שתף קטע נבחר

אושרה השתלטות המדינה על קרנות הפנסיה

ביום שישי לפנות בוקר אישרה ועדת הכספים של הכנסת את תוכנית האוצר בנושא הפנסיה, במסגרת התוכנית הכלכלית, שאושרה כולה בוועדה. בשבוע הבא תובא התוכנית הכלכלית לאישור סופי במליאת הכנסת. במסגרת חקיקת הפנסיה שאושרה בוועדה יועברו כל קרנות הפנסיה של ההסתדרות לשליטת המדינה, גיל הפרישה לגברים ולנשים יושווה ויועלה בהדרגה ל-67 והפרשות העובדים לפנסיה יוגדלו בשני אחוזים נוספים

בתום דיון מרתוני מתיש אישרה ביום שישי לפנות בוקר ועדת הכספים את התוכנית הכלכלית של האוצר. בשש בבוקר אישרה הועדה את השינויים המהפכנים שהציע האוצר במערכת קרנות הפנסיה.
בכך השלימה ועדת הכספים את אישור התוכנית הכלכלית של שר האוצר, בנימין נתניהו, כולה. ביום שני הקרוב תובא התוכנית לדיון בקריאה שנייה ושלישית בכנסת וההצבעות ייערכו ביום רביעי הקרוב. במהלך הדיון הלילי ריככה הוועדה סעיפים אחדים בתוכנית והוציאה ממנה גזירות בשווי של יותר ממיליארד שקל בשנה.
הצעת האוצר קובעת מינוי מנהלים מורשים לקרנות הפנסיה שבשליטת ההסתדרות, הפסקת הנפקת אגרות החוב המיוחדות בריבית קבועה לקרנות הפנסיה הותיקות, והפניית כספי הצבירה בהן לשוק ההון, השוואת גיל הפרישה של נשים וגברים והעלאתו ההדרגתית ל-67 והגדלת הפרשות העובדים לפנסיה ב-2 אחוזים.
בתמורה תערוב הממשלה לגרעונות הגדולים של קרנות הפנסיה ותזרים להן, במהלך עשרות השנים הבאות, סכום כולל של כ-73 מיליארד שקל.
ניהול קרנות הפנסיה ההסתדרותיות, הותיקות והחדשות, יועבר למנהלים שייבחרו בידי ועדה ציבורית בלתי תלויה, בראשות שופט, שתבטיח את שמירת זכויות העמיתים.

פרץ: לא אנוח עד שנשיב את הגזילה

בתום הדיון בועדת הכספים הודיע יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ כי בכוונתו לכנס את מוסדות ההסתדרות כדי לדון בדרכים להמשך המאבק בנושא הפנסיה. "המאבק על הפנסיה לא יסתיים גם אחרי אישור הצעת האוצר בקריאה שנייה ושלישית", אמר פרץ, "זוהי מהפכה אזרחית ואני לא אנוח ולא אשקוט עד שנחזיר את הגזילה".
בדיון בוועדת הכספים תקף יו"ר ההסתדרות את הצעת האוצר, ואמר כי רב בה הנסתר על הגלוי. "ועדת הכספים נותנת היום יד למהלך של הלאמה והפרטה של קרנות הפנסיה. זה לא הסדר לפתרון הגרעונות האקטוארים של הקרנות, זהו הסדר נגד ההתסדרות החדשה. זו עיסקה פוליטית מכוערת שבה משתמשים בכלים שלטוניים כדי להרוס את זכות העובדים להיות שותפים לאיזונים השונים הקיימים במדינה", אמר פרץ.

חברי הועדה התעוררו רק להצבעות

יו"ר הההסתדרות הזהיר כי מרגע שהסדר הפנסיה ייכנס לתוקף, תהיה נטישה המונית של עמיתי הקרנות. לדבריו, "שוק הפנסיה בישראל מת. הם (הממשלה) יישארו עם הגרעונות, אבל בלי העמיתים. אני מודיע לכם שבעוד שנה נראה שקרנות הפנסיה החדשות נמכרו בנזיד עדשים לכל מיני בעלי הון. מי שיצביע בעד התוכנית יקבע תקדים מסוכן לדיראון עולם".
הדיון עצמו בוועדה היה חסר תקדים באורכו ונמשך כ-19 וחצי שעות רצופות, כשבמהלכו נרדמים חברי הוועדה לסירוגין ומתעוררים רק לצורך ההצבעות. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ביקש להכניס הסתייגות לפרוטוקול בנוסח: "הוועדה אישרה הבו'קר את התוכנית הכלכלית, כשרוב חברי הוועדה ישנים. הממשלה והכנסת מבזים את הדמוקרטיה". כאשר יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם הירשנזון, גער בו על הדברים, קרא לעברו ח"כ אבשלום וילן (מרץ): "זוהי ביביזציה מוחלטת של הדיון הזה. רק בארגנטינה מתנהגים בצורה גרועה יותר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
עמיר פרץ: תרגיל פוליטי מכוער
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים