שתף קטע נבחר

הושלם פינוי מאחז גבעת יצהר

עשרות מתנחלים ושוטרים נפצעו בעימותים שפרצו היום במקום, רובם באורח קל. שופטי בג"ץ דחו את העתירה נגד פינויו של אחד המבנים, ובכך ניתן אור ירוק להשלמת מבצע הפינוי. שני חיילים מגדוד חרוב ביקשו לא להשתתף בפינוי והושארו מאחור לשמור על כלי נשק

כוחות צה"ל והמשטרה סיימו לפנות הערב (יום ה') את כל המבנים במאחז הבלתי חוקי גבעת יצהר, כולל אוהל שעליו הכריזו המתנחלים כבית כנסת. בפינוי השתתפו כ-1,000 שוטרים ו-600 חיילים אשר שינו כמאתיים עד 300 מתנחלים.
צה"ל והמשטרה השאירו במקום כוחות נייחים ומפעילים מסביב כמה סיורים כדי למנוע מהמתנחלים לשוב ולאייש את המאחז. במהלך הפינוי נעצרו 15 מתנחלים. שני חיילים מגדוד חרוב ביקשו לא להשתתף בפינוי והושארו על ידי מפקד הפלוגה שלהם מאחור לשמור על כלי נשק.
במהלך היום פרצו עימותים אלימים. כמה עשרות שוטרים, חיילים ומתנחלים נפצעו בעימותים, שניים מהשוטרים נפצעו באורח בינוני והיתר קל. גורמי צבא טענו שראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, היכתה את סגן מפקד אוגדת איו"ש, אלוף משנה רמי צור-חכם, במהלך פינוי המאחז. לדברי אותם גורמים, סגן מפקד האוגדה הבליג.
הפינוי שאמור היה להתבצע אתמול בלילה נדחה להיום לאחר שאחד מתושבי המאחז אשר מקמל פנה לבג"ץ והצליח להוציא צו ביניים נגד הריסת ביתו. בצה"ל אמרו היום כי המתנחלים העריכו שעד לפסיקת בג"ץ לא יתקיים הפינוי והמתנחלים במאחז שמנו בלילה כאלף איש התפזרו לקראת הבוקר, אז החליט אלוף פיקוד מרכז, משה קפלינסקי, להפתיע ולבצע את הפינוי עוד לפני החלטת בג"ץ, תוך המנעות מהריסת מבנה הלבנים שנידונה בבית המשפט. סמוך ל-9:00 בבוקר קיבלו הכוחות פקודת "פעל" ועלו במהירות אל המאחז שבו היו באותה עת רק כמאתיים מתנחלים. המתנחלים הקימו בדרך למאחז בריקדות ומחסומים מאבנים, גרוטאות ועצים שהביאו למקום, אולם למרות הזאת הגיעו החיילים במהירות אל מרכז המאחז.

"תורת הלחימה" לפינוי המאחזים

על פינוי המאחז "גבעת יצהר" הופקד מח"ט הצנחנים, אל"מ אביב כוכבי. כוחות הצנחנים הפועלים באזור שכם הובאו למקום, וכן כוחות שיריון, כוחות מג"ב גדולים וכוחות משטרת ש"י מכל רחבי הגדה.
במסגרת "תורת הלחימה" שפותחה לפינוי המאחזים, ביצע צה"ל סגירות וחסימות בטווחים רחוקים מאוד מהמאחז. המתנחלים, שנהרו למקום מכל רחבי יהודה ושומרון, נחסמו במרחק גדול מהנקודה על ידי מחסומים וסיורים של צה"ל, כדי שלא יוכלו להגיע למאחז ולסייע למתבצרים. כלקח נוסף מהפינויים הקודמים, הובאו לאזור גם אוטובוסים, בהם רוכזו המפונים והועברו למרחק גדול מהמאחז. קצינים שהשתתפו בפינוי סיפרו כי במהלך התקדמות הכוחות למאחז חסמו המתנחלים בגופם את דרכם של כלי הרכב וניקבו את צמיגיהם. גם הנגמ"שים והדחפורים שהגיעו למקום הותקפו על ידי המתנחלים בדלי צבע ובסוף "יום הקרבות" היו חלק מהכלים הצבאיים החומים צבועים בסגול ובוורוד. כדי להטעות את המתנחלים צרו הכוחות על בית הבלוקים של מקמל ובעוד שמרבית המתנחלים ניסו להתקדם לעבר הבית הגיחו מן האגפים כוחות אחרים שפירקו במהירות את האוהלים בפינות אחרות של המאחז. בית הבלוקים של מקמל נהרס רק כמה שעות לאחר מכן כאשר בג"ץ התיר לעשות זאת.

