שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: התבגרות מוקדמת עשויה לעורר סרטן שד

  החוקרים סבורים כי החשיפה הארוכה להורמון אסטרוגן מעודדת התפתחות סרטן השד. גינקולוג: הממצאים לא ישנו את הגישה

  מחקר חדש שנערך ע"י מדעני אוניברסיטת Southern California בלוס אנג'לס מגלה כי התבגרות מוקדמת עלולה לעורר את התפתחות סרטן השד בנשים. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת New England Journal of Medicine.

   

   

  לא בכל הנשים

   

  מומחים מאמינים כי הסיכון של אישה ללקות בסרטן השד קשור לחשיפה ארוכת שנים להורמון המין אסטרוגן. מהמחקר החדש עולה כי התבגרות המתחילה בגיל מוקדם מאריכה את זמן החשיפה להורמון אסטרוגן, ובכך מעמידה נשים מסויימות בסיכון מוגבר ללקות בסרטן השד.

   

  החוקרים טוענים כי בסיכון גבוה מצויות אותן נשים המצויות בסיכון גנטי ללקות במחלה, ולאו דווקא בכל הנשים שחוו התבגרות מינית מוקדמת. "יש עוד הרבה שאיננו יודעים אודות הגורמים למחלה" הסבירה החוקרת אן המילטון, "אולם המחקר שלנו מעניק רמזים לגישה הנדרשת בקרב אלו המצויות בסיכון גבוה למחלה".

   

   

  קשר מובהק

   

  במחקר נבדקו 1,811 זוגות של תאומות זהות. בכל אחד מזוגות התאומות חלתה לפחות אחת התאומות בסרטן השד. הנבדקות נשאלו אשר לגיל בו החלה התבגרותן המינית, ולגיל בו נפסק המחזור החודשי. כמו כן נשאלו באשר להריונות וגורמי סיכון אחרים.

   

   

  החוקרים גילו כי בזוגות התאומות הזהות, התאומה אשר לקתה בסרטן השד הייתה זו אשר התבגרותה הייתה מוקדמת. הקשר בין סרטן השד להתבגרות מוקדמת היה אף מובהק יותר ככל שהחל המחזור החודשי מוקדם יותר, לפני גיל 12. גורמים אחרים כדוגמת הפסקת מחזור ווסת בגיל מאוחר, מיעוט לידות או לידה בגיל מאוחר – לא שינו מאומה בסיכון.

   

   

  מאחר ותאומות זהות חולקות גנים זהים, מעריכים החוקרים כי עומדת סיבה תורשתית מאחורי הסיכון לסרטן השד. מחקרים אחרים שנערכו גילו מספר עיוותים גנטיים (מוטציות) המעלים את הסיכון ללקות בסרטן השד.

   

  חשיפה ממושכת לאסטרוגן

   

  "ידוע די הרבה זמן שהופעת ווסת מוקדמת היא גורם סיכון לסרטן השחלה" מסביר ד"ר אשר שושן, גינקולוג מהמרכז הרפואי הדסה, "היו רמיזות שהדבר נכון גם לגבי סרטן שד. משמעות המחקר הזה נעוץ בטיב ההוכחה: המחקר החדש מהווה הוכחה חזקה יותר לקשר בין סרטן שד להתבגרות מומקדמת".

   

   

  עם זאת ד"ר שושן אינו סבור שהממצאים החדשים יעניקו שינוי משמעותי בגישתם של הרופאים הגינקולוגיים: "אם אחת הופיע לה המחזור בגיל 12, ואחת בגיל 11.5, לא נכניס את בת ה- 11 וחצי לקבוצת סיכון יותר גדולה" אומר ד"ר שושן, "אולם המחקר הזה הוא עוד נתון שיכול לקשר את הסיכון לסרטן שד עם החשיפה הממושכת לאסטרוגן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סרטן שד. חשיפה ארוכה לאסטרוגן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים