שתף קטע נבחר

נזקי נתב"ג העתידי

עיריית חולון עירערה לאחרונה נגד רשות שדות התעופה ונגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחולון. מבקשת לאפשר לה לתבוע פיצויים על נזקי תוכניות המתאר של נתב"ג

עיריית חולון הגישה לאחרונה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון נגד רשות שדות התעופה ונגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית חולון. לטענת העירייה, על בית המשפט לבטל את ההכרעה של בית המשפט לעניינים מינהלים בת"א, ששללה ממנה אפשרות לתבוע על פגיעות שנגרמו לרכוש העירייה כתוצאה מיישום תוכניות המתאר הארציות של נמל התעופה בן גוריון.
כזכור, ביטל בית המשפט לעניינים מינהליים את החלטת ועדת הערר לתכנון ובנייה בעירייה, שלפיה יש באפשרות העירייה להגיש תביעת פיצויים בגין הפגיעה במקרקעין בעקבות יישום תוכניות המתאר הארציות לנתב"ג. ועדת הערר קבעה אז: "הגשת התביעה על ידי עיריית חולון לפיצוי בגין הפגיעה בנכסים שבידיה נודעה למנוע פגיעה בקופה הציבורית של העירייה. פגיעה כזו היא פגיעה בתושבי העיר, שעל רווחתם מופקדת העירייה. על כן, אם אכן נגרם נזק לעירייה היא רשאית לתבוע את נזקיה מהגוף שהתחייב לשלם פיצויים".
בית המשפט לעניינים מקומיים קבע כי קיים ניגוד עניינים, לאור העובדה שתביעתה של העירייה מוגשת תחילה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. לכן, עקב החשש לניגוד עניינים, נשללה לחלוטין האפשרות לבירור תביעתה של העירייה.
לטענת עיריית חולון, המיוצגת על ידי עו"ד ד"ר יוסף פרוכטמן, בעוד שהליך בירור התביעות לגופן נמשך בפני ועדת הערר במחוזית, לא המתינה רשות שדות התעופה להכרעה, אלא הזדרזה והגישה על החלטת ביניים ערעור מינהלי לביהמ"ש לעניינים מינהליים. בפסק הדין ביטל ביהמ"ש את החלטת ועדת הערר.
עיריית חולון טוענת בבקשת רשות הערעור כי תוכניות נתב"ג אינן עוסקות רק בחלק האווירי, אלא כוללות מגבלות מפורטות למקרקעין שבאזור נתב"ג, לרבות מפות רעש ומגבלות בתחומי חולון. כמו כן, התוכניות כוללות פרויקט כלכלי מסחרי אדיר מימדים בנתב"ג, כשלצד הרווחים ממנו לרשות שדות התעופה ולמדינה פוגעת התוכנית קשות בנכסי עיריית חולון ובתושביה.
עוד טוענת העירייה כי רוב מסלולי הטיסה עוברים מעל תחומה המוניציפלי והיא התנגדה באופן נמרץ לתוכניות, לאור ההשלכות החמורות והנזקים הכבדים שתגרום. העירייה טוענת כי הנזקים יתבטאו בהגדלת היקף התנועה האווירית ובהגברת רעש המטוסים בחולון. לדבריה נוהל מאבק ציבורי ומשפטי ממושך סביב הליכי אישורן של התוכניות. למרות התנגדותה הנחרצת לתוכניות, הן אושרו בסופו של דבר ע"י המועצה הארצית לתכנון ובנייה ולאחר מכן ע"י הממשלה.
עו"ד עופר צילקר, המייצג את הוועדה לתכנון ובנייה בחולון: "לפי דעתי, לבקשה של העירייה יש סיכויים טובים להצליח בערעור. תגובת דובר רשות שדות התעופה לא נתקבלה עד לסגירת הגיליון.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
בחולון צופים פגיעה קשה עם יישום תוכניות המתאר
צילום: שלום בר טל
מומלצים