שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס ספיר: ספרו של אתגר קרת מועמד בניגוד לתקנון

  הספר "אניהו" מאת אתגר קרת מכיל 38 אלף מילה בעוד שתקנון פרס ספיר שמעניק מפעל הפיס מחייב 60 אלף מילה לפחות. גורמים בתעשיית הספרים מרמזים על "העלמת עין" מכוונת. תגובת מפעל הפיס: "טענה מגוחכת וחסרת שחר"

  ספרו של אתגר קרת, "אניהו", שנכנס בשבוע שעבר לרשימת חמשת המועמדים לפרס ספיר, הוגש בניגוד לתקנון. הספר מכיל כ-38 אלף מילה, בעוד שתקנון הפרס מאפשר הגשת יצירות שמספר המילים שלהן עולה על 60 אלף מילה. בהנהלת "מפעל הפיס", שמעניקה את הפרס הנחשב לפרס הכספי הגבוה ביותר בארץ בתחום הספרות, מאשימים את הוצאת "זמורה-ביתן" בהגשה שלא כדין. בעקבות פנייה של ynet הם מבטיחים לכנס את הנהלת הפרס עוד השבוע לדיון דחוף בנושא.
  גורמים בכירים בענף מציינים כי ספרים קצרים מדי שהוגשו בעבר לוועדת הפרס נפסלו להשתתפות והוחזרו להוצאות הספרים. אחרים מדברים על כך שלמפעל הפיס היה חשוב להעשיר את רשימת המועמדים ב"שמות", ולכן בחרו "להעלים עין" ולאשר את התמודדותו של קרת על הפרס, העומד על סכום של 150 אלף שקל.
  פרס ספיר סבל השנה מכה קשה, לאחר שסופרים בכירים בישראל, דוגמת מאיר שלו, אהרון אפלפלד ועמוס עוז, הודיעו על סירובם להתמודד על הפרס, שמנסה זו השנה הרביעית לבסס את מעמדו, אך זוכה לזלזול מסוים מצד הגוורדיה הוותיקה.
  דוברת מפעל הפיס, דולין מלניק, אמרה בתגובה: "על-פי תקנון פרס ספיר, המוענק על-ידי מועצת הפיס, רשאיות ההוצאות להגיש כמועמדים יצירות שאורכן עולה על 60 אלף מילה. קריטריון זה בתקנון ידוע ומוכר לכל ההוצאות. הנהלת הפרס בוטחת ומאמינה שהוצאות הספרים פועלות על-פי התקנון, ועד היום לא היתה לה כל סיבה להטיל בכך ספק. לפיכך התקבלה מועמדותו של 'אניהו', ספרו של אתגר קרת, בהנחה שהספר עומד בקריטריונים. יחד עם זאת, לאור הפניה שקיבלנו בנושא, תכונס ישיבה תכופה של הנהלת הפרס עוד השבוע על-מנת לדון בטענות לגבי החריגה מן התקנון". מלניק הוסיפה ואמרה כי מפעל הפיס דוחה מכל את הטענות לפיהן ספרו של קרת התקבל בידיעה שאינו עומד בקריטריונים: "זוהי טענה מגוחכת וחסרת שחר, ולראיה, מרגע שהתברר שישנה בעיה לכאורה עם מספר התווים בספר, הוחלט על כינוס ההנהלה בדחיפות. האחריות כאמור אינה על הנהלת הפרס, אלא על הוצאת הספרים, ועל פניו הדבר נראה כניסיון להגניב את הספר לתוך הרשימה בניגוד לתקנון".
  מנחם פרי, עורך "הספריה החדשה", שהיתה בין ההוצאות שפנו למפעל הפיס בבקשה לבדוק את הדברים אמר ל-ynet: "אני מאד מעריך את אתגר קרת וחושב שהוא ראוי לפרס. מדובר כאן בנקודה עקרונית. לפני שנתיים החזירו לי את 'סיפורים רוקדים ברחובות ירושלים' מאת יוסל בירשטיין, שהוא אחד מגדולי סופרינו ואיש יקר ללבי. טענו שספרו אינו עומד במספר המילים הנדרש ונזפו בי. אני חושב שאותם שספרו אז, ראוי שיספרו גם היום". לדבריו "הספריה החדשה" החליטה השנה שלא להגיש את ספרה יהודית הנדל, "טירופו של רופא הנפש", מפני שבהוצאה למדו מניסיון העבר.
  בהוצאת הספרים כנרת זמורה-ביתן אומרים בתגובה: "כרגע ביקשנו את התקנון ואנחנו בודקים את הדברים". אתגר קרת, מחבר הספר "אניהו", המועמד לפרס, אינו נמצא בארץ, ולכן תגובתו טרם התקבלה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מתוך עטיפת הספר
  בפנים או בחוץ?
  צילום: מתוך עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים