שתף קטע נבחר

כנגד כל הסיכויים: המפקד הפצוע שב לצנוח

רב-סרן אלון מדנס נפצע בלחימה בשכם. הרופאים, שמלכתחילה לא התלהבו לאשר לו לצנוח, הודיעו לו שמעתה ייאלץ להישאר על הקרקע. בסוף-השבוע הוא השתתף בצניחה המסכמת של התרגיל הגדודי. "זה תמיד מפחיד לקפוץ", מודה מדנס, אבל בשום אופן לא מוכן לוותר על כך

רב-סרן אלון מדנס, סגן מפקד גדוד 202 של הצנחנים, שוב צונח. שלושה חודשים בלבד לאחר שקליע חדר לרגלו במהלך חילופי אש בשכם, שב מדנס, בן 26, להשתתף באימון הגדודי, שבסופו צנח עם שאר חיילי הגדוד מעל חולות פלמחים.
רב-סרן מדנס, שבהיותו מפקד פלוגה בצנחנים זכה בצל"ש מאלוף פיקוד המרכז על פעילותו במבצע "חומת מגן", פיקד לפני כשלושה חודשים על מבצע, שבמהלכו נעצר ראש החזית הדמוקרטית בשכם, תייסיר חאלד. במהלך המבצע התפתחו חילופי אש עם כמה חמושים פלסטינים, ומדנס נפצע באורח בינוני מקליע. בפעולה נהרגו שלושה פלסטינים מאש צה"ל וכ-30 נפצעו.
בעקבות הפציעה הודיעו הרופאים למדנס, שבעבר כבר הוגדר כ"פסול צניחה", שלא יוכל לצנוח יותר. "בקורס הצניחה בתחילת השירות עברתי ניתוחים בגלל בעיה של פריקת כתפיים, הרופאים אסרו עלי לצנוח והפרופיל של ירד ל-24", סיפר מדנס ל-ynet. אחרי ששירת למשך תקופה מסויימת בהתנדבות, הוא יצא לקורס צניחה ומאז רשם 24 צניחות. אולם בעקבות הפציעה, כשהצטרף לגדוד שלו באימון, שוב נאסר עליו לצנוח.
"בצניחה שאמורה הייתה להתקיים בתחילת האימון, לפני שלושה שבועות, חיכיתי לצונחים בשטח הכינוס יחד עם החיילים שהכינו את הכיבוד. הרגשתי רע, כמו ג'ובניק", הוא אומר. אולם אז התבטלה הצניחה. לאחר 40 דקות במטוס ההרקולס ("קרנף") החליטו מדריכי הצניחה וקברניט המטוס, שבגלל הרוח החזקה שנשבה באותו יום, ישובו הצנחנים אל הקרקע בתוך בטן המטוס. הצניחה נדחתה לסוף האימון.
"הפעם אמרתי לעצמי שאני חוזר לצנוח", ממשיך מדנס. במשך דקות ארוכות התרוצץ הסמג"ד, שנועל מאז הפציעה נעלי התעמלות, בבסיס בית-הספר לצניחה, וחיפש זוג נעלי צבא אדומות, כדי שיוכל לעלות למטוס ולצנוח. לבסוף, הוא הצליח לארגן לעצמו זוג נעליים, עלה למטוס והתמקם מאחורי מפקד הגדוד וסגן מפקד חטיבת הצנחנים, שהובילו את הצונחים.

הזקנים הכי אמיצים

"אני מרגיש מצויין", דיווח מדנס לאחר הצניחה. "אחד הדברים היפים בצניחה הוא לצאת מהמטוס, למרות שזו אנטיתיזה למה שאמור לעשות כל מי שאוהב את החיים. למרות שאתה יודע שמחובר לך לגב מצנח שאמור להציל אותך, זה מפחיד מאוד גם את החיילים הצעירים וגם מפקדים ולוחמים ותיקים יותר".
קצין אחר שהשתתף בצניחה הוא אלוף-משנה (במיל') רענן גיסין, אחד מיועציו של ראש הממשלה, המשרת במילואים בחטיבת דובר צה"ל. גיסין, כמו קצינים וצנחנים ותיקים רבים, נוהג להצטרף לעתים לצניחות: במקור, תכנן לצנוח עם בנו, אך לאחר שהבן נקע את רגלו בדרך מתרגיל ברמת הגולן, החליט גיסין לצנוח בכל זאת, לבדו.
יועץ ראש הממשלה סיפר ל-ynet: "אני בן 54 ובכל פעם שאני צונח יורדות לי מהגיל 20 שנה. ראש הממשלה שאל אותי איך היתה הצניחה. עניתי לו: 'אלה היו 60 שניות של שקט ושלווה, בלי מפת דרכים ובלי עיתונאים'".
גדוד 202 של חטיבת הצנחנים צפוי לשוב השבוע לפעילות מבצעית בשטחים, באזור שמצפון לרמאללה, שם יחליף גדוד מילואים. מפקד הגדוד, סגן-אלוף מיקי, מזכיר כי באותו אזור, שנחשב עד לאחרונה לשקט יחסית, אירעו בחודש האחרון שלושה פיגועי ירי, בהם נרצחו שני ישראלים ונפצעו שניים נוספים. צה"ל מציב במקום גדודי חי"ר וצנחנים, במטרה למנוע "זליגה" של מטענים ומחבלים לכיוון הבירה.

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פליקס פריש
המפקד שהוגדר "פסול צניחה". רס"ן מדנס
צילום: פליקס פריש
צילום: פליקס פריש
במטוס הקרנף. מדנס (במרכז) עם סא"ל מיקי (משמאל)
צילום: פליקס פריש
צילום: פליקס פריש
בלי מפת דרכים ובלי עיתונאים. רענן גיסין, רגע לפני הקפיצה
צילום: פליקס פריש
מומלצים