שתף קטע נבחר

הקומנדו לכד "מדריך לטרור" מחיזבאללה - בדרך לעזה

כוח של חיל הים השתלט בלילה שבין שלישי לרביעי מול חופי ראש הנקרה על ספינת דייג מצרית, שעל סיפונה חשוד כפעיל חיזבאללה. ברשותו נתפסו מרעומים של רקטות וכן מידע אודות הדרכה מקיפה בטרור, שהיתה מיועדת להגיע לעזה. החשד: בכירים ברשות עמדו גם הפעם מאחורי השיגור. בצה"ל אומרים: זה יכול היה לתת "עליית מדרגה" לטרור הפלסטיני

הצלחה לכוחות הביטחון, שחשפו ניסיון נוסף לסייע לפלסטינים באמצעי לחימה וידע לביצוע פעולות טרור: אתמול בערב (יום ה') נחשף כי חיל הים לכד בלילה שבין יום שלישי לרביעי ספינת דייג מצרית, "אבו חסן", שהפליגה מול חופי ראש הנקרה ועליה מומחה לאמצעי לחימה שעבר על פי החשד הכשרה מקפת בחיזבאללה.
בכליו של האיש נמצאו 36 תקליטורים ועליהם מידע מקיף ומפורט אודות ייצור אמצעי חבלה, חומרי נפץ ורקטות, פרי ידע שפותח במשך שנים על ידי ארגון החיזבאללה. בנוסף, נמצאו על ספינת הדייג יחידות השהייה אלקטרוניות לתכנות והפעלה מרחוק של מטענים ומרעומים לרקטות בקוטר 22 מ"מ.
בצה"ל מעריכים כי סרטי ההדרכה הרבים ואמצעי הלחימה נועדו לאפשר לפלסטינים "עליית מדרגה" בייצור והפעלה של אמצעי לחימה שונים. קצינים בכירים האשימו את הרשות הפלסטינית כי בו בזמן שהיא מנהלת לכאורה, מגעים מדיניים ועוברת שינוי אסטרטגי לכיוון משא ומתן מדיני, ממשיכים אנשי הרשות לפעול בחוץ לארץ ולייבא ידע שמקורו בארגון החיזבאללה, כדי לאיים על ישראל בנשק מתוחכם וקטלני יותר מזה המוכר כיום בשטחים.
בירושלים מפנים גם הפעם אצבע מאשימה לעברו של יו"ר הרשות הפלסטינית. "רק אדם אחד יכול לממן את משלוח הספינה, זהו האדם שמחזיק בכספי הפלסטינים", אומרים גורמים מדיניים.
שר החוץ, סילבן שלום, אמר בראיון לתוכנית "ערב חדש" בערוץ 1, כי אין ספק שגורמים המקורבים ליאסר ערפאת ידעו על הספינה והיו מעורבים בשיגורה. הוא הזכיר כי אין זו הפעם הראשונה שהדבר מתרחש.
יועצו של יו"ר הרשות, נביל אבו רודיינה, דחה בתוקף את ההאשמות. "מדובר בדברים חסרי שחר, שנועדו לאפשר לשרון להתחמק מיישום מפת הדרכים", אמר.

הנוסע השמיני

ספינת הדייג "אבו חסן", שאורכה כ-17 מטרים, יצאה מנמל ראשיד שלחוף הים התיכון במצרים ב-16 במאי כשפניה מערבה לכיוון מטרוח. על סיפונה היו שבעה דייגים מצריים וכן ציוד דייג רב הכולל פתיונות.
וכך, על פי ההערכה בישראל, מתפתח המבצע: הספינה מבצעת במהלך ההפלגה דייג "רגיל לחלוטין" ועוגנת במעגן במטרוח. ב-17 במאי היא עוזבת את מצרים ומפליגה בנתיב בינלאומי לכיוון לבנון.
בלילה שבין ה-19 ל-20 במאי מגיעה הספינה אל מול חופי ביירות. שם, באישון ליל, מתקרבת אליה סירת מנוע מהירה של ארגון חיזבאללה ועליה שלושה אנשים חמושים ואדם רביעי הלבוש בבגדי חאקי. מאוחר יותר, מתברר כי מדובר בחמאד אבו ע'מארה. בחקירה שנערכה לפעילים לאחר לכידתם, עולה כי בעל הספינה המצרית למד במשך זמן מה את כללי ההתקשרות עם ספינת החיזבאללה וכן קודים שונים במערכת הקשר על מנת לחבור אל סירת הארגון כדי לאסוף את אבו ע'מארה. באותו לילה פונה הספינה דרומה ומתחילה להפליג חזרה לכיוון נמל ראשיד במצרים.

