שתף קטע נבחר

6 מאסרי עולם למסיע המחבל לפיגוע באלנבי

זעייר אשרף, תושב הכפר עקב, הורשע בכך שהסיע מחבל לפיגוע שבו נהרגו 6 ישראלים בספטמבר 2002. הוא הסיע מחבל נוסף - לפיגוע שסוכל בטיילת

שישה מאסרי עולם נגזרו היום (א') בבית המשפט המחוזי בירושלים על זעייר אשרף, שהודה והורשע בכך שהסיע את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בקו 4 ברחוב אלנבי בתל אביב בספטמבר 2002. בפיגוע נהרגו שישה בני אדם ונפצעו 84 נוספים.
אשרף, בן 25, תושב הכפר עקב במזרח ירושלים ובעל תעודת זהות כחולה, הסיע מחבל נוסף שהתכוון לבצע פיגוע בטיילת בתל אביב, אך בשל עירנות המאבטחים הפיגוע סוכל. הוא הורשע ברצח שישה בני אדם, ניסיון לרצח וסיוע לאויב בעת מלחמה.
בגזר הדין כתבו השופטים יעקב צבן, צבי זילברטל ומשה דרורי כי "אין צורך להכביר מלים על זוועת הפיגועים, ההרג והרצח, שזורעים ברחובות, ועל היות מי שמתכנן פיגועים כאלה ומוציאם לפועל, פעם אחר פעם, בבחינת מי שאיבד כל צלם אנוש".

הלין את המחבל והסיע אותו

באמצע שנת 2002 התגייס אשרף לארגון החמאס והחל לפעול על פי הנחיותיו של מפעילו מחמוד שריתה (אבו-בכר). אשרף ניצל את זכותו לנוע בחופשיות באמצעות תעודת זהות ישראלית ועל פי הנחיותיו של אבו-בכר, איתר מקומות מתאימים לביצוע פיגועי התאבדות והוביל את המחבלים המתאבדים לאותם מקומות.
כדי להקל על ביצוע משימותיו, שכר הנאשם דירה בשכונת דחיית אל-בריד שבצפון ירושלים, ששימשה להלנת מחבלים מתאבדים לפני ביצוע הפיגועים.
בחודש ספטמבר 2002 נסע אשרף מספר פעמים לתל אביב, והחליט שרחוב אלנבי ההומה הוא המקום המתאים לביצוע פיגוע התאבדות.
על-פי הנחיית אבו-בכר, פגש אשרף ביום הפיגוע את המחבל איאד רדאד, שנשא על גופו חגורת נפץ. אשרף הסיעו לדירה בצפון ירושלים, שם צולם המחבל במצלמת וידיאו, ואז יצאו השניים במכוניתו של אשרף ונסעו לרחוב אלנבי. כשהגיעו לרחוב הנחה אשרף את המחבל להתפוצץ במקום הומה. רדאד עלה לאוטובוס קו 4 סמוך לשעה 13:00 ומיד כשהחל האוטובוס בנסיעה, הפעיל את חגורת הנפץ.

הוביל את המחבל לטיילת

חודש לאחר מכן הוביל אשרף מחבל מתאבד למסעדת הטיילת בתל-אביב. הוא פגש את המחבל ראאפת מוקדי, מקלקיליה, שנשא על גופו חגורת נפץ, הסיע אותו לחוף הים בתל אביב והנחה אותו להתפוצץ במסעדה הומה, או סמוך למאבטח, אם לא יוכל להיכנס.
חשדו של מאבטח "קפה הטיילת", התעורר למראהו של מוקדי והוא הזעיק עזרה. לאחר מרדף הצליחו מספר מאבטחים להשתלט על המחבל ולמנוע את הפיגוע.
יומיים לאחר מכן הנחה אבו-בכר את אשרף להוביל מחבל מתאבד נוסף, אולם הפיגוע לא יצא לפועל כיוון שאשרף כבר נעצר על-ידי כוחות הביטחון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפיגוע באלנבי. 6 הרוגים, 6 מאסרי עולם
צילום: איי פי
מומלצים