שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מי הרג את בילי הנער?
  רשויות החוק בניו מכסיקו יתחילו בקרוב לחקור פרשה בת 122 שנה: האם אכן ירה והרג השריף הנודע פט גארט את בילי הנער, הפושע שהטיל את אימתו על המערב הפרוע? אטרקציה תיירותית - או מחקר היסטורי רציני אל תוך "ימי האקדח" האמריקנים?

  חבשו לרגע את מגבעת הבוקרים שלכם, ונצא לדרך בת 122 שנה.
  בליל ה-14 ביולי 1881 הצליח השריף הנודע פט גארט להתחקות אחר עקבותיו של האיש שחיפש מזה חודשים ארוכים. הפושע הנמלט, שהיה ידוע כרוצח אכזר, הסתתר בחווה נידחת ליד העיירה פורט סאמנר (Fort Sumner) שבניו מכסיקו.
  על הפושע הוטל זה מכבר גזר דין מוות ולגארט היתה הסמכות להורגו. הוא נכנס לבית באקדח שלוף כשבחוץ המתינו לו שני סגניו. אך הפושע הנמלט הבחין בהם וחש בסכנה. הוא נכנס לחדר השינה החשוך של בעל הבית. כעבור מספר דקות נכנס גם גארט לחדר. הפושע ראה את צלליתו של גארט ושאל בספרדית: "מי זה שם?" גארט זיהה את הקול וירה כדור אחד. הדמות נפלה לרצפה, מתבוססת בדמה.
  כך, על פי רוב העדויות ההיסטוריות, מצא את מותו הנרי מקרתי הצעיר, שכינה את עצמו גם וויליאם הנרי בוֹני או קיד אנְטְרים, אך היה ידוע לשמצה בכינוי "בילי הנער". אגדה נוספת של המערב הפרוע באה לקיצה, ותשוב לחיים רק כעבור שנים רבות על המסך הגדול.
  האמנם?
  רשויות החוק של ניו מכסיקו הודיעו השבוע כי בכוונתם לפתוח בחקירה חדשה אודות נסיבות מותו של "בילי הנער". מושל המדינה, ביל ריצ'ארדסון הודיע במסיבת עיתונאים על כוונתו להקצות למשימה "את כל המשאבים העומדים לרשותו ומיטב הכלים הטכנולוגיים של המאה ה-21". הוא הסביר שהסיבה לפתיחת החקירה היא רצון להפריך תיאוריות שונות וסימני שאלה האופפים את תקרית הירי באותו לילה חשוך במדבר לפני 122 שנה.
  "בילי הנער הוא חלק מההיסטוריה של ניו מכסיקו ואגדה אמריקנית נודעת", הבהיר המושל, "חשוב מאוד שנחשוף את האמת לגבי נסיבות מותו". בין השאר, ציין ריצ'ארדסון כי ייעשה שימוש במעבדה לרפואה משפטית בלוס אלאמוס, מהמובילות בתחומה בארה"ב, ובצוות של חוקרים, אנשי זיהוי פלילי ומתנדבים.

  השאלות הפתוחות

  סימני השאלה לגבי אירועי אותו לילה התעוררו לפני יותר מ-50 שנה, כשקשיש מטקסס בשם אולי ל. רוברטס הכריז שהוא בילי הנער ושכדור האקדח של השריף גארט לא השיג אותו מעולם. רוברטס, שכונה "בראשי ביל", קרא תיגר על מה שהוצג כעובדות היסטוריות. לטענתו, גארט המתין לו בחדר החשוך ולא ידע שהוא נמלט מהמקום מבעוד מועד. לדבריו, חברו שנכנס לחדר היה זה שנורה ונהרג. כשראה גארט שהרג את האיש הלא נכון, הוא מיהר לטייח את התקרית. למחרת קבר את הגופה תחת השם בילי הנער וקצר את השבחים על לכידתו של הפושע המסוכן.
  בראשי ביל מת בשנת 1950 משבץ, לפני שהצליח להוכיח את אמיתות טענותיו. ספרים, סרטי תעודה ואתרי אינטרנט רבים בחנו מאז את סימני השאלה שעורר. מרביתם התייחסו לעובדות שונות מהביוגרפיה שלו ושל בילי, בניסיון להשוות ביניהם ולקבוע מה אמת ומה אגדה. בין השאר נבחנו שמו האמיתי של בילי וסיפור משפחתו, ידיו הקטנות – שסייעו לו לא אחת להשתחרר מאזיקים, סימנים מפציעות ואפילו הסוגיה האם ידע קרוא וכתוב והאם ידע לדבר ספרדית.
  בדרך לחקר האמת הוצג סיפור חייו של מי שנחשב לאחד הפושעים הנודעים ביותר של המערב הפרוע באור סימפטי ומתחשב. האגדה מתארת אותו כמי שרצח 21 אנשים ב-21 שנות חייו, אולם מקורות רבים מתארים אותו כאדם אלים אך הוגן, שנקלע לצרות ומצא את מותו רק משום שהיה נאמן לבן ברית שנרצח.

