שתף קטע נבחר

רנטיסי חמק מטילי צה"ל; מאבטחו, אשה ותינוק נהרגו

מסוקי צה"ל ירו טילים על רכבו של בכיר החמאס בעזה, אבל רק המלווה שלו, אשה ותינוק נהרגו. רנטיסי עצמו נפצע קל בלבד, ובנו נפצע קשה. רנטיסי: "אלוהים מנע ממני את המוות כשאהיד הפעם"

פחות משבוע אחרי פסגת עקבה, שבה התחייבו ראשי הממשלה של ישראל והרשות הפלסטינית לפעול יחד לקידום תהליך השלום, ניסתה ישראל להתנקש באחד מבכירי תנועת החמאס, עבד אל-עזיז רנטיסי. ברשות זועמים ואומרים כי ישראל "מנסה לחסל את תהליך השלום".
ניסיון ההתנקשות הכושל אירע מעט אחרי השעה 11:00. עדי ראייה פלסטינים סיפרו כי הג'יפ של רנטיסי נסע בתוך העיר עזה, כאשר הופיע מעליו שני מסוקי אפאצ'י של צה"ל וירה מספר טילים לעברו.
שני הטילים הראשונים פגעו בחלקו הקדמי של הרכב. רנטיסי ובנו ישבו מאחור, והם הצליחו לצאת מהג'יפ ללא פגע, והחלו לברוח. אולם מסוק שני ירה לעברם טילים נוספים. הפעם נפצע רנטיסי באורח קל, ובנו נפצע באורח קשה.
במהלך האירוע נהרגו שלושה פלסטינים: שומר ראשו של רנטיסי ושני עוברי אורח - אשה ותינוק. למעלה מ-20 פלסטינים נפצעו, 14 מהם באורח קשה.

רנטיסי: "לא נשאיר ציוני אחד על אדמתנו"

רנטיסי התראיין לרשת אל ג'זירה ואמר כי הריגתו לא הייתה מביאה ביטחון לישראלים: "לא הריגתי ולא הריגת כל המוג'הידין יביאו את הביטחון לציונים בפלסטין. אני אומר לשרון ולרוצחים הציוניים שלא יהיה להם ביטחון אלא מחוץ לפלסטין. לא נשאיר ציוני אחד על אדמתנו".
רנטיסי הוסיף כי הפלסטינים יגנו בכל כוחם על מולדתם, ואלוהים יעזור להם. "אני אומר זאת שעה שעוד לא התאוששתי מההרדמה. אלוהים מנע ממני את המוות כשאהיד הפעם, ואני מבקש למות מות שאהיד. אנו נמשיך במאבק".
לדברי רנטיסי, הוא נפצע ברגלו ובחזהו, ומצבו של בנו, שנפצע באורח קשה, משתפר.
במערכת הביטחון הישראלית טוענים כי רנטיסי שימש ראש הזרוע הצבאית של החמאס, וכי נאומיו לכלי התקשורת התקבלו על ידי פעילי החמאס בשטח כהנחיות מעשיות לביצוע פיגועים. עוד טוענים כי רנטיסי היה המקשר העיקרי בין הנהגת החמאס ברצועת עזה לפעילים בגדה, וכי עמד בקשר עם הנהגת החמאס בדמשק. במערכת הביטחון מייחסים לרנטיסי אחריות למותם של 223 ישראלים בפיגועי החמאס לאורך השנים.
ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן, לעומת זאת, אמר כי ניסיון התנקשות הוא "פעולת טרור" שמטרתה לחבל בתהליך השלום. "התקפות מסוג זה חוסמות את התהליך המדיני ומחבלות בו" (לתגובות נוספות של הפלסטינים - ראו ידיעה נפרדת).
גורמים מדיניים בישראל אמרו: "אם הרשות הפלסטינית אינה מטפלת בטרור, ישראל תטפל בו. רנטיסי הודיע על דחיית הפסקת האש, והופעותיו בתקשורת מנוצלות להעברת הנחיות לפעילי החמאס בשטח". הגורמים טענו כי פעילי חמאס שעצרו הודו שרנטיסי היה מעורב בהנחיית פיגועים.

רנטיסי - ממייסדי תנועת החמאס

ד"ר עבד אל-עזיז רנטיסי הוא בן 56. הוא נולד ביבנה, ובשנת 48' עברה משפחתו לרצועת עזה.
בשנת 72' סיים רנטיסי את לימודי הרפואה באלכסנדריה. הוא עבד בבתי חולים ברצועה ולימד באוניברסיטה האיסלאמית בעזה. בשנת 83' הוא נעצר לראשונה, לאחר שלא הסכים לשלם מסים למנהל האזרחי.
רנטיסי היה ממייסדי החמאס, בשלהי שנת 87'. בשנות ה-80 הוא נעצר מספר פעמים. מעצרו האחרון היה בשנת 90', והוא שוחרר בשנת 91'. בשנת 92' הוא גורש יחד עם 400 פעילי החמאס למארג' א-זוהור בלבנון, וכאשר הוחזר משם, שהה במעצר עד 97'. לאחר-מכן, עד לתחילת האינתיפאדה השנייה, היה עצור מספר פעמים בידי הרשות הפלסטינית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רנטיסי. ישראל מייחסת לו מעורבות ישירה בפיגועים
צילום: רויטרס
צילום: CNN
מכוניתו של רנטיסי. הטילים פגעו, רנטיסי ניצל
צילום: CNN
צילום: רויטרס
מקום ההתנקשות, בלב עזה. עוברי אורח נפגעו
צילום: רויטרס
מומלצים