שתף קטע נבחר

16 הרוגים ועשרות פצועים בפיגוע בירושלים

מחבל לבוש בבגדי חרדי עלה לאוטובוס בקו 14 ליד מרכז כלל והתפוצץ. במכון לרפואה משפטית נמשך הליך זיהוי הגופות ופורסם שמם של שלושה מההרוגים. 53 מהפצועים עדיין מאושפזים, עשרה מהם במצב קשה. נזק רב נגרם באתר הפיגוע. החמאס קיבל אחריות

16 בני אדם נרצחו ויותר מ-100 נפצעו בפיגוע התאבדות שאירע אמש סמוך ל-17:30 באוטובוס בקו 14 של אגד ליד מרכז כלל בירושלים, שהיה בדרכו מרמת בית הכרם לתלפיות.
במכון לרפואה משפטית נמשך הבוקר (יום ה') הליך זיהוי הגופות. עד כה זוהו 15 מההרוגים ודווח כי בין ההרוגים 10 נשים ושישה גברים. הותר לפרסום שמם של שלושה מההרוגים: חיילת צה"ל, סמל תמר בן אליהו, בת 20, ממושב פארן שבערבה. אלכסנדר קזריר, בן 77, שהתגורר במלון "דיפלומט" בירושלים, ואלירז רועי, בן 22 ממבשרת ציון.
בבתי החולים בירושלים עדיין מאושפזים כ-50 מפצועי הפיגוע, מצבם של 10 מוגדר קשה והשאר בינוני וקל. מחקירת המשטרה עולה שהמחבל המתאבד עלה על האוטובוס ליד ככר הדוידקה כשהוא לבוש בבגדי חרדי. הוא עמד בחלקו הקדמי של האוטובוס וכעבור זמן קצר התפוצץ ברחוב יפו.
מקורות פלסטינים אמרו שהמחבל הוא עבד אל מועטי שבאנה, איש חמאס מתל רומיידה שבחברון. בן דודתו של שבאנה ביצע את אחד הפיגועים על ציר המתפללים לפני מספר חודשים.

לא היתה התרעה ממוקדת

מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב מיקי לוי, העריך שמדובר ב"מטען די גדול שהכיל רסס רב". ניצב לוי הוסיף: "היערכות המשטרה ברחבי העיר רחבה מאוד. היינו בכוננות משעות הבוקר המוקדמות". ניצב לוי אמר בתדרוך שערך במקום הארוע: "חלק מהפצועים נפגעו מרסיסים לאחר שעמדו בסמוך למקום". לדברי ניצב לוי המחבל לא הספיק להתיישב באוטובוס ופוצץ את עצמו. מפקד משטרת ירושלים אמר שלא היתה התרעה ממוקדת על כוונה לבצע פיגוע בירושלים.
עוד הוסיף ניצב לוי כי בשבועות האחרונים המשטרה נפרסה בכוחות מתוגברים במרכז העיר ובפאתיה. הוא הזהיר שהמשטרה לא תאפשר שום נסיון של הפרת חוק ונסיון לפגוע בערבים בעקבות הפיגוע. בעניין הגעתו של המחבל לתוך ירושלים ולמקום הפיגוע אמר ניצב לוי שהנושא נמצא בחקירה.
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמר: "אין ספק שבדיוק בשלב שמתנהלות שיחות וישנו שינוי במצב ישנם ארגונים שעושים מאמץ לבצע פיגועים". מפכ"ל המשטרה אמר שהוא מציע לא לקשור את הפיגוע לחיסול שהיה אתמול בעזה. לדברי המפכ"ל, גם כעת יש הרבה מאוד התרעות.
חבר מועצת העיר ירושלים, חיים מילר, שגר סמוך למרכז כלל סיפר ל-ynet: "היה פיצוץ נוראי. ראיתי זוועה, הרוגים ופצועים. האוטובוס נחצה לשניים. הזמנתי מתנדבות מהעיריה שיבואו לעזור".

החמאס קיבל אחריות

ארגון החמאס קיבל אחריות לפיגוע. השייח אחמד יאסין אמר לסוכנות רויטרס שהפיגוע התבצע בנקמה על הניסיון להתנקש בבכיר החמאס, עבד אל עזיז רנטיסי: "התגובה תימשך", אמר. החמאס איים ביממה האחרונה שיבצע פיגוע בתגובה על ניסיון ההתנקשות.
שר הביטחון, שאול מופז, וראשי מערכת הביטחון התכנסו בקריה בתל אביב לדון בתגובת ישראל לפיגוע. גורמים מדיניים בירושלים אמרו: "הפיגוע הוא חלק ממדיניותו הקבועה של החמאס, ישראל ניסתה להוציא את אחד מראשיו ממעגל התכנון. נקווה שנצליח להבא". גורמים במערכת הביטחון העריכו שהפיגוע תוכנן עוד לפני ניסיון ההתנקשות: "הפיגוע יצא לפועל זמן קצר בלבד לאחר ההתנקשות הכושלת, בעוד שהכנת פיגוע אורכת זמן רב למדי", אמר אחד הגורמים.
ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בעקבות הפיגוע ש"ישראל תמשיך לרדוף עד חורמה את ארגוני הטרור הפלסטינים וראשיהם, אלו היוזמים, מממנים ומשלחים טרוריסטים". גם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, גינה את הפיגוע "בצורה החריפה ביותר" וקרא למדינות העולם החופשי לפעול לעצור את נתיבי המימון לארגון החמאס.
יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, גינה בחריפות את הפגיעה באזרחים בירושלים ובעזה. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס ברמאללה הוא קרא לכל הפלגים לנצור אש "כדי שלא לשחק לידי ישראל", ובירך על מעורבותו האישית של הנשיא בוש בתהליך המדיני.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קו 14 שבו היה הפיגוע
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
רגעים אחרי הפיצוץ
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הרחוב שהפך לשדה קטל
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ההלם שאחרי. מתקשים להאמין
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 2
המחבל שהתפוצץ בירושלים
צילום: ערוץ 2
מומלצים