  ימי האקדח

  סיפור חייו של בילי מתרחש בתקופה אלימה וקודרת בהיסטוריה של ארה"ב שזכתה לכינוי "מלחמת מחוז לינקולן". מדובר היה במאבקים מרים ואלימים בין קבוצות של פושעים על רקע שאיפתם לשליטה כלכלית על האזור. היו אלה ימים בהם האקדח שלט בכיפה, ואנשים בעלי ממון כינסו סביבם חבורות אקדוחנים שהשליטו את רצונם. אירועי "מלחמת מחוז לינקולן" היו גם אלה שהובילו להנצחתו של השריף פט גארט כמיתוס בלתי מעורער של חוק וסדר, אדם שאי אפשר לקנות אותו בכסף או להפחיד אותו עם קנה שלוף.
  כעת מבקשים אנשי החוק של ניו מכסיקו לפתור את התעלומה בדרכים מדעיות אחת ולתמיד. המושל ריצ'ארדסון הודיע שהחקירה תכלול את הוצאתם מהקבר של בראשי ביל, שנטמן בעיירה המילטון שבטקסס, ואת הוצאת שרידי גופתה של קתרין אנטרים שקבורה בעיירה סילבר סיטי שבניו מכסיקו, ושהסברה הרווחת גורסת שהיא אמו של בילי הנער. דגימות DNA יילקחו מהגופות ותתבצע השוואה שמטרתה לקבוע האם ישנו קשר גנטי ביניהם. ייתכן גם שתילקחנה דגימות להשוואה מקברו של בילי בפורט סאמנר, אולם הדבר כרוך בהוצאת שרידים של מספר גופות, שכן הוא נקבר יחד עם שני חבריו בקבר אחים.
  בנוסף יבצעו חוקרי זיהוי פלילי שיחזור של זירת אירוע אחר בעברו של בילי הנער. מדובר בבריחתו מתא המעצר בבית המשפט בעיירה לינקולן, ב-28 באפריל 1881, שם המתין למשפט בעוון רצח. במהלך הבריחה נרצחו שני סגניו של השריף גארט, אולם נסיבות מותם לא נחקרו מעולם. מאז אותו אירוע מרחפת הסברה שבילי רצח את השניים באמצעות אקדח שהועבר לו על ידי משתף פעולה עלום. החקירה כעת תנסה לברר האם אכן היה משתף פעולה או שבילי השתלט על השניים בכוחות עצמו והרג אותם באמצעות אקדחו של אחד מהם. החוקרים סבורים שייתכן ששרידי כדורי אקדח עדיין נמצאים מוטמעים בקירות העץ של בית המשפט, שכיום משמש כמוזיאון, ואלו עשויים לשפוך אור על התקרית. הבריחה הזו, אגב, היא שהוביל את גארט בעקבותיו של בילי במרדף ארוך ומייגע, עד שמצא אותו לבסוף בפורט סאמנר - והרגו.
  החוקרים הראשיים של הפרשה הם השריף הנוכחי של מחוז לינקולן, טום סאליבן, ועוזרו סטיבן סידרוול. סאליבן מספר שמה שהוביל אותו לרצות לפתור את התעלומה היה ביקור במוזיאון בטקסס, שהוקם כדי להנציח את דמותו של בראשי ביל רוברטס, האיש שטען עד יום מותו שהוא בילי הנער. מטרתם של השניים היא להוכיח שבילי האמיתי מת ונקבר על ידי גארט בפורט סאמנר. "אם טענותיו של בראשי ביל נכונות, הרי שהשריף פט גארט היה רוצח. מדובר באחד מגיבורי המערב הפרוע, איש חוק משכמו ומעלה. אני רוצה לטהר את שמו", אמר סאליבן לרשת NBC.

  להגיע לאמת

  מספר היסטוריונים נדרשו בעבר לשאלה מי באמת היה בילי הנער. אחד מהם, פרדריק נולן, סבור שהסיפור ההיסטורי נכון ושבראשי ביל הוא מתחזה. נולן, שכתב ספרים אחדים על הנושא, בדק את ההיסטוריה המשפחתית של בראשי ביל, ובעיקר את טענתו שנולד ב-1859, שנת הולדתו של בילי. הבדיקה העלתה שקרוב לוודאי שהוא נולד ב-1879, כלומר שהיה בן שנתיים בלבד בשנה בה מת בילי.
  נולן אומר גם שייתכן שהבדיקות הגנטיות שיבוצעו בקרוב לא יועילו, משום שאחת התיאוריות היא שבין בראשי ביל ובין בילי הנער אכן ישנו קשר דם מסוים. הוא סבור שהסיבה האמיתית להתעניינות המחודשת בנושא אינה חקר האמת אלא מניעים חומרניים יותר – רצון למשוך תיירים לאזור, שאינו מצוי ברשימת יעדי התיירות המובילים. "בילי הוא נכס אמיתי לכלכלה של מדינת ניו מכסיקו", אמר נולן לעיתון בניו מכסיקו.
  המושל ריצ'ארדסון לא מכחיש. במסיבת העיתונאים החגיגית אמר שמטרת החקירה היא "להגיע לאמת בפרשה הזו. אם הדבר יגביר את ההתעניינות ותנועת התיירים לאזור, זה לא יאכזב אותי", הוסיף.
  אם אכן יגיעו התיירים למקום, הם ימצאו את הקבר עומד כשסביבו סורגי ברזל כבדים. פרנסי העיירה הקטנה הקימו את הסורגים כדי למנוע מהמבקרים לפגוע במצבה או אפילו לקחת אותה כמזכרת. למדריכי התיירים, לעומת זאת, יש סיבה מרתקת יותר. הם מתלוצצים ואומרים שהמטרה האמיתית היא לשים את בילי הנער במקום הראוי לו גם אחרי מותו - מאחורי סורג ובריח.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בילי הנער (הנרי מקרתי או וויליאם בוני) כפי שצולם ב-1880
  צילום: איי פי
  קברו של בילי הנער בניו מקסיקו
  פט גארט. איש חוק ללא חת או רוצח?
  מומלצים