שתף קטע נבחר

קמפיין נגד ישראל בבלגיה: תפוז נוטף דם

מודעה שמתפרסמת בעיתונים בבלגיה קוראת להתנגד לכיבוש פלסטין ולהחרים פירות וירקות מישראל. בשגרירות ישראל בבלגיה אומרים: יש עלייה במספר פרסומים האנטי-ישראלים. שרנסקי: בלגיה ממשיכה להוביל במקרי אנטישמיות

בימים האחרונים הופיע בעיתוני בלגיה פרסום אנטי ישראלי חריף, המציג תפוז ישראלי נוטף דם (ראו בתמונה). כך נודע ל-ynet.
בפרסומת, המהווה חלק מקמפיין נגד מדיניות ישראל בשטחים, נכתב: "לפירות הישראלים יש טעם מר. התנגדו לכיבוש פלסטין. אל תקנו פירות וירקות מתוצרת ישראלית". במודעה מוצגים בבירור סימני הזיהוי של פירות וירקות ישראלים - מדבקת "ג'פה" וכן מדבקות "כרמל" ו"סברה".
הפרסום צורף לעיתון "וויקלי קנאק" המתפרסם בשפה הפלמית, וכן הופיע בעיתון "לויס אקספרס", המתפרסם בשפה הצרפתית. שני העיתונים נחשבים למרכזיים בבלגיה ומופצים בעשרות אלפי עותקים. את הקמפיין ארגן איחוד ארגונים פרו-פלסטיני, הפועל בבלגיה ובהולנד. בשבועות האחרונים מנהלים הארגונים קמפיין נרחב להחרמת מוצרים ישראלים. הפרסום, שצורף לעיתון עם עלונים נוספים, הופק על ידי חברת פרסום עצמאית שעובדת עם העיתון.
בשגרירות ישראל בבלגיה רואים בחומרה את הפרסום האנטי-ישראלי, וטוענים כי מדובר במעשה שעל גבול האנטישמיות. ישראל טרם הגיבה רשמית לפרסום. גורם בשגרירות אמר היום (ג') ל-ynet כי השגרירות איננה מגיבה לכל פרסום על החרמת מוצרים ישראלים, בשל ריבוי הפרסומים האנטישמים והאנטי-ישראלים שמופיעים בבלגיה בתקופה האחרונה. "זה בלתי אפשרי להגיב על כל דבר שמתפרסם כאן. אנחנו בדרך כלל עוקבים אחרי שורה של פרסומים - ואז השגריר או נציג מהשגרירות מתקשר לעורך העיתון".

"בכל מקרה זו לא עונת התפוזים"

יו"ר המועצה לשיווק פרי הדר, מנע דוידזון, אמר ל-ynet: "הארגונים הפרו-פלסטינים מנסים לפגוע בסמלים הלאומיים של ישראל, והתפוז הוא אחד מהם. אנחנו מתכוונים להעביר את הטיפול בעניין למשרד החקלאות ולממשלה". מנע מוסיף כי הפגיעה היחסית של הקמפיין בשיווק הפירות תהיה הפעם מועטה. "אנחנו כעת בתקופת הקיץ, אז בכל מקרה תפוזים זה לא בעונה".
לאחרונה יצאו הארגונים הפרו-פלסטינים בבלגיה במספר קמפיינים נגד ישראל. באתר אינטרנט מיוחד שהוקם פורסמה רשימת מוצרים ישראלים והגולשים נקראו שלא לרכוש אותם. בין המוצרים שמוזכרים באתר - בייגלה של אסם, חלבה מייצור ישראלי, יין של יקבי ברקן וכן מוצרי טבעול.
הקהילה היהודית בבלגיה, מצדה, נערכת בשיתוף פעולה עם השגרירות להיאבק בשורת הקמפיינים החדשים, שכוללים בין היתר משלחות הזדהות לשטחים וכן עצרות וכנסים בבלגיה.

שרנסקי: ערעור על זכות קיומה של ישראל

השר לעיניני תפוצות, נתן שרנסקי, המשמש גם כיו"ר הפורום לתאום המאבק באנטישמיות אומר בתגובה לפירסום ב-ynet כי "מדובר באמירה אנטישמית בוטה המערערת על זכות קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ועל זכותו של העם היהודי להמשיך ולהתקיים" לדברי שרנסקי, "הפרסומים מסתתרים מאחורי מסווה של ביקורת פוליטית "לגיטימית" לכאורה נגד המדינה. לצערי, זהו עוד אחד בסדרה מתמשכת של גילויי אנטישמיות קשים בבלגיה שממשיכה להיות אחת המדינות המובילות באירופה בכמו האירועים האנטישמים והאנטי-ישראלים".

הידיעה התקבלה לראשונה באי-מייל האדום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעה בבלגיה. לפירות הישראלים יש טעם מר
אתר אינטרנט הקורא להחרים מוצרים ישראליים
מומלצים