שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מכת כינים: איך להיפטר ומהר
  זה מתחיל מפתק על לוח המודעות בגן המודיע שהכינים הגיעו לביקור. ההמשך מסובך יותר: איך נפטרים מהן? מחקר חדש מביא כמה עובדות על הטפילה הוותיקה, ולצידן מספר מיתוסים מופרכים וגם ארבעה טיפולים שעשויים לעזור, וטיפולים אחרים שיעילותם עדיין לא הוּכחה
  כל הורה מכיר את הנוהל הזה: זה מתחיל מפתק על לוח המודעות בגן השכונתי המודיע שהכינים הגיעו לביקור. "אנא טפלו בראשי הילדים, לפני שהן יתפשטו", נאמר שם. השאלה היא איך נפטרים מהן. מחקרים שפורסמו לאחרונה ב'בריטיש מדיקל ג'ורנל' חושפים את סודות הכינים ודרכי הטיפול המומלצות בהן. כינים אינן גורמות נזק בריאותי כלשהו, אך הן עלולות להוות מטרד רציני ולגרום עוגמת נפש רבה לילד הסובל מהן ולהוריו.

   

  כמה עובדות על הטפילה הוותיקה

   

  כינים הן טפילים שמתקיימים בראשי ילדים, אך הן יכולות להיטפל גם למבוגרים. הכינים מטילות עד שש ביצים ליום באזור הסמוך מאוד לבסיס השערות. הן לא עוזבות את הראש מרצונן, אלא ממשיכות להתקיים באזור הקרקפת לצורך קבלת אוכל, מחסה, חום ולחות.

   

  כינה בוגרת מגיעה לגודל של גרגר שומשום, ויש לה שש רגליים וזוג צבתות שתופסות את השערה בחוזקה. היא ניזונה מדמו של המארח שלה מדי 6-3 שעות, דבר שגורם לגירוד בקרקפת.

   

  האבחנה של הידבקות בכינים יכולה להתבצע אך ורק אם בראש נמצאות כינים חיות. לעיתים קרובות ניתן למצוא אותן באזורים שמאחורי האוזניים ובעורף. ביצי כינים נחשבות לפעמים בטעות לקשקשים.

   

  וגם כמה מיתוסים

   

  מיתוס: אם יש ביצי כינים, משמע שהילד סובל מכינמת. עובדה: פחות מ-20% מהילדים עם ביצי כינים מפתחים שריצה של כינים. בגלל המיתוס הזה למחצית מהילדים שנשלחים הביתה מבתי הספר למעשה אין כינים. "מומחי בריאות ציבור רבים סבורים שיש להפסיק את המדיניות הזו", אומרים החוקרים.

   

  מיתוס: יש לטפל בילדים עם ביצי כינים. עובדה: יש להתחיל טיפול רק כשנמצאות כינים מבוגרות חיות.

   

  מיתוס: אם ילדים סובלים מכינים, יש לכבס את כל המצעים והבגדים ולנקות אוזניות ורהיטים בעזרת קוטל חרקים. עובדה: אין הוכחה שזה יעיל. כינים מתות מיד אחרי הסרתן מהראש.

   

  מיתוס: הכינים עוברות מאדם לאדם בקלות אם חולקים כובעים, כריות וכיסאות. עובדה: כינים שנמצאות על כיסאות, כריות וכובעים הן כינים מתות, חולות או מבוגרות, או שמדובר בנשל של הכינה. אלה לא יכולים להזיק. הכינים עוברות מראש לראש רק כשיש מגע ישיר ממושך יחסית בין הראשים.

   

  מיתוס: כינים אוהבות שיער ארוך. עובדה: שיער קצר מקל על הכינים לנוע על הקרקפת. אין לספר שיער של ילד נגוע בכינים או לאסוף אותו. כינים נפוצות יותר אצל בנות, מפני שהן נוטות לקיים מגע צמוד יותר במהלך משחק, ולא משום ששערן ארוך יותר.

