שתף קטע נבחר

מדריך לעצמאים: איך למלא הצהרת הון

מי שלא מעוניין להיות מופתע מהשאלות של פקיד השומה לגבי הרכב החדש שלו או השיפוץ של הבית - כדאי שיתכונן. מדריך לעצמאים - איך למלא את הצהרת ההון ולמה לצפות ממס-הכנסה

כל עצמאי הפותח תיק במס-הכנסה נדרש להגיש הצהרת הון עם פתיחת התיק, ולאחר מכן - אחת למספר שנים. הצהרת ההון היא למעשה תמונת מצב של כספי משפחה או יחיד בתאריך נתון בסוף שנת מס. כדי לא להיות מופתעים משאלות פקיד השומה, כדאי לדעת כיצד למלא את הטופס ולהכיר את התהליכים החישוביים הנעשים מאחורי הקלעים.

מהי מטרת ההצהרה?

מטרת ההצהרה היא לבחון דיווחי ההכנסה של נישומים עצמאים בדו"חות השנתיים שבין הצהרת ההון הקודמת לנוכחית.

על מה מצהירים?

בהצהרת ההון נדרשים להציג את סך כל הרכוש של משפחה (בני זוג וילדים על גיל 18) בניכוי החובות שיש לה, כלומר רכוש נטו. יו"ר הוועדה המקצועית של לשכת יועצי המס, אהוד דבורה, מסביר שהסכומים הנרשמים בהצהרת ההון אינם משקפים את השווי הריאלי של הרכוש וההתחייבויות של המצהיר. לדוגמה: אם לאדם יש דירה שנרכשה בשנת 1970 ב-500 אלף לירות, היא תופיע בהצהרת ההון בערך של 50 שקל. בנוסף יש לו מינוס של אלף שקל בחשבון הבנק. בהצהרת ההון הוא ידווח על הון שלילי של 950 שקל. לרוב האנשים הממלאים את הצהרת ההון נראה הרישום הנומינלי הזה לא הגיוני. אהוד דבורה מסביר שהיות והחישובים נעשים בערכים נומינליים, כולל חישוב ההכנסות, מנוטרלת ההשפעת האינפלציה והשינויים בערך השוק של הנכסים.

איך מכינים הצהרת הון?

ראשית, יש לאסוף את המסמכים לגבי רכוש והתחייבויות של בני הזוג וילדיהם עד גיל 18: חוזי דירות, מגרשים או מבנים השייכים למשפחה, כולל מסמכים לגבי שיפוץ המבנים, תשלום מס רכישה, תיווך, עוד וכדומה.

אישורים מהבנק לגבי יתרת הקרן של המשכנתא.

אישורי יתרות מהבנק לגבי: חשבונות עו"ש, תוכניות חיסכון (סכומי ההפקדה בלבד), קופות גמל (סכומי הפקדה בלבד), ניירות ערך (עלות רכישה בלבד), פק"מ, תפ"ס וכו' (עלות בלבד), הלוואות (יתרת קרן בלבד) וכל חשבון אחר.
אישורים מחברת הביטוח לגבי תשלומים לביטוח חיים (קרן בלבד). רשימת חייבים וזכאים, כולל אישורים מאותם אנשים.
אישורי רכישת כלי רכב, שיט, טיס. מסמכי רכישה לגבי תכולת דירה, תכשיטים, מכשירי חשמל, אוסף בולים, מטבעות וכד'.
לאחר איסוף החומר ממלאים את הצהרת ההון לפי הסעיפים המופיעים בטופס.

מהו השלב הבא?

לאחר מילוי הצהרת ההון יערוך פקיד השומה אימות של ההצהרה מול המסמכים שהוגשו. מטרת ההשוואה היא לברר באילו דרכים נצבר ההון. במהלך החישוב מחסירים את סכום הון של ההצהרה הנוכחית מההצהרה הקודמת ומקבלים את הגידול או הקיטון בהון.
כמו כן נלקחים בחשבון השימושים הפרטיים שנעשו בשנים שבין הצהרות ההון, כמו תשלומי חובה למס-הכנסה, ביטוחים, נסיעות לחו"ל, רכישות רכב ותשלומים נוספים לצורך מחיה. את סכום השימושים מוסיפים לגידול בהצהרת ההון (במקרים הנדירים של קיטון בהון - מחסירים את סכום השימושים). מהסכום שהתקבל מפחית פקיד השומה את המקורות הכספיים של שנת ההצהרה, כפי שדווחו למס-הכנסה.
בשלב זה גם נבדקים האישורים לגבי מקור מענקים ומתנות שבאו לידי ביטוי בהצהרת ההון. לדוגמה: אם התקבלה מתנה בשווי 100 אלף שקל מקרוב משפחה והוצהרה בהצהרת ההון כתוכנית חיסכון, יבדקו במס-הכנסה אם קיימים מסמכים לגבי המתנה - כמו צילום הצ'ק, העברה בנקאית וכדומה. במס-הכנסה בוחנים את הסכום שהתקבל מול טבלאות סטטיסטיות. אם קיימת סטייה לא מהותית מהטבלאות, יתעלמו מכך. אבל אם קיים הפרש משמעותי, יתבקש ממלא ההצהרה לתת הסברים. אם לא יוכל להמציא כאלה - ייאלץ לשלם מס על רווחים לא מוסברים.

עד מתי ניתן להגיש?

הזמן המוקצב להגשת הצהרת הון הוא 120 יום ממשלוחה. במקרים מסוימים ניתן לקבל הארכה לתקופה זו, לפי שיקול דעתו של פקיד השומה. אי-הגשת ההצהרה במועד גוררת קנס פיגור הגשה בסך 280 שקל לכל חודש פיגור.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים