שתף קטע נבחר

פרס נבחר ליו"ר הזמני: "נחזיר את המפלגה לגדולתה"

קיבל 49% מהקולות וגבר על אפרים סנה ודני עטר. פרס, שיכהן גם כיו"ר האופוזיציה, הבטיח "להחזיר את המפלגה למקומה ההיסטורי". זמן קצר לאחר היבחרו טילפן ליו"ר שינוי, אך הבהיר: "ממשלת אחדות אינה על הפרק"

בגיל 80, חוזר חבר הכנסת שמעון פרס להנהגת מפלגת העבודה: מרכז המפלגה בחר אמש (יום ה') בפרס לתפקיד היושב ראש הזמני. הוא קיבל 49.2% מהקולות וגבר על ח"כ אפרים סנה (28%) ועל ראש המועצה האזורית גלבוע, דני עטר (21.9%).
פרס יחליף את ח"כ דליה איציק בתפקיד יו"ר האופוזיציה. הוא הבהיר כי הצטרפות לקואליציה אינה על הפרק, אולם זמן קצר לאחר היבחרו טילפן ליו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, והזמין אותו לפגישה בקרוב. בעבר, כזכור, הביע פרס תמיכה בניהול מו"מ עם שרון על הצטרפות לממשלה.

"ממשלת אחדות - לא על הפרק"

לאחר ההודעה על ניצחונו נאם פרס בפני כמה עשרות חברי מרכז, שנשארו בבית-ברל. הוא הודה לחברים ולפעילים, ואמר: "אנחנו נעבוד מהיום הזה יחד. אני לא רואה את עצמי כאדם פרטי שנבחר. לא אני נבחרתי, אנחנו נבחרנו. זו תהיה מפלגה של כולם. נבחרתי לא כדי לעשות חיים קלים, אלא כדי להחזיר את המפלגה לגדולתה. אם אין כסף, נעשה גם בלי כסף. אנחנו לא רק נעבוד כאופוזיציה לוחמת אלא גם כאלטרנטיבה מלבבת".
פרס התייחס למצב המדיני והכלכלי, ואמר "העניינים מאוד רציניים. הסולידריות החברתית בישראל התפוררה. אנחנו נחזיר אותה במלוא מובן המילה. השלום נאנח קשות. עברנו דרך ארוכה. אני לא מצטער". פרס לא שכח להזכיר בדבריו גם את ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין: "אם הוא היה, הכל היה נראה אחרת. אנחנו לא נרפה שכן אין ברירה. לימין לקח מאה שנים להבין שארץ ישראל צריכה להיות מחולקת כדי שיהיה רוב יהודי וציוני. זו היתה דרכו של בן גוריון ואנחנו נמשיך בה".
בנאומו סקר פרס את ההישגים של מדינת ישראל, והתייחס גם לעתיד: "אנו הולכים להפוך את ישראל למדינת מדע, נהיה הארץ המתקדמת ביותר בטכנולוגיה ונעשה גם מהפכה בחינוך".
בתום נאומו, בשיחה עם עיתונאים, אמר פרס כי לדעתו ממשלת האחדות אינה עומדת על הפרק והדיבורים עליה הם חסרי שחר. כמו כן, אמר פרס כי אין בדעתו להתמודד על תפקיד ראש הממשלה בעתיד, ובכך למעשה הדגיש כי אין בכוונתו להתמודד בשנה הבאה לתפקיד יו"ר קבוע - דברים אותם נמנע מלהגיד על הבמה.
בהתייחס לאחוזי התמיכה בו בבחירות, אמר פרס: "נבחרתי ברוב מכובד, מה שהולך לראות זו לא שררה זו עובדות. מוכר לי כובד העול המוטל עלי. זו לא הולכת להיות חינגה, זו כניסה לתפקיד קשה ומסובך".

עטר: זו רק תחילת המהפכה

מבחינתו של דני עטר המובס, אין מדובר בסוף פסוק: "אני רואה בזה תחילתה של מהפכה", אמר עם היוודע התוצאות. "הדור הבא במפלגת העבודה הוכיח כי הוא כוח רב משמעות במפלגה. במהלך מהיר וסוחף הצלחנו להביא כרבע מקולות המצביעים, האומרים בעצם כי הגיע הזמן לזעזע את המפלגה ולהחליף את ההנהגה".
גם אפרים סנה הישיר מבט קדימה: "אני אוהב את התוצאה הזו. זו התוצאה שרבין קיבל מול פרס ב-1980".
ח"כ דני יתום בירך על כך ש"התבונה ניצחה, והמרכז גילה בגרות וחוכמה, כאשר בחר בשמעון לתפקיד לתקופה קצובה. הייתי משוכנע מההתחלה כי מבין כל הח"כים פרס הוא הראוי ביותר. אנחנו זקוקים למנהיג בשיעור קומתו שיוציא אותנו מהברוך, היינו צריכים למנהיג".
יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ דליה איציק, שמתפקדת כיו"ר האופוזיציה מאז פרישתו של מצנע מראשות המפלגה, מיהרה להבהיר כי תעביר את התואר לפרס. "אעזור לו כמיטב יכולתי, ואני מקווה שכל הגורמים יתייצבו ביחד לייצב את הספינה", הוסיפה.

בעוד שנה: הולכים שוב לבחירות

הקלפיות בבחירות ננעלו אמש בשעה 21:00, ולאחר מכן נספרו הקולות. 52% מחברי המרכז (1,284 חברים) הצביעו בבחירות. 631 חברים הצביעו לפרס, 359 לסנה, 281 לעטר ו-11 נמנעו.
לפני ההצבעה דחו חברי המרכז ברוב גדול את הצעתו של חבר הכנסת מתן וילנאי לקיים בחירות לתפקיד היו"ר הקבוע כבר בדצמבר, וקיבלו ברוב גדול את ההצעה שהיו"ר הזמני יכהן במשך שנה, ולאחריה תלך שוב המפלגה לבחירות, הפעם - בפריימריס פתוחים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
פרס. "לא חינגה"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: איי פי
לפיד. הוזמן לפגישה
צילום: איי פי
סנה. אוהב את התוצאה
צילום: חגי אהרון
עטר. תחילת המהפכה
צילום: חגי אהרון
מומלצים