שתף קטע נבחר

קיסריה הופרדה מג'יסר

החברה לפיתוח קיסריה הקימה סוללת עפר, כ- 200 מטר מבתי הכפר הערבי. הגובה: כשישה מטרים, והאורך כקילומטר. המטרה המוצהרת: ליצור הפרדה אקוסטית. פואד עמאש: "תושבי קיסריה לא רוצים לראות את ג'יסר". החברה לפיתוח קיסריה סירבה להגיב

תושבי כפר ג'יסר א-זרקא מוחים בתוקף על הקמת סוללת עפר ענקית, המפרידה בין הכפר ליישוב קיסריה השכן. לטענת התושבים, מדובר בצעד חסר תקדים, שגובל לדעתם בגזענות. "כאילו הם נמצאים במדינה אחת, ואנחנו במדינה אחרת. פשוט מאד: הם לא רוצים לראות אותנו, בגלל שאנחנו ערבים", אומרים בכפר ג'סר א-זרקא.
קיסריה שוכנת מדרום לג'יסר א-זרקא, שנחשב לאחד היישובים העניים במדינה. לאחרונה התחילה החברה לפיתוח קיסריה להקים סוללת עפר ענקית, המפרידה בין קיסריה לשכונה הדרום מזרחית של ג'יסר. אורכה של הסוללה כקילומטר, וגובהה כשישה מטרים. "הכל בא בהפתעה. בוקר אחד ביום בהיר, קמנו וראינו את העבודות, מבלי שנדע במה מדובר", סיפר סעיד טיארה המתגורר באזור. לדבריו, הסוללה, שנמצאת במרחק כ- 200 מטרים מהבתים שלהם, חוסמת אפילו את האוויר.
מבירור שערכה מועצת ג'יסר א-זרקא, עולה שהחברה לפיתוח קיסריה מקימה סוללת עפר, שתשמש את קיסריה כקיר אקוסטי למניעת רעשים. לדברי מקור מוסמך במועצת ג'יסר, במהלך שנת 2001 התקיימו ישיבות בין מהנדסי שני הצדדים בעניין פיתוח פארק בגבול של היישובים, אולם התוכנית לא יצאה אל הפועל. מקור במועצה סיפר לעיתון "אמצע חדרה", שהחברה לפיתוח קיסריה התחילה בהקמת הסוללה ללא תיאום עם שכניהם בג'יסר, והיתר הבנייה התקבל בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חוף הכרמל, רק לאחר התחלת העבודות.
במועצת ג'יסר ניסו למזער את הנזק וביקשו להרחיקה בעוד כ- 50 מטרים לתוך קיסריה או להנמיך מהגובה שלה, אולם העבודות במקום נמשכו כסדרן.
מהאוש עמאש (24), שעבר לאחרונה לביתו החדש שבשכונה: " לא ייתכן שמישהו התרגל לראות כל יום נוף ים ומרחב פתוח, ובוקר אחד יראה הר של חול. אם היה מדובר בכפר יהודי, לא היו נותנים לקיסריה להקים את ההר הזה".
בג'יסר מדברים גם על פגיעה בדו-הקיום ובשכנות הטובה בינם לבין קיסריה: "עכשיו אני לא מרגיש שאנחנו שכנים במלוא מובן המלה. שכן, לא כך עושים לשכן", אומר תושב המקום.
בהתכתבויות בין מועצת ג'סר לחברה לפיתוח קיסריה, נטען על ידי החברה כי הסוללה באה לתת מענה למפגעים אקוסטיים עליהם הם התריעו שנים רבות, אך ללא הועיל. לטענת החברה, שכונות קיסריה כולן והשכונות הצפוניות בפרט סובלות מרעש הנגרם מהמואזינים, ממוסיקה קולנית, מחאפלות, מיריות ומזיקוקי דינור שמגיע מהכפר. הדבר, טוענת החברה, הגיע עד לכך שאנשים לא מסוגלים לשבת בחצר ביתם ולשוחח זה עם זה.
בג'יסר טוענים שהסוללה אינה הפתרון לרעשים, וכי בעבר הועלה עניין המואזינים, ובתיאום עם החברה לפיתוח קיסריה ואפילו על חשבונם, העניין סודר.
דוברת החברה לפיתוח קיסריה, לאה שניידר, סירבה להגיב.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דפנה מרוז,החברה להגנת הטבע
ככה לא עושים לשכן. זועמים בג'יסר
צילום:דפנה מרוז,החברה להגנת הטבע
מומלצים