   

  טיפולים נגד כינים שעשויים לעזור:

   

   

  מלתיון (MALATHION)

   

  מלתיון יעיל בהשמדת כינים כמו חומרים אחרים. יש למרוח את החומר ולהשאיר אותו על הראש שמונה שעות לפחות. יש למרוח על

   

  שיער יבש עד שהקרקפת והשיער רטובים ומכוסים בחומר לחלוטין. אם הכינים חוזרות 10-7 ימים אחרי הטיפול, יש לחזור עליו ולהשתמש באותה תרופה או בתרופה אחרת. האלכוהול והטרפנואידים שבמלתיון עלולים לגרום לעקצוצים. ניתן להשתמש במלתיון בזמן הריון או הנקה.

   

  לינדיין (LINDANE)

   

  הלינדיין יעיל לא פחות מחומרים קוטלי חרקים אחרים, אך הוא עלול לגרום לרעליות עצבית ולכן מוגבל לשימוש. יש למרוח אותו כך שירטיב את השיער והעור באזור הנגוע ובאזורים השעירים מסביב, ולהשאיר אותו ארבע דקות בלבד. במידת הצורך אפשר לחזור על הטיפול אחרי שבוע. יש להימנע משימוש בלינדיין בזמן הריון והנקה. אם יש צורך להשתמש בו בהריון, יש לעשות זאת רק פעם אחת.

   

  פרמתרין (PERMETHRIN)

   

  פרמתרין יעיל יותר מלינדיין, אך יש לציין שרוב הניסויים בתכשיר נערכו לפני שנעשה בו שימוש רחב ולפני שהתפתחה עמידות בפניו. הפרמתרין הוא שטיפת קרם בריכוז של 1% ויש להשאירה על השיער 10 דקות. אם אחרי השימוש הראשון הביצים לא מתות (כלומר, נמצאות ביצים כשמעבירים מסרק סמיך) יש לחזור על הטיפול אחרי שבוע. במקרה זה, טיפול חלקי יכול לגרום לעמידות לתרופה. אין לחזור על הטיפול פעם שלישית, מפני שהדבר יגביר את העמידות ולא יהיה יעיל. פרמתרין לא נוסה על נשים בהריון.

   

  פירתרינס (PYRETHRINS)

   

  פירתרינס הוא שמפו או מוס בריכוז של 0.33%. יש למרוח אותו עד כדי הרטבת השיער כולו ולהשאיר אותו 10 דקות. כל המוצרים ששייכים למשפחת הפירתרום, שעומדים בתקן של ה-FDA ושמאושרים לשימוש בבני אדם, דורשים שימוש חוזר אחרי 10-7 ימים, כדי לוודא השמדה של כינים שבקעו מהביצים ולא הושמדו בשימוש הראשון. הפירתרינס יעיל כמו הפרמתרין.

   

  טיפולים שדורשים מחקרים:

   

   

  טיפול בצמחים וארומתרפיה

   

  לפעמים נעשה שימוש בצמחי מרפא (כולל שמני מרפא) וארומתרפיה. עדיין לא נערכו מחקרים כדי להעריך את יעילותם ולוודא שאינם רעילים.

   

  הסרת כינים או ביצים חיות על ידי סירוק

   

  אין מספיק הוכחות כדי לקבוע יעילותו של סירוק שיער רטוב בתוספת מרכך (קונדישנר). בשוק יש הרבה מסרקים להוצאת כינים, אך רובם אינם יעילים. אין מספיק מחקרים שתומכים בשימוש בשיטת סירוק כלשהי. בניסוי שבו השוו בין המלתיון לסירוק נמצא שהשימוש במלתיון היה יעיל יותר באופן משמעותי (אצל 78%) במיגור הכינים למשך שבוע לפחות לעומת השימוש במסרק (אצל 38%).

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים