שתף קטע נבחר

המדינה תפצה את עמוס ברנס בכמיליון שקלים וחצי

בעקבות הזיכוי, מגיע הפיצוי: מדינת ישראל תשלם לעמוס ברנס, מי שישב בכלא על רצח החיילת רחל הלר ונלחם להוכיח את חפותו, יותר ממיליון שקלים. עורך דינו של ברנס: נגיש גם תביעה אזרחית

בית המשפט המחוזי בנצרת הורה היום (ב') למדינה לשלם 1,200,000 שקלים פיצויים לעמוס ברנס, וכן לשלם לו הוצאות הגנה בסכום של 200 אלף שקלים נוספים. גורמים בפרקליטות אמרו בעקבות ההחלטה כי זיכויו של ברנס היה פורמלי ולא התבסס על ראיות חדשות.
עמוס ברנס עצמו אמר בהתרגשות ל-ynet בעקבות ההחלטה: "זה הישג גדול עבורי. הפרקליטות ניסתה להלחם בי, להכניע אותי ולמחוק אותי, אבל אלוהים נתן לי את הכוחות להילחם - עד לזיכוי המוחלט".
ברנס זוכה בדצמבר שעבר במשפט חוזר בפרשת רצח החיילת רחל הלר ז"ל, רצח שבוצע לפני 29 שנה. הוא ריצה 8 שנות מאסר, ונלחם מאז להוכיח את חפותו, בטענה כי נפלו פגמים חמורים בניהול החקירה והמשפט שהביאו להרשעתו.
כיום ברנס חולה במחלת הסרטן וזקוק לטיפולים רפואיים ממושכים. בהחלטה היום קבע בית המשפט המחוזי כי יש נסיבות מספיקות שבגינן יש לפסוק פיצויים לברנס. "הנאשם זוכה במשפט החוזר, לאחר שריצה שמונה שנים בכלא בהאמינו שהוא חף מפשע, ותמיד ייזכר בציבור למרות שזוכה בדין כמי שהורשע ברציחתה של רחל הלר. גם המתנתו להחלטה בדבר משפט חוזר נמשכה כמעט שלושה עשורים", נכתב בהחלטה.
בית המשפט גם התחשב בטענתו של ברנס כי לאורך כל הדרך היו פגמים חמורים בניהול חקירתו וקבע כי "בשקלול כלל הנסיבות, מן הראוי לפסוק לברנס פיצויים, אך לא מצאנו סיבה להגדילם פי ארבעה ממה שמגיע על-פי תקנות הפיצויים". השופטים לא קיבלו את דרישתו של ברנס לפיצויים בגובה 4.2 מיליון שקל, משום שקבעו כי אי אפשר להתעלם מתשתית הראיות שהביאה בזמנה להרשעתו.
בחודש ספטמבר האחרון פסקה שופטת בית המשפט העליון, דליה דורנר, כי הרשעתו של ברנס מבוטלת, אך לא פסקה אם מדובר בזיכוי. סניגוריו טענו כי יש לראות בכך זיכוי פורמלי, אך נציגי הפרקליטות דחו את הטענות על הסף. לטענתם, ביטול ההרשעה אינו מבטל את הראיות שמעידות כי הוא ביצע את הרצח. ברנס פנה שוב לבית המשפט המחוזי - וזה זיכה אותו.
היום אמר ל-ynet עורך דינו של ברנס, אדם פיש, כי בית המשפט דחה את טענת פרקליטות המדינה, לפיה לברנס לא מגיע כלל כסף. "בכוונתנו להגיש תביעה אזרחית בסכומים גבוהים ביותר בשם עמוס ובני משפחתו. הסכום שנקבע היום הינו מקדמה קטנה על חשבון הנזק האמיתי שנגרם", אמר עו"ד פיש.

רצח בן 29 שנים

רחל הלר, תושבת בת ים, בת 19, נרצחה ב-23 לאוקטובר 1974. גופתה נמצאה בחולות קיסריה ועליה סימני התעללות קשים. בעקבות גילוי הגופה הוקמו על ידי המשטרה שני צוותי חקירה שונים שלא הצליחו לאתר את הרוצח.
עמוס ברנס, אשר הכיר את רחל הלר, הוחזק במעצר על ידי הצוות הראשון, אולם שוחרר לאחר שלא נמצאו ראיות הקושרות אותו לרצח. כחצי שנה לאחר הרצח, בעקבות לחץ ציבורי, קם צוות חקירה שלישי, וצוות זה עצר אותו שוב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קומויילסקי
ברנס. הם ניסו למחוק אותי
צילום: אלכס קומויילסקי
מומלצים