שתף קטע נבחר

האם תחודש פעילות צינור הנפט מוסול-חיפה?

במשרד האנרגיה הירדני מפריכים את האפשרות שבקרוב תחודש פעילות צינור הנפט מוסול-חיפה

ממשלת ירדן מכחישה, כי קיימת אפשרות שבקרוב תחודש פעילות צינור הנפט מוסול-חיפה. זאת, בניגוד לדברי שר התשתיות, יוסף פריצקי, שנאמרו באחרונה בדבר האפשרות לחדש את פעילות הצינור בעקבות הפלת משטרו של סדאם חוסיין.
מדובר בצינור נפט שהעביר לפני עשרות שנים נפט ממוסול שבצפון עיראק, דרך ירדן, לישראל. בשעתו עוררה התבטאותו של פריצקי ביקורת בקרב דרגים מדיניים ובקרב גורמים במשק האנרגיה, בטענה שההתבטאות פוגעת בסיכויים לחדש את פעילות הצינור. הביטאון החודשי של המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה מדווח בגיליונו החדש על ההתפתחויות בנושא.
הובלת נפט באמצעות הצינור אמורה לחסוך כספים לישראל, שכן הובלת נפט באמצעות צינור ממקור אספקה קרוב נחשבת לזולה. כיום, ישראל מייבאת את כל מוצרי הנפט שלה באמצעות אוניות, ממקורות רחוקים יחסית, כמו אירופה. באמצעי תקשורת ישראליים שונים פורסם גם, כי מתנהלות, כביכול, בדיקות משותפות שעורכות ישראל וירדן לחידוש פעולת צינור הנפט, פרסום שנבע גם כן ממקורות במשרד התשתיות.
משרד האנרגיה הירדני הכחיש את דברים בעיתון האנרגיה הבינלאומי הנפוץ "ערבאויל אנד גז". משרד האנרגיה הירדני אף טוען, כי "הצינור כבר אינו קיים על אדמת ירדן". מדובר בצינור המושבת מאז שנת 1948. מומחים במשק האנרגיה בארץ טענו באחרונה, כי נדרשת השקעה גדולה לחידוש חלק הצינור הנמצא בארץ. פריצקי גם צוטט באומרו, כי הורה למינהל הדלק ולחברה הממשלתית לתשתיות נפט להעריך את מצב הצינור.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הצינור כבר אינו קיים". טוענים הירדנים
מומלצים