שתף קטע נבחר

תוכנית פריצקי ליישב המתנחלים בנגב; בממשלה תקפו

בעקבות הפרסום ב-ynet של מכתב שר התשתיות, יוסף פריצקי, לרשות לפיתוח הנגב ולרשות לפיתוח הגליל, שבו קרא להכין תוכניות לקליטת מתנחלים מפונים - התנהל בממשלה דיון סוער. ראש הממשלה שרון: יש שרים שחורגים מסמכויותיהם. מועצת יש"ע: שפריצקי יעבור לנגב

חשיפה: שר התשתיות, יוסף פריצקי (שינוי), הורה לשני גופים במשרדו להכין תוכניות ליישוב מחדש של מתנחלים מהשטחים בנגב ובגליל. ההחלטה עוררה היום (א') דיון סוער בממשלה.
במכתב שנשלח ביום חמישי לרשות לפיתוח הנגב ולרשות לפיתוח הגליל, והגיע לידי ynet, כותב שר התשתיות: "המצב הביטחוני והתהליך המדיני עשויים להביא לתהליך של פינוי מאחזים מיש"ע. אני מאמין כי הנגב והגליל מהווים יעד אטרקטיבי לאלה המבקשים להתגורר בסביבה המצטיינת באיכות חיים גבוהה ובריבוי שטחים ירוקים. לפיכך, אודה לכם אם תתחילו להכין אצלכם, בהקדם האפשרי, תוכניות להתיישבות, אם ביישובים קיימים ואם בהקמה של יישובים חדשים בנגב ובגליל, לקליטת מפוני יש"ע" (למכתב המלא - לחצו כאן).
בישיבת הממשלה עלה נושא הפרסום ב-ynet, וראש הממשלה, אריאל שרון, הגיב בתקיפות ואמר כי "יש אמירות של שרים שחורגות מתחום סמכותם". במהלך הישיבה תקפו מספר שרים את הצעתו של פריצקי. השרה לימור לבנת אמרה: "שיתעסק בענייני משרדו, כמו המים שהיו חסרים במהלך יום שישי לתושבי דימונה".
השר ישראל כץ אמר: "בדקתי בהסכם הקואליציוני ולפריצקי פשוט אין סמכות להציע את הדברים שאמר". השר מודי זנדברג שאל את ראש הממשלה מה דעתו על הבנייה באריאל כפתרון לתושבים שיפונו ממאחזים. ראש הממשלה השיב כי "ניתן לבנות. לא צריך לחגוג על הבנייה, אלא פשוט לבנות".

פריצקי למקורביו: אפגש עם ראשי המתנחלים

בשיחות שניהל לאחרונה עם מקורביו אמר פריצקי שצריך למצוא לתושבי יש"ע דיור חלופי עוד לפני שנושא פינוי ההתנחלויות יעלה במשא ומתן המדיני. פריצקי אמר שהוא מעוניין שתהיה למתנחלים אלטרנטיבה שתאפשר להם לעזוב את בתיהם בשטחים ללא עימותים תוך זמן קצר יחסית. פריצקי אמר למקורביו גם כי בעתיד הקרוב בכוונתו להיפגש עם ראשי מועצת יש"ע ועם אנשי הרשות לפיתוח הנגב והגליל, "בניסיון למצוא מודלים להתיישבות שיתאימו למתנחלים".
בימים האחרונים ביקש פריצקי מח"כ רוני בריזון, המקורב אליו, ללוות את הנושא בוועדות השונות בכנסת ולסייע לו בקידום היוזמה בקרב חברי הכנסת. בריזון חבר בוועדות הכספים והפנים.
נושא פיתוח הנגב והגליל אינו חדש במשרד התשתיות, וקיימות כמה תוכניות מגירה שהוכנו בשנים עברו. ראש הממשלה, אריאל שרון, התבטא לא פעם בעבר בדבר חשיבות היישוב של אזורים אלה, ואף ביקש מפריצקי בחודשים האחרונים "לקדם את הנושא בכל הכוח". פריצקי עצמו אמר בעבר כי הוא מודאג מההתיישבות "הדלילה" של יהודים בנגב ובגליל, וכן מההתיישבות הערבית, "שרובה ככולה היא אנטי-ציונית ", כדבריו. החידוש ביוזמתו של פריצקי הוא הקישור בין התוכניות לפיתוח הגליל והנגב לבין האפשרות של פינוי מתנחלים. פריצקי ביקש לאחרונה לראות את התוכניות ליישוב הגליל והנגב שכבר הוכנו בעבר במשרד, והוא אמר למקורביו שייתכן כי יציג אותן בפני המתנחלים.
שר התשתיות פריצקי מסר בתגובה לידיעה: "בעיקרון זה נכון, אבל מוקדם מדי לדבר על זה. אני מתפלא איך הגיע החומר לעיתונות כל כך מהר".
ח"כ בריזון אמר בתגובה: "הנושא אכן חדש, והתחלתי לטפל בו רק לאחרונה. יש לזכור שהמדינה ששלחה את המתנחלים חייבת גם לדאוג לקליטתם כאשר תבקש מהם לשוב. בכל מקרה, רצוי להכין עבודת מטה מאוד יסודית כאשר יש עדיין זמן, מאשר ליישם פתרונות חפוזים שרק יגרמו לבעיות ולסבל מיותר".

תגובות

בעקבות פרסום הדברים ב-ynet, אמרו היום במועצת יש"ע: "אנחנו קוראים לשר פריצקי ולמשפחתו המורחבת לתת דוגמה ולעבור ולהתיישב בנגב ובגליל. הגיע הזמן שפריצקי יבין שהוא שר המחויב באחריות ממלכתית כלפי כל אזרחי ישראל - ואפילו אם הם מתנחלים או חרדים. שיפסיק לייצר כותרות חסרות שחר".
יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, הגיב: "שר התשתיות משתמש במשרדו ובכספי מדינה כדי לממש פנטזיות אישיות של עצמו, ובכך הוא מבזבז כספי ציבור. במדינה דמוקרטית אחרת, כבר בוודאי היה מתפטר מתפקידו עם הדלפת התוכניות".
ואילו בתנועת שלום עכשיו קראו לשר התשתיות להוציא לפועל באופן מיידי את תוכניותיו לפינוי התנחלויות. בתנועה טוענים כי על פי מידע שבידיה, בשטחים ישנם עשרות מתנחלים המעוניינים לעזוב כבר כעת. "על הממשלה לתת למתנחלים אלו את הזכות לבחור את מקום מגוריהם", אומרים בשלום עכשיו.

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב. אודה לכם אם תתחילו להכין
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
פריצקי. שהמתנחלים יעזבו ללא עימותים
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: רויטרס
שרון. חרג מסמכותו
צילום: רויטרס
צילום: צביקה טישלר
בריזון. המדינה חייבת לדאוג לקליטתם
צילום: צביקה טישלר
מומלצים