שתף קטע נבחר

ח"כ גורלובסקי יושעה לארבעה חודשים מדיוני הכנסת

פרשת ההצבעות הכפולות בכנסת הגיעה היום לוועדת האתיקה, שהחליטה להשעות את חבר הכנסת מיכאל גורלובסקי. בגלל פגרת הקיץ הוא ייעדר רק כחודשיים מהדיונים במשכן. גורלובסקי בתגובה: "לא אכלתי ולא שתיתי, הייתי במצב של מצוקה, של עייפות, של בלבול, של ביזיון"

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (יום ג') להרחיק מישיבות הכנסת ומדיוני הוועדות את חבר הכנסת מיכאל גורלובסקי מהליכוד לתקופה של כארבעה חודשים, בעקבות פרשת ההצבעות הכפולות.
גורלובסקי יושעה מ-10 ביוני עד 19 באוקטובר 2003, אולם בגלל פגרת הקיץ, ייעדר גורלובסקי רק כחודשיים. עם זאת, הוא יהיה רשאי להיכנס לישיבות מליאת הכנסת לצורך הצבעה בלבד. משכורתו של חבר הכנסת לא תקוצץ בתקופת ההשעיה.
ועדת האתיקה הודיעה שהיא מתייחסת בחומרה רבה למעשיו של ח"כ גורלובסקי, כפי שעולים מהקובלנות ומהודאתו בפני יו"ר הכנסת. הוועדה קבעה פה אחד כי במעשיו יש משום הפרה של כללי האתיקה. הוועדה יכולה היתה להרחיק את גורלובסקי לתקופה של עד שישה חודשים, אך החליטה להתחשב בעובדה שהודה במעשיו זמן קצר לאחר ביצועם ובכך הסיר חשד מיתר חברי הכנסת לגבי ההצבעה.

גורלובסקי: היתה אווירה של ביזיון

את הקובלנה נגד ח"כ גורלובסקי הגישו יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין וח"כ אבשלום וילן ממרצ על כך שהצביע הצבעה כפולה, פעם בשמו ופעם בשם ח"כ גלעד ארדן שלא ישב במושבו באולם המליאה. גורלובסקי הופיע בפני הוועדה כשהוא מלווה בעורך דין מטעמו וחזר על הודאתו במעשים המיוחסים לו: "אני ח"כ חדש. כולם יודעים זאת. שלושה חודשים אני מכהן בכנסת ישראל. זה היה הפיליבסטר הראשון שהשתתפתי בו, הכי מסובך והכי ארוך.
"מה שקרה בערך בחצות, אחרי עשר שעות של הצבעות רצופות, האווירה באולם היתה של ביזיון. אני מצביע על הסתייגות שאני אפילו לא יודע את שמה. פרט לעייפות נוראית, היתה הרגשה של הצבעה פורמלית, לגמרי לא עניינית. אני אישית, אחרי עשר שעות בלי אוכל ושתייה, הייתי במצב של מצוקה, של עייפות, של בלבול, של ביזיון מסוים על עצם ההצבעה.
"בחצות, ח"כ ארדן שיושב לשמאלי קם ואמר שהוא יוצא לשנייה. אני ממש פעלתי ברגע של חולשה ופירשתי את היציאה של גלעד לשנייה. פתאום הרגשתי שאני צריך להצביע במקומו, כי זאת היתה הפרשנות שלי באותו רגע של חולשה. אני הצבעתי עבורו".

וילן דורש חקירה משטרתית

ח"כ גפני, שחשף את הפרשה, אמר: "אנחנו לא בסופו של הסיפור. יש מציאות שבה הצביעו הצבעות כפולות ולא אחת. לכן יש להמתין לסיום כל הפרשה".
גם ח"כ וילן אינו מרגיש שהצדק נעשה. "החלטת ועדת האתיקה מבישה ומקוממת. הוועדה עשתה פלסתר מכבודה של הכנסת והתייחסה למקרה החמור בתולדות הכנסת במידת רחמים מבישה ומקוממת". ח"כ וילן דרש מהיועץ המשפטי לממשלה ומיו"ר הכנסת להעביר את כל נושא גניבת ההצבעות לחקירה משטרתית, משום שיש מידע המצביע על שלוש אפשרויות שונות של זיופי הצבעות בליל ההצבעות המפורסם. "יש לבצע חקירה משטרתית מאומצת למען הסר הכתם החמור של גניבת הצבעות ביודעין בכנסת ישראל".
ח"כ מתן וילנאי, החבר בוועדת האתיקה, אמר כי "יש להמשיך בטיפול כולל בפנייה ליועץ המשפטי. מה שמטריד אותי שניסו לעשות מהעניין דבר קטן ושולי. ועדת האתיקה הוכיחה היום בגרות כאשר לא נהגה כגילדה שמגינה על חבריה, אלא בחרה בעונש, כמעט החמור ביותר שניתן. אני רואה קשר ישיר בין הנורמות של הבחירות, בהן נבחרו חברי הכנסת במרכז הליכוד, להתנהגותם בכנסת".
ח"כ איתן כבל (העבודה) סבור כי החלטת ועדת האתיקה מאכזבת ולא רצינית. לדבריו, ועדת האתיקה עשתה חסד עם גורלובסקי כש'חסכה' ממנו את ההשתתפות בדיונים אבל הותירה לו את הזכות להצביע במליאה. "ללא ספק, עולה מהחלטה זו ריח רע של קומבינה פוליטית. ציפיתי שהוועדה תפנה ליועץ המשפטי ותדרוש לפתוח בחקירה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
אווירה של ביזיון. גורלובסקי
צילום: אתר הכנסת
מומלצים