שתף קטע נבחר

פאוול הציע סיורים משותפים; מו"מ מתקדם על ה"הודנה"

מתאם הפעולות בשטחים, האלוף גלעד, והשר לענייני ביטחון ברשות דחלאן ידונו בהצעה האמריקנית לקיים סיורים משותפים ברצועה. ואולם, גורמים בפיקוד דרום מביעים ספק אם ניתן יהיה ליישם את הרעיון החדש. בינתיים, מתקדמים המגעים לקראת הפסקת אש עם החמאס

האמריקנים מנסים היום (ב') להאיץ את נושא העברת האחריות הביטחונית ברצועת עזה - במקביל לדיווחים על התקדמות משמעותית בשיחות הפנים פלסטיניות על הפסקת האש - ה"הודנה".
על הפרק כעת עומדת הצעה אמריקנית חדשה, לפיה יחדש צה"ל את הסיורים הביטחוניים המשותפים עם הפלסטינים בכביש המרכזי ברצועה. כך הציע אמש מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, לשר החוץ, סילבן שלום, ולמקבילו הפלסטיני, נביל שעת', עימם נועד בירדן.
ההצעה האמריקנית מתייחסת לכביש המחבר בין צפון הרצועה לאזור רפיח, שהוא המשך של כביש 4 הישראלי. הציר, המכונה במפות הצה"ליות "ציר טנצר" ובקרב הפלסטינים מוכר כרחוב סלאח א-דין, נמצא ברובו בשטח הפלסטיני. בקטעים מסוימים, כמו מאזור כפר דרום עד צומת האורחן, באזור נצרים ובכניסה לגוש קטיף, הכביש נשלט על ידי צה"ל, וכך גם באזור ההתנחלות מורג.
גורמים בישראל וברשות העריכו שהצעתו של מזכיר המדינה נועדה לעקוף את המוקשים בדרך להעברת האחריות הביטחונית ברצועה לידי הפלסטינים. גורמים מדיניים בירושלים אמרו עם זאת ל-ynet: "הציר המדובר הוא לא הבעיה. נראה שהפלסטינים מחפשים תירוץ בכל פעם מדוע לא להגיע לסיכום - רק כדי למשוך זמן עד שיצליחו להשיג הסכם הפסקת אש עם החמאס". לדברי הגורמים, הציר שבו מדובר וההסדרים הקשורים בו, אינם עומדים בפני עצמם והם תלויים במחוייבות פלסטינית לביצוע צעדים של עצירה, מניעה וסיכול טרור.
הגורמים מעריכים שהגעתה של קונדוליסה רייס לישראל ולרשות הפלסטינית, עשוייה לתת לפלסטינים "מכה על הראש". אם עד אז לא תועבר האחריות הביטחונית לידיהם.
במקביל, אמרו גורמים בצה"ל ל-ynet שאין תשתית מעשית ליישום רעיונותיו של מזכיר המדינה. מקורות בפיקוד דרום אמרו: "מצד אחד, איננו מופתעים מכלום, ויכול להיות שכבר מחר או מחרתיים יורו לנו להתחיל לערוך סיורים, אבל לא נראה כי מדובר בצעד שיכול להתממש בימים הקרובים".
מנגנון התיאום והקישור הביטחוני בצה"ל פורק והתבטל בסוף 2002 ובמקומו צירף צה"ל קציני תיאום ביטחוניים לכל אחד ממשרדי התיאום והקישור האזרחיים (לרקע על הסיורים המשותפים לחצו כאן).

האם תוכרז הפסקת אש?

בתוך כך, מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet שייתכן שאנשי החמאס יודיעו כבר היום על הפסקת אש. עדיין לא ברור אם הפסקת האש נוגעת רק להפסקת הפיגועים בתוך שטח ישראל, או שכוללת גם את הפסקת הפיגועים נגד חיילים ומתנחלים. עם זאת, ברשות הפלסטינית מסייגים את הדיווחים ומזכירים שעבד אל עזיז רנטיסי איים ב"תגובה מרעידה" על הריגתו של עבדאללה קוואסמה.
מתאם הפעולות בשטחים, האלוף עמוס גלעד, יוועד בקרוב עם השר לענייני ביטחון ברשות הפלסטינית, מוחמד דחלאן. השניים ידונו שוב בנושא העברת האחריות הביטחונית ברצועת עזה לפלסטינים, וגם באפשרות לקיים סיורים משותפים ברצועה. בפגישה ישתתף, ככל הנראה, גם השליח האמריקני, ג'ון וולף. מקור פלסטיני אמר שהפגישה הקרובה נועדה "ללטש סופית את ההסכם".
מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי בפגישה שהתקיימה אתמול במחסום ארז בין משלחת פלסטינית לבין השליח האמריקני וולף חלה התקדמות משמעותית בכל הנוגע להעברת האחריות הביטחונית לפלסטינים ברצועת עזה. עם זאת, הפלסטינים טוענים שישראל מתעקשת על דרישתה להמשיך ולשלוט בציר המחבר בין צפון הרצועה לדרומה.
בישיבה השתתפו מוחמד דחלאן, עבד אל רזאק מג'אידה, מפקד הביטחון הכללי הפלסטיני ברצועה, וולף, השליח האמריקני והקונסול האמריקני בירושלים. הפלסטינים דרשו בפגישה שישראל תפסיק את פעולותיה בתוך שטחי הרשות ברצועה ותתחייב להפסיק את פעולות ההתנקשות.
הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר אמש בכינוס כלכלי בבאר שבע כי הפלסטינים נמנעים מלקחת שטחים לאחריותם: "אנחנו אומרים להם 'כל שטח שתקחו זה טוב', אבל לפלסטינים יש תירוצים מדיניים של קבלת מפת הדרכים. אף אחד מההנהגה החדשה לא לוקח אחריות, יש להם כוונות טובות אבל הם לא מבצעים, ומאיתנו הם דורשים להסתכן".

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש, עלי ואקד, דיאנה בחור-ניר, ארצי חלפון ורויטרס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פאוול ושלום בירדן. סיורים משותפים?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
יקבלו אחריות? דחלאן
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
השליח וולף. שוזר קצוות אחרונים
צילום: איי פי
מומלצים