שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לקראת החופש הגדול: מדריך לנוער העובד

  מאיזה גיל מותר להעסיק בני נוער, מהו השכר המינימלי שעליהם לקבל, האם הם זכאים להחזר נסיעות, האם הם חייבים בתשלום מס-הכנסה ומה אומר החוק על העסקה בלילות ובסופי השבוע. מדריך קיץ

  החופש הגדול בפתח ואלפי בני נוער שיוצאים לחופשת הקיץ מתחילים כבר בימים אלה בחיפושים אחר עבודה לימי הפגרה. המיתון והאבטלה הגואה אינם מקילים על המצב ואלה שיתמזל מזלם וימצאו עבודה, יסתפקו מן הסתם במשכורות נמוכות מבעבר.
  המניע העיקרי להעסקת בני נוער הוא השכר הנמוך שבו הם מסתפקים, היות ושכר המינימום לנוער נמוך משכרו של עובד רגיל. בחופשת הקיץ, שבה היצע העובדים הצעירים גדול לעומת הביקוש, קשה לעמוד על המיקח ולתבוע שכר גבוה משכר המינימום, ואת זה מנצלים חלק מהמעסיקים.
  על עבודתם של נערים חלים כל חוקי העבודה, כפי שהם חלים על עבודתם של בוגרים. בחלק מחוקי העבודה ניתנת הגנה מיוחדת לנערים ובחלק אחר ניתנו זכויות המביאות בחשבון את היכולת המוגבלת של בני הנוער להתחרות בשוק העבודה. באמצעות דוד שי מחילן-טק ננסה לתת תשובות לשאלות בנושא.

  מאיזה גיל מותר להעסיק בני נוער?

  חוק עבודת הנוער מתיר העסקת נערים בתקופה של חופשת לימודים מגיל 14 ואילך. מי שמלאו לו 18 שנה, והוא עובד עד לגיוסו לצה"ל, נחשב לבוגר. במשך שנת הלימודים מותרת העסקת נערים רק מגיל 15 ואילך. החובה להקפיד על קיום דרישה זו ודרישות נוספות, כגון אישורים רפואיים שנועדו למנוע פגיעה בבריאות הנער, חלות לא רק על המעביד אלא גם על הורי הנער.

  איזה מסמכים יש להכין?

  בדיקה רפואית ופנקס עבודה. לפי חוק עבודת הנוער, אין להעסיק נער אלא אם נבדק על-ידי רופא המשפחה וזה אישר את העסקתו. כמו כן חייב נער להביא למעבידו פנקס עבודה שהוצא על שמו על-ידי לשכת שירות התעסוקה. מעסיקים ממוסדים נוהגים להקפיד על סעיף זה בחוק.

  כמה שעות ביום מותר להעסיק?

  על-פי חוק עבודת הנוער, מותר להעסיק נער לא יותר מ-8 שעות ביום ולא יותר מ-40 שעות בשבוע. במקום עבודה שבו יום העבודה הרגיל הוא יותר מ-8 שעות, מותר להעסיק עד 9 שעות נער שמלאו לו 16 שנה. נער העובד לפחות 6 שעות ליום זכאי להפסקה ללא תשלום של 45 דקות. אם חרף הוראה זו הועסק נער בשעות נוספות, הוא זכאי לגמול שעות נוספות בהתאם לכללים המופיעים בחוק שעות עבודה ומנוחה. אין להעסיק בשעות 20:00 עד 08:00 נער שטרם מלאו לו 16 שנה או טרם סיים כיתה י', ואין להעסיק בשעות 22:00 עד 6:00 נער שמלאו לו 16 שנה וסיים כיתה י'.

  מה בדבר עבודה בסופי שבוע?

  סעיף 21 לחוק עבודת הנוער קובע לא יועבד נער במנוחה השבועית". איסור זה חל גם במקום עבודה שיש לו היתר להעסיק עובדים בוגרים בשבת. ברבות מהעבודות המיוחדות בקיץ ומתבצעות במקומות עבודה שאינם פעילים בשבת נשמר סעיף זה, אך מנגד זהו יום העבודה העיקרי של נערים העובדים במהלך השנה. על חומרתה של עבירה זו ניתן ללמוד מפסק-דין של בית-הדין הארצי לעבודה שניתן באחרונה, ושבו הוטל קנס של 30 אלף שקל על מקדונלד'ס בישראל וקנס של 50 אלף שקל על מנהלה של חברה זו, עקב העסקת 8 נערות ונערים יהודים בליל שבת ובשבת. בשורה התחתונה: אסור להעסיק בני נוער בשבתות.

