שתף קטע נבחר

"שינדלר הטורקי" הלך לעולמו בגיל 89

סלחאטין אולקומן, דיפלומט טורקי ששירת ברודוס בעת מלחמת העולם השנייה, הציל עשרות יהודים משליחה לאושוויץ. הוא הוכר על ידי "יד ושם" כחסיד אומות העולם, ואף קיבל מדליית הוקרה ממדינת ישראל

סלחאטין אולקומן, דיפלומט טורקי שהציל יהודים ברודוס בתקופת מלחמת העולם השנייה, הלך לעולמו בגיל 89.
אולקומן, שהוכר על ידי "יד ושם" כחסיד אומות עולם, היה חולה ומרותק למיטה במשך שנים. מבית-האבות באיסטנבול בו התגורר נמסר היום (ב') כי הוא מת בשבת מדום לב.
אולקומן שימש כקונסול הכללי של טורקיה ברודוס ב-1944, בעת שהחל גירוש היהודים מהאי שנכבש בידי הנאצים. הוא התייצב בפני החיילים הגרמנים, ומחה בפניהם ובפני המפקד האחראי במקום. ביולי 1944 הוא הנפיק ויזות יציאה ליהודים הטורקים שהתגוררו באי, וכן לבני זוג וילדים שלא היו אזרחים טורקים וכך הצליחו לברוח 42 משפחות יהודיות, ולהינצל מגירוש למחנות ההשמדה.
במקרה אחד, נמסר מ"יד ושם", הצליח אולקומן להוריד את הניצול אלברט פרנקו מרכבת שהיתה בדרכה מיוון לאושוויץ, לאחר שנודע לו שאשתו של פרנקו היא אזרחית טורקיה. שאר תושבי רודוס היהודים, כ-1,700 איש, נשלחו לאושוויץ.
בתגובה למעשיו הופצץ ביתו של אולקומן על ידי הגרמנים. אשתו, שהיתה בהריון, נפצעה בהתקפה ומתה מפצעיה.
בשנת 1990 קיבל אולקומן את תואר חסיד אומות העולם מ"יד ושם" על הצלת כ-50 יהודים, רק כ-13 מהם אזרחים טורקים. "כל מה שעשיתי היה למלא את חובתי כלפי המין האנושי", אמר אולקומן בראיון עיתונאי ב-2001.
יחד עם שני דיפלומטים טורקים נוספים, קיבל אולקומן את אות הכבוד הטורקי, מדליית השירות העליון, וכן מדליה ממדינת ישראל, כהוקרה על מעשיו. שגריר ישראל בטורקיה דאז, אורי בר-נר, הודה לאולקומן על "הצלת אחינו ברגע החשוך ביותר בהיסטוריה".
אולקומן ושני הדיפלומטים הנוספים, נצ'דט קנט ונמיק כמאל יולגה, קיבלו את הכינוי "השינדלרים הטורקים", על שמו של אוסקר שינדלר, תעשיין גרמני שהציל ממוות למעלה מ-1,000 יהודים. קנט, שנתן אזרחות טורקית לעשרות יהודים טורקים שלא היו להם מסמכים ותעודות מזהות, מת בשנה שעברה. יולגה הנפיק תעודות מזהות ליהודים בצרפת.
אולקומן פרש מהשירות הדיפלומטי הטורקי ב-1979.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יד ושם
"מילאתי את חובתי". אולקומן
צילום: יד ושם
מומלצים