שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: רופאים מושפעים ממתנות ברישום תרופות

  בתמורה לרישום התרופות מוזמנים הרופאים ובני משפחותיהם להשתלמויות בבתי מלון מפוארים ומקבלים מתנות יוקרתיות. ההסתדרות הרפואית: קיימת בעיה אתית בנושא

  הרופא הבא שימליץ בפניכם בפעם הבאה על תרופה חדשה ויעילה, ייתכן ואינו מאמין בה בעצמו: מחקר שנערך בשלוחת אוניברסיטת דרבי בישראל מגלה כי רופאי משפחה רבים מושפעים ממתנות שהם מקבלים מתועמלנים של חברות תרופות בעת מתן מרשם לתרופות שונות לחולים. נתון זה מעורר מספר סימני שאלה בנוגע לאתיקה הרפואית המחייבת את הרופא להימנע מכל השפעה בעת רישום התרופות לחולים.
  במחקר השתתפו 100 רופאי משפחה העובדים במסגרות קופות החולים. המחקר בדק את ההשערה כי ימצאו הבדלים בין מרכיבי התעמולה הרפואית, מידע רפואי, דוגמית לרופא ושי לרופא לגבי מידת כוונות הרישום של תרופות מרשם ע"י רופאי משפחה ורופאים כלליים העובדים במרפאות בישראל.
  ממצאי המחקר מגלים כי רופאים רבים מגיעים ל"השתלמויות" בבתי מלון מפוארים, עם בני משפחתם, וזוכים לאירוח מלא על ידי חברות התרופות המבקשות לקדם מכירות של תרופה מסוימת. רק בשנה החולפת נרשמו רופאי משפחה רבים לאירועי השקת תרופות. במספר מקרים הוזמנו רופאים גם להשתלמויות במטרה לקדם מכירה של תרופה מסוימת על ידי המארח.
  זאת ועוד: כדי לחזק את הקשר בין הרופא לתרופה, מעניקות חברות התרופות מתנות יוקרתיות המעבירות מסרים שיווקיים. בין האביזרים הפופולריים המוענקים לרופאים מצאו החוקרים מעמד שולחני, ציוד משרדי יוקרתי, משטח לעכבר מחשב, שעוני קיר, עטים, וצעצועי משרד אחרים.
  החוקרים גילו כי השי מחזק את הקשר בין חברת התרופות ונציגיה, התועמלנים הרפואיים המוסרים פיזית את השי לרופאים, ובכך יוצרים מחויבות מצד הרופאים, רצון לגמול לתעמלנים הרפואיים ע"י הקשבה להם, רישום התרופות שהם מייצגים וזכירת התרופה בהשוואה לתרופות מתחרות.
  "אנו מגבשים כללים אתיים בנושא שהוא ללא ספק בעייתי", אמרה בתגובה היועצת המשפטית של ההסתדרות הרפואית, עו"ד עדית בר יוסף לצוות החוקרים, "תופעת התעמולה הרפואית זה לא משהו לא חוקי. כדאי גם לדעת שהחברות מקצות סכומי עתק למחקר רפואי חשוב ושלמדינה אין בכלל משאבים לכך. הרופא לומד גם, באמצעות התועמלנים והחברות, על חידושים בתחום התרופות דבר שאינו יכול ללמוד מקופות החולים. צריך לתת אמון בשיקול דעתו של הרופא, למרות שעל פניו קיימת בעיה אתית בנושא".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי גל
  מה כתוב במרשם? תלוי במתנה. צילום אילוסטרציה
  צילום: מוטי גל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים