים לקבל דחיית שירות עד גיל 22. בשלב זה הם יכולים לצאת ל"שנת הכרעה", בה יוכלו לעבוד או ללמוד מחוץ לישיבה, בלא שיחויבו בגיוס. לאחר שנת ההכרעה יעמדו בפני כל בחור ישיבה שלוש אפשרויות: לחזור לישיבה, להצטרף למעגל העבודה - אולם אז יחוייבו לשרת שירות צבאי בהתאם למצבם המשפחתי (חרדי נשוי עם שני ילדים ישרת 120 יום) או לבצע שירות לאומי של שנה וחצי. המשמעות היא שתלמידי ישיבות שיתמידו בלימודיהם, ולא ירצו להתגייס לצבא - יהיו פטורים מגיוס אך לא יוכלו גם לעבוד למחייתם.

ח"כ גפני: האברכים יגיעו לחרפת רעב

כצפוי, ההצעה לקצץ בתמיכה לאברכים, זוכה להתנגדות חריפה מצד הח"כים החרדים. ח"כ גפני (יהדות התורה): "האנשים הרעים רוצים להביא את האברכים לחרפת רעב בשתי זרועות תמנון - פגיעה בקצבאות הילדים ופגיעה במוסדות התורה. אף אחד לא מסתכל לאם החרדית בעיניים ורואה את הפחד שמחר לא יהיה לה לחם לילדיה. מי שסבור שדרך זה יהיה שינוי כלשהו באורחות חייו של הציבור החרדי אינו מכיר אותו".
אבל גם בשינוי, שתמכה בתוכנית הכלכלית של האוצר בעת שהוגשה בקריאה ראשונה בכנסת, חלוקות הדעות בכל הקשור לסעיף הבעייתי. חלק מהח"כים סבורים שמדובר בצעד נוסף לקראת ביטולו של חוק טל, כפי שהובטח להם בהסכמים הקואליציוניים. אחרים סבורים שאי אפשר להסכים למהלך שיאפשר לאברכים ש"תורתם אומנותם" ללמוד אבל גם לעבוד באופן רשמי.
ח"כ חמי דורון: אין מקום לאפשר לתלמידי ישיבה או אברך לצאת לעבוד באופן רשמי לאחר שעות הלימוד מבלי שישרת בצבא". לעומתו ח"כ רוני בריזון מברך: "גפני מתמרמר על העובדה שאברכים צריכים לעבוד ולא על הקיצוץ עצמו. מה שמחזיק את תלמידי הישיבות כלואים בכלוב היא העובדה שהם צריכים לבוא כל שנה לקבל מהרב פתק שימשיך את דחיית השירות הצבאי ובאותה עת לא יעבדו, כי הם מוגדרים 'מי שתורתם אומנותם'. מה שמפחיד את ההנהגה החרדית בכלל ואת גפני בפרט היא העבודה שמאפשרים להם לעבוד. הם חוששים שהחרדים הצעירים יהפכו לעצמאים".
בינתיים צופים מהצד גורמים בעבודה, שרואים במצב המביך שנוצר דוגמא לעיוות שנוצר בהצטרפות שינוי לממשלה. ח"כ אברום בורג (עבודה): "ברגע שח"כים משינוי הצביעו לטובת התוכנית הכלכלית בהצבעה לקריאה ראשונה הם ירו לעצמם ברגל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לעבודה או ללימודים? (אילוסטרציה)
מומלצים