הלכידה

בליל שלישי מתקרבות במהירות ל"אבו חסן" כמה ספינות של חיל הים ועליהן לוחמי הקומנדו הימי. הלוחמים עולים במהירות לספינת הדייג ומשתלטים עליה ללא התנגדות.
חוקרים של צה"ל החלו לתחקר את הדייגים שעל הספינה, את בעליה ואת הנוסע הנוסף. עד מהרה התברר כי מדובר באיש שנשלח על ידי ארגון החיזבאללה כדי לנסות ולחדור לרצועת עזה יחד עם אמצעי הלחימה שנמצאו בכליו.
ספינת הדייג והנוסעים שעליה הובאו שלשום בערב לנמל חיפה ובמהלך יום חמישי נחקרו ע"י אנשי המודיעין של צה"ל. בחקירתם של אבו ע'מארה ובעל הספינה התברר כי ניסיון ההברחה הינו פרוייקט נוסף של אנשי ההברחות של הרשות הפלסטינית, אשר ניסו בעבר להבריח גם את ספינות "סנטוריני" ו"קארין A".
מיהם האחראים? החשדות מתמקדים בעאדל מוע'רבי, המשמש כפרוייקטור של הרשות הפלסטינית להברחת אמצעי לחימה, ובאחראי עליו, פתחי ראזם, ששימש בעבר כסגן מפקד המשטרה הימית הפלסטינית, אולם בשנים האחרונות ומאז חשיפת מבצעיו הקודמים, הוא פועל בלא תפקיד רשמי ברשות.
בצה"ל מעריכים, על פי חקירת הפעילים, כי איש החיזבאללה אמור היה לרדת מן הספינה בנמל מצרי כלשהו ולהמשיך לרצועת עזה בהברחה יבשתית, ככל הנראה דרך המנהרות ברפיח. קצינים בכירים אמרו כי הפעיל טוען בחקירתו כי הוא מצרי המתגורר בלבנון אולם עדיין לא ברור לחלוטין במי מדובר והערכה היא כי "אם הכינו מבצע כל כך מורכב וטרנזיט מיוחד עבור האיש הזה, כנראה שמדובר בפעיל בכיר בעל ידע ומומחיות באמצעי לחימה".
הקצינים הבכירים הוסיפו כי לאורך ההיסטוריה של השנים האחרונות תמיד התבססו הפלסטינים על "מוהנדס" כזה או אחר אשר הקפיץ את היכולת שלהם ושימש כ"מורה דרך" או כ"ראש חץ" עבור כלל ארגוני המחבלים.
ועם זאת, הקצינים לא ידעו להסביר מדוע לאור הכשלונות הקודמים של אנשי ההברחות הפלסטינים, הם ממשיכים לנסות ולהבריח ספינות נוספות. גורם בכיר בחיל הים העריך כי בעבר הצליחו הפלסטינים להבריח ציוד ובני אדם לתוך שטחי הרשות ואמר "אנחנו לא מצליחים לתפוס הכל".
בצה"ל סירבו להתייחס היום למידע מודיעיני נוסף שהיה ברשות מערכת הביטחון ועשוי היה לסייע לגילוי הספינה. אולם ראוי לציין, כי גם הפרוייקטורים של הרשות וגם הדייג המצרי בעל הספינה, הינם אנשים מוכרים למערכת הביטחון שכבר שימשו בעבר בתפקידים שונים בהברחות הקודמות של הסנטוריני ושל הקארין A. ולפיכך, מבחינה מודיעינית, הם "שרופים" וההגיון המודיעיני מכתיב כי צה"ל יבצע מעקב מתמיד על כל מעשיהם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה "אבו-חסן"
מהנדס הטרור, חמאד אבו-ע'מארה
תיבות המכילות מרעומי רקטות שנמצאו בספינה
מקורב לערפאת, פתחי ראזם
מעורב בשיגור, מוע'רבי
מומלצים