שתף קטע נבחר

עיריית ת"א: 400 אלף שקל לשיפוץ מזרקת אגם

המזרקה, שמשלבת אלמנטים של מים, קול, אש ותנועה שבה לפעולה בעקבות הסכם משפטי שנחתם בין האמן, יעקב אגם, ובין עיריית תל אביב. עלות הפעלת המזרקה: 120 אלף שקלים בשנה. שווה את הכסף?

מזרקת אגם שבה לפעול היום (א') בכיכר דיזינגוף שבתל אביב, לאחר השבתה של שנתיים. העירייה השקיעה בשיפוץ המזרקה כ-400 אלף שקלים.
המזרקה הוקמה בשנת 1986 על ידי האמן יעקב אגם. בזמנה, הופעלה המזרקה כל שעה עגולה, ושולבו בה אלמנטים של מים, מוזיקה, תנועה ואש. בבניית המזרקה הושקעו 600 אלף דולרים, שאת רובם תרם המיליונר הגרמני יוסף בוכמן.
עבודות השיפוץ שנעשו בתקופה האחרונה כללו שידרוג של לוח הבקרה, החשמל והאלקטרוניקה, שיפוץ המנועים והמשאבות, צביעת המזרקה, שיפוץ התאורה, הרמקולים ואלמנט האש.
הכסף לשיפוץ נלקח מהאגף לשיפור פני העיר, לאחר מחלוקת משפטית שנתגלעה בין יעקב אגם ועיריית תל אביב. הוסכם בין הצדדים כי המזרקה, שהיתה למעשה יצירת אמנות מושבתת, תשוב לפעול תוך שנה. עלות אחזקת המזרקה: 120 אלף שקלים לשנה. במופעי האור והאש החדשים ניתן יהיה לצפות בכל יום בשעות 10:00, 12:00, 16:00 ו-18:00.

"לא חבל על הכסף?"

אלינה ואריק לויט, תיירים מקנדה, הספיקו לסיים סרט צילום אחד או שניים על ירושלים חברון ובית לחם, ולא היססו להקדיש סרט צילום נוסף על המזרקה התל אביבית. לדבריהם, "בבית יתלהבו. מזרקות כאלה מדהימות אין אפילו בקנדה".
"המזרקה, שעובדת עכשיו, מחזירה אותי כמה שנים אחורנית. כל פעם שעברנו פה סיפרתי לנכד עד כמה יפה הייתה המזרקה. עכשיו הוא סוף-סוף מבין למה", סיפר משה כהן שליווה את נכדו גל לגן הילדים. השניים התעכבו שעה ארוכה וצפו במיצג המזרקה המשופץ.
חיוך רחב אפילו יותר נפרש על פניו של אהרון, הקבלן האחראי על השיפוץ, עליו שקד שלושה חודשים. היום ניצב אהרון כחתן המצווה, שאל עוברים ושבים: "איך נראית המזרקה שלי?" מטעמי נימוס, או אולי אפילו כנות, כולם עונים שהיא סוף-סוף יפה.
קבלן המזרקות בוחר גם את המוזיקה שמלווה את תצוגת האש שבמיזרקה. היום הוא בחר בנעימות קלאסיות, כי "זה מה שאגם ביקש". לדבריו, היה מעדיף להשמיע את אייל גולן, לא פחות. בינתיים, הוא ממשיך לתת הוראות לאנשי התפעול שיושבים במשרד מתחת לכיכר, ודורש: "תכבו את הגז, זה עולה המון כסף".
ההסבר הזה לא משכנע בחור נרגז, רכון על אופניים, שמתריס: "לא חבל על הכסף?! קחו את המזרקה הזו ושימו אותה בכיכר הלחם, שלילדים שם יהיה במה לשחק".
קבלן השיפוצים אהרון מורה לכבות את המוזיקה, וממשיך לחייך. לדבריו, בנה מזרקות יקרות פי כמה בערים עניות הרבה יותר מתל אביב. ליופי, לטענתו, יש מחיר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עיריית תל אביב
שיפוץ המזרקה. 400 אלף שקלים
צילום: עיריית תל אביב
מזרקת אגם. תופעל ארבע פעמים ביום
צילום: עיריית תל אביב
יעקב אגם. הסיכסוך הסתיים
צילום: ג'ו קוט
מומלצים