  האם בני נוער זכאים לשכר מינימום?

  בהתאם לתקנות שהתקין שר העבודה והרווחה זכאים גם נערים להשלמה לשכר מינימום. שכר המינימום לנוער נגזר משכר המינימום הקבוע בחוק, ומשתנה בהתאם לגילו של העובד. שכר המינימום לשעה לנער מחושב לפי חודש עבודה בן 173 שעות בלבד ועבודה של 40 שעות בשבוע נחשבת למשרה מלאה. בענף המסעדות מתקיים הסדר, שחל על נערים עובדים וגם על צעירים שכבר אינם בגדר נוער, ובמסגרתו העובד אינו מקבל שכר אלא זכאי לטיפים בלבד.
  אף שמוסכם על הכל שגם במסגרת הסדר זה זכאי העובד לפחות לשכר המינימום, קיים חוסר הסכמה בשאלה האם בחישוב שכר המינימום יש להביא בחשבון את הטיפים, או שעל המעביד לשלם את שכר המינימום בנוסף לטיפים. טריק מפוקפק אחר לחמיקה משכר המינימום: העסקת עובד מתחיל במשך זמן מה בסטטוס של מתלמד, שאינו מקבל שכר.

  האם הם זכאים להוצאות נסיעה?

  צו ההרחבה בעניין הוצאות נסיעה לעבודה וממנה חל על בני נוער כפי שהוא חל על בוגרים. נער עובד הזקוק לתחבורה כדי להגיע למקום עבודתו זכאי לקבל, בנוסף לשכרו, גם החזר של הוצאות נסיעה בגין כל יום עבודה, בהתאם למחיר הנסיעה בתחבורה ציבורית ובגבולות הסכום המרבי, שמינואר 2003 הוא - 20.76 שקל ליום עבודה.

  האם מגיעה חופשה שנתית?

  מכסת החופשה השנתית לנער גדולה מזו הניתנת לבוגר, והיא 18 יום בשנה לעומת 14 יום לבוגר. בשני המקרים כוללים ימי חופשה אלה גם את המנוחה השבועית. נער שעבד רק בחופשת הקיץ זכאי למכפלת מכסה זו במספר ימי עבודתו חלקי 240, כלומר יותר מהמתבקש באופן יחסי למשך תקופת ההעסקה. אם לא ניתנה לנער חופשה בתשלום כמתבקש מכלל זה, יש לשלם לו פדיון חופשה בסיום עבודתו.

  האם יש לשלם ביטוח לאומי?

  נער עובד פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ומדמי ביטוח בריאות. מעסיקו חייב להפריש בגין שכרו של הנער דמי ביטוח לאומי בשיעור 0.66%. נושאי הביטוח הנכללים בדמי ביטוח אלה הם ביטוח נפגעי עבודה וביטוח פשיטת רגל של המעביד, שלפחות הראשון שבהם חשוב מאוד גם לבני נוער.

  האם חייבים במס-הכנסה?

  נער עובד חייב, ככל עובד, למלא את טופס 101 למס-הכנסה, שבו מדווחים פרטיו האישיים של העובד. סף המס הוא 3,138 שקל לחודש, כך שמרבית הנערים העובדים נמצאים מתחת לו ולא ינוכה מהם מס-הכנסה. גם נער ששכרו גבוה מסף המס יוכל להצהיר בצידו האחורי של טופס 101 שלא עבד מתחילת השנה, ובכך לזכות בפטור ממס. לטובת אותם נערים יחידי סגולה העוברים את סף המס השנתי נציין שנערה זכאית, ככל אשה, לעוד חצי נקודת זיכוי, ונער או נערה שמלאו להם 16 שנה זכאים לעוד נקודת זיכוי, כך שסף המס לגביהם גבוה יותר.

  נוער בעבודה: מה כדאי לדעת

  גיל העסקה: 14 שנה ומעלה.
  שעות עבודה ביום: עד 8 שעות.
  הפסקות: 45 דקות ביום.
  עבודה בשבת: אסורה.
  עבודת לילה: אסורה.

  השכר המינימלי

  עד גיל 16: 13.50 שקל לשעה
  16-17: 14.46 שקל לשעה
  17-18: 16 שקל לשעה
  18 ומעלה: 17.93 שקל לשעה.
  הוצאות נסיעה: עד 20.76 שקל ליום
  ביטוח לאומי: העובדים פטורים, המעסיק חייב ב-0.66% מהשכר.
  מס הכנסה: יש למלא טופס 101. חייבים במס מ-3,138 שקל ומעלה.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  נוער בעבודה. יש זכויות
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים