שתף קטע נבחר

שרון: הריגת קוואסמה - "פעולה מוצלחת וחשובה"

לוחמי ימ"מ הרגו את עבדאללה קוואסמה, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בחברון, במקום המסתור שלו בחברון. בחמאס טוענים: הוא חוסל; בצה"ל אומרים: הלוחמים ניסו לעצור אותו, אבל הוא פתח באש ונורה. בישראל מייחסים לקוואסמה אחריות לפיגועים בהם נהרגו עשרות ישראלים, בהם הפיגוע האחרון בירושלים

"מדובר בפעולה מוצלחת וחשובה, שנועדה לאפשר ביטחון לאזרחי ישראל", כך שיבח הבוקר (יום א') ראש הממשלה, אריאל שרון, את הריגתו של המבוקש מספר אחת בחמאס, עבדאללה קוואסמה, בחברון בידי לוחמי הימ"מ. שרון הודה למערכת הביטחון על הפעולה.
שרון הבהיר כי ישראל תמשיך לבצע פעולות מסוג זה, כל עוד הפלסטינים אינם לוקחים אחריות ביטחונית. "אמרנו כי במידה והם יקבלו על עצמם אחריות ויפעלו ברצינות, הם יהיו מי שפועלים שם. אך במידה והדבר לא ייעשה והם לא יקבלו אחריות - נמשיך בפעולותינו למתן ביטחון לאזרחי ישראל", הבהיר ראש הממשלה.
מנגד, איים היום דובר החמאס, עבד אל עזיז רנטיסי, מי שניצל מניסיון התנקשות של ישראל, כי ארגונו ינקום את חיסולו קוואסמה: "הפשע בוצע ע"י הטרוריסט שרון וישראל צריכה לצפות לתגובת החמאס", אמר רנטיסי בעזה.

המבוקש מספר 1 נלכד בחברון

צה"ל והמשטרה הרגו אמש (מוצאי שבת) בחברון את עבדאללה עבד אל-קאדר קוואסמה, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בחברון. קוואסמה נחשב לאחרונה למבוקש מספר אחת בגדה, וישראל מייחסת לו אחריות לרצח עשרות ישראלים ולפציעתם של מאות נוספים. המצוד אחרי קווסאמה נמשף זמן רב והתהדק בשבועות האחרונים, בעקבות הפיגועים באוטובוסים בירושלים - בגבעה הצרפתית ובמרכז העיר. כוחות צבא כבר כמעט הניחו עליו את ידיהם לאחרונה, אולם הוא הצליח להימלט ברגע האחרון.
בסוף השבוע הגיע למערכת הביטחון מידע מדויק על הימצאו של קווסאמה בדירה בחברון. לדברי מקורות צבאיים, כוח של הימ"מ (היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור) בא למקום במטרה לעצור אותו, אבל קוואסמה יצא ממקום המסתור ופתח באש לעבר החיילים. הם ירו בו והרגו אותו.
בחמאס טוענים כי לוחמי הימ"מ חיסלו את קווסאמה במכוון. גורמי צבא טענו כי לא הייתה כוונה להתנקש בקוואסמה, אלא לעצור אותו בעודו בחיים.
השר הפלסטיני הממונה על המשא והמתן עם ישראל, יאסר עבד רבו, אומר כי הריגתו של עבדאללה קוואסמה היא הוכחה שישראל ממשיכה במדיניות החיסולים. "פעולות אלה הן הוכחה נוספת לכך שישראל מעוניינת לחבל בהצלחה השיחות בין הרשות לחמאס להפסקת אש פלסטינית", אמר עבד רבו.
גורמים מדיניים אמרו כי "קוואסמה הוא דוגמה קלאסית לאדם שמשמש בית חרושת לייצור פצצות מתקתקות" והוסיפו כי גם ארה"ב מכירה בו ככזה.

היה מהמגורשים ללבנון; חזר לפעילות באינתיפאדה

קוואסמה, בשנות ה-40 לחייו, נשוי ואב לששה ילדים, היה בין מגורשי החמאס ללבנון בשנת 1992. אחרי שחזר לארץ, נכלא בישראל, וב-1994 שוחרר וחזר לחברון. בשנת 1998 עצרה אותו הרשות הפלסטינית. בתחילת אינתיפאדת אל-אקצה הוא חזר לפעילות בחמאס. הוא היה אחראי על איסוף הכספים ועל הזרוע הפוליטית של החמאס, ובמקביל הנהיג חוליות שהיו אחראיות לפיגועי התאבדות בישראל ופיגועי ירי בדרום הגדה.
בישראל מייחסים לקוואסמה, בין היתר, אחריות לפיגוע בהתנחלות אדורה בסוף השנה שעברה, שבו נהרגו ארבעה ישראלים ולפיגוע בהתנחלות כרמי צור מצפון לחברון, שבו נהרגו ארבעה ישראלים. במהלך השנה האחרונה ביצעו חוליות שהיו באחריותו את פיגוע ההתאבדות בחיפה, שבו נהרגו 17 ישראלים, את החדירה לקריית ארבע שאירעה כמה ימים לאחר מכן, ואת החדירה הכושלת להתנחלות נגוהות.
בחודש מארס האחרון הפך קוואסמה למפקד גדודי עז א-דין אל-קאסם בחברון, לאחר שכוחות צה"ל הרגו ביום אחד את עלי עלאן ואת נאצר עסידה, שני המפקדים הבכירים של החמאס בגדה.
בחודשיים האחרונים ביצעו חוליות שבפיקודו את פיגוע ההתאבדות בכיכר גרוס בחברון, בו נהרג זוג ישראלים, ואת פיגוע ההתאבדות הכפול בצפון ירושלים, שבו נהרגו שבעה ישראלים. לפני כשבוע וחצי ביצעו את פיגוע ההתאבדות באוטובוס שנסע בקו 14, בו נהרגו 17 ישראלים.
כעת נותר לעמוד בראש החמאס בחברון עוזרו הצבאי של קוואסמה, אחמד באדר, שתכנן, בשיתוף פעולה עמו, את הפיגועים בירושלים ובאזור חברון.

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קוואסמה. סופו של המבוקש הבכיר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרון. תודה למערכת הביטחון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
האוטובוס מהפיגוע בקו 14 בירושלים. האחריות מיוחסת לקוואסמה
צילום: איי פי
מומלצים