שתף קטע נבחר

הרוג בפיגוע התאבדות במושב שדי תרומות

מחבל מתאבד התפוצץ הבוקר במכולת במושב. ההרוג: בעל המכולת, אבנר מרדכי, תושב היישוב. ניצב בורובסקי: "המתאבד ביקש לארוב לאוטובוס או לקהל גדול יותר. הוא הופרע על-ידי בעל המכולת, ולכן התפוצץ". הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות

פיגוע בעמק בית שאן: אבנר מרדכי, בן 58, ממושב שדה תרומות, נהרג הבוקר (יום ה') לאחר שמחבל מתאבד התפוצץ בחנותו במושב שדי תרומות. הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות לפיגוע בשיחת טלפון אחר הצהריים למשרדי סוכנות הידיעות הצרפתית
סמוך לשעה 6:00 נכנס המחבל ל"צרכניית שדי תרומות" והתפוצץ. המחבל נהרג במקום ובעל המכולת נפצע אנושות והובהל לבית החולים "העמק", שם מת מפצעיו. כוחות גדולים של משטרה ומד"א הגיעו למקום.
מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, שהגיע למקום, סיפר ל-ynet כי האירוע יכול היה להסתיים בצורה קשה הרבה יותר. לדבריו, "המתאבד הגיע לסביבת חנות המכולת כדי לארוב לאוטובוס או לקהל גדול יותר. הוא הופרע על-ידי בעל המכולת, וכתוצאה מההפרעה הזו הוא התפוצץ בחנות ולא בתחנה".
לדברי ניצב בורובסקי, "המחבל לא התכוון כלל להיכנס למכולת. עדי ראייה סיפרו כי זיהו את המחבל מגיע למקום, הולך באזור התחנה ומתקדם לכיוון המכולת, שם זוהה על-ידי המצלמות במעגל סגור".
תושבי המושב סיפרו ל-ynet כי ראו את המחבל הולך מהאזור הדרומי של היישוב לכיוון צפון היישוב ברגל, כשהוא נושא עימו תיק צד ונעמד בכניסה למכולת. גורמים במשטרה סיפרו כי בשלב מסויים התחיל המחבל לחטט בארגזי השתייה מחוץ למכולת. לדבריהם, מדובר בצעד שמעיד על הלחץ הגדול שבו היה שרוי, שגרם לו לצימאון רב.
סגן מפקד מרחב העמקים במשטרה, סגן ניצב יורם מלול, סיפר כי בשלב הזה זיהה אותו בעל המכולת באמצעות טלוויזיה במעגל סגור ואז צעק לעברו מתוך החנות. המחבל נכנס למכולת, צעד לכיוון בעל החנות ואז התרחש הפיצוץ.

עד ראייה: "ראו על המחבל שהוא עצבני"

אשר בן מוסא, עד ראייה לפיגוע, סיפר ל-ynet כי "אין ספק שהמחבל המתאבד התכוון בסופו של דבר לעלות לאוטובוס מהתחנה שנמצאת מול חנות המכולת".
אשר, שקנה מצרכים במכולת, יצא ממנה דקות אחדות לפני הפיצוץ, ועבר את הכביש לכיוון התחנה, שם חיכה לחברתו שתאסוף אותו בדרכו לעבודה. "ואז אני רואה בחור צעיר ורזה, בגובה 1.80, שיער מסורק עם שביל בצד, לבוש בג'ינס וחולצה קצרה. הוא הסתכל לעברי והתחיל לצעוד לכיוון תחנת האוטובוס. אני מייד חשדתי בו, ומהרגע הראשון הייתה לי הרגשה שזה מחבל".
בן מוסא סיפר כי "הסתכלתי לו בעיניים, נתתי לו מבט מאיים. הוא ממש התקרב אלי. היה לו תיק צד כחול גדול ומלא. בשלב מסוים הוא היה ממש מולי, אבל נתתי בו כזה מבט שהוא מייד חתך לכיוון המכולת. בפתח המכולת יש בקבוקי שתייה. הוא נגע ביין, הסתובב והסתכל לעברי. ראיתי אותו נכנס למכולת, ואז היה פיצוץ גדול ובלאגן. הכל בער. אני בטוח שהוא רצה לעלות לאוטובוס. ראו עליו שהוא לחוץ ועצבני".
סגן מפקד מרחב העמקים, סגן ניצב יורם מלול, סיפר כי מייד לאחר הפיגוע, החלו באזור סריקות בליווי מסוקים, וכוחות הביטחון מנסים ללכוד גורמים שסייעו למחבל להגיע למושב. במקביל, נסגר כביש הבקעה לתנועה לשני הכיוונים בין מחסום נחל בזק לשדי תרומות. אף ארגון פלסטיני עדיין לא נטל אחריות לפיגוע.
מהמשטרה נמסר כי לא היו התרעות ממוקדות לפיגועים באזור, אך בעקבות התרעות כלליות תגברה המשטרה את כוחותיה באזור קו התפר. גם ניצב יעקב בורובסקי הדגיש כי "לא הייתה התרעה ממוקדת. יחד עם זאת, מדובר באזור למוד טרור ופיגועים. אנחנו מניחים שבמקום שהגדר לא נמצאת הסיכוי לפיגועים גבוה". לדבריו, "העקבות מובילים לכיוון אזור נחל בזק".
גורמי ביטחון ציינו הבוקר כי המעבר לפיגועים באזור עמק בית שאן נועד לפצות על הקושי לחדור לישראל דרך מרחב התפר ההולך ונבנה באזור ג'נין וואדי ערה. הפיגוע האחרון באזור העמק אירע לפני כשבעה חודשים בבחירות הפנימיות בליכוד בבית שאן.

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה: חגי אהרון
ההרוג. אבנר מרדכי
צילום: רפרודוקציה: חגי אהרון
אזור הפיגוע
מומלצים