עימותים ושיחות

לצד עימותים שאירעו במהלך הבוקר, ישבו החיילים והמתנחלים ושוחחו עד שניתן האות לפינוי שהגיע לשיאו ב-14:30. במקום פרצו עימותים קשים, זאת לאחר שהחיילים נעמדו במעגל מסביב למאהל, שהקימו המתנחלים, ומנעו מהצעירים לעבור. אז פרצה קטטה בין הצדדים וכוחות יס"מ התעמתו עם המתנחלים. סמוך ל-15:00 הופלו האוהלים. לצופים מן הצד נראה המחזה סוריאליסטי, מחד צרחו המתנחלים על החיילים ולעיתים כינו אותם "נאצים" וכעבור דקות אחדות נתנו הצדדים אלה לאלה בקבוקי מים בשל החום הכבד. גם פינוי הפצועים נעשה בשיתוף פעולה. בכל זמן הפינוי קראו נציגים של המתנחלים ברמקולים: "לא לאלימות", וניסו להסביר לחיילים כי "זאת ארץ ישראל, זה עם ישראל, ומה שאתה עושה זה חילול השם". לצד דברים אלו, המתנחלים גם צעקו ברמקולים למח"ט הצנחנים ולחיילים "אבוי לחטיבת הצנחנים המפוארת וידועת הקרבות שנאלצת לפנות יהודים מארץ ישראל". המתנחלים והצבא תיעדו את הפינוי במצלמות וידאו ולעיתים אף עצרו החיילים והמתנחלים לרגע והתחבקו כדי להצטלם יחד.
גורמי ביטחון דיווחו כי במהלך סריקות של צה"ל במאחז נמצאו שבעה בקבוקי תבערה ושלושה בקבוקי שמן.

שלט במקום: "מכאן לא נזוז בחיים"

על תצפית של צה"ל בלב המאחז הציבו המתנחלים שלט ענק עליו נכתב: "מכאן לא נזוז בחיים". למאחז הגיעו גם חברי הכנסת אריה אלדד, אורי אריאל ויורי שטרן, שניסו להרגיע את הרוחות.
מועצת יש"ע האשימה כי המשטרה הפעילה שוטרי יס"מ לפינוי נערות, למרות שהחוק מחייב כי חיילות או שוטרות יפנו אותן. המתנחלים אמרו שיגישו תלונה למחלקה לחקירות שוטרים נגד האחראים לכך. גם יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, ביקש ש"המשטרה תכבד את התורה הקדושה, וששוטרי היס"מ לא יגעו בנשים, אלא שוטרות או חיילות". הרב דב ליאור הוסיף כי "הפצעים, הכאבים והדמעות היום ביצהר הינם 'פצעי אוהב' של המפונים ושל המפנים, שיעוררו רחמי שמיים לתיקון 'חטא המרגלים' על-ידי כל עמנו".
אנשי התקשורת שצעדו בדרך למאחז הוזהרו על ידי "נוער הגבעות" בצעקות, כי אם יתקרבו אליהם, אזי הם מסכנים את חייהם.
סמוך ל-20:00 בערב פנו החיילים להריסת אוהל בית הכנסת שבמאחז והעימותים התחדשו לזמן קצר. אך כעבור כמה דקות נוספות יצא מהאוהל ההרוס הרב של יצהר, דוד דודקביץ', ובידיו ספר התורה של בית הכנסת. כעבור זמן קצר, ירד החושך והמתנחלים האחרונים עזבו את המקום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פינוי "גבעת יצהר"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עימות אלים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כוחות הצבא עולים לעבר המאחז
צילום: איי פי
צילום חגי אופן
טענה: דניאלה וייס היכתה קצין
צילום חגי אופן
ההנחיות שחילקו ב"גבעת יצהר" למתנחלים
מומלצים