שתף קטע נבחר

איחוד הרבנים: נאסר באיסור תורה לפנות מאחזים

בכנס חירום שנערך בירושלים בעניין פינוי מאחזים ומפת הדרכים קבע איחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל שכל הודעה על הקמת מדינה פלסטינית "בטלה ומבוטלת בשם אלוקי ישראל". הרבנים הזהירו מפני פגיעה בחיילים ובאנשי כוחות הביטחון

כ-500 רבנים מאיחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל קיימו הערב (יום ב') כנס חירום כדי לגבש עמדה בעניין מפת הדרכים ופינוי מאחזים ופרסמו הודעה שבה נאמר: "אין שום סמכות לשום ממשלה להכריז על הקמת מדינה זרה או להפקיר חלקים של ארץ ישראל לזרים וכל הנעשה בכיוון זה בטל ומבוטל בשם השם אלוקי ישראל שנשבע על כך ובשם כל עם ישראל לדורותיו".
הרבנים טוענים כי "המעשה הנורא של פינוי מאחזים עלול להביא לתוכנית כוללת לעקירת יישובים פורחים מאדמתם ומסירתם לאויב, לכן אנו מבהירים שנאסר על הממשלה באיסור תורה ברור ומוחלט לפנות מאחז או יישוב. עלינו לפעול במסירות רבה למנוע זאת, ולקומם מחדש כל מקום שיפונה חס וחלילה".
איחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל הוקם בשנת 1993 על רקע התנגדותם להסכמי אוסלו. הקימו אותו הרב משה צבי נריה ז"ל (אבי הכיפות הסרוגות) והרב שאול ישראלי ז"ל, מראשי ישיבת מרכז הרב. אליהם הצטרפו הרב שפירא והרב אליהו. האיחוד כולל בתוכו מאות רבני ערים, רבני שכונות, רבני התנחלויות, חב"ד, עמותות פיקוח נפש, ראשי ישיבות הכיפה הסרוגה וראשי מכינות קדם צבאיות.

"מסירת שטחים - עבירה חמורה במיוחד"

במהלך הכינוס אמר הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו, כי: "אין זכות לאף אחד בעולם, לא קטן ולא גדול, מחוטב עצים ועד שואב מים, גם לראש הממשלה, לוותר על אף גרגר אחד בארץ ישראל. השם נתן את זה לנו, לכל גרגר וגרגר יש קדושה".
הרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא, אמר בכנס כי "מסירת שטחים היא עבירה חמורה במיוחד". לדבריו, אין שום זכות הלכתית למפת הדרכים וצריך להילחם בה באמצעות הסברה".
ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, אמר כי מפת הדרכים היא חזרה על כל טעויות אוסלו. לדבריו, הערבים הם אותם ערבים, "מה זה העיוורון שהשתלט עלינו?", שאל הרב דרוקמן.
מזכ"ל אמנה, זאב (זמביש) חבר, אמר כי הערבים בונים ביהודה ושומרון יותר מאחזים פלסטינים מאשר היהודים: "רוב המאחזים שהם בונים הם על הכבישים העוקפים שנמצאים היום בתוך כפרים ערביים. ורק עם ננהל מאבק בחוכמה, ננצח בו".
הרב אליקים לבנון, מוועד רבני יש"ע, והרב של היישוב אלון מורה, אמר: "אני מרגיש שהקרקע בוערת. מעולם לא היינו בסכנה כמו שאנחנו היום". הרב זלמן מלמד, ראש ישיבת בית אל ולשעבר יו"ר רבני יש"ע, אמר כי "ההתנגדות במאחז גבעת יצהר היתה קידוש השם".

"מפת הדרכים - ניגוד לדעת התורה"

בהודעתם כתבו הרבנים: "ארץ ישראל אדמת קודש היא. נחלת השם שניתנה לעם ישראל בפקודת ריבון העולמים בברית ובשבועה לאחוזת עולם. זכותו וחובתו של עם ישראל לארץ ישראל הינה זכות נצח של כל העם לכל הארץ בכל הדורות כולם. זכותו ואף חובתו של רב בישראל המוסמך להורות הוראה בישראל לפסוק למעשה לכל שואליו מה דעת ההלכה בכל נושא שהוא נשאל עליו ועל גדולי ישראל להביע את עמדתם גם בנושאים ציבוריים".
עוד נכתב בהודעת הרבנים: "אנו קובעים כי ההסכם המכונה 'מפת הדרכים' הינו ניגוד מוחלט לדעת התורה. והגשמתו תוביל, חס וחלילה, לסכנת נפשות כללית לא רק לתושב יהודה שומרון עזה והגולן, אלא לכל הארץ, ובייחוד ליושבים בסמוך ליישוב ערבי של רוצחים, שונאי ישראל, אשר במדינה יאגרו נשק רצחני. לכן, כל מי שבידו למנוע ביצוע 'הסכם' ואינו מונעו, עובר על הלאו 'לא תעמוד על דם רעיך'!!!".
עם זאת, הרבנים מזהירים מפני פגיעה בחיילים ובאנשי כוחות הביטחון: "יש לנהוג בזהירות מרובה ולהימנע מכל אלימות, פיזית או מילולית, הן כלפי אחינו יקירנו החיילים ואנשי כוחות הביטחון והן כלפי אחינו המתיישבים. אנו קוראים לממשלה ולהנהגת הצבא לא להעמיד את החיילים במצב בו עליהם להתלבט בין נאמנותם לערכים עליהם בנוי אורח חייהם לבין פקודות הצבא. אנו פונים לממשלה ולעומד בראשה שלא יתנו יד לפילוג האומה וצה"ל ולחזק בכל הכוחות את אחדות ישראל בשעה קשה זו.
אנו מחזקים את ידי צה"ל וכוחות הביטחון במלחמתם נגד אויבינו ואת ידי אחינו המתיישבים במרחבי ארצנו המוסרים נפשם על עמנו וערי אלוקינו. אנו קוראים להמוני בית ישראל לחזק את הקשר עם המתיישבים. תחזקנה ידי כל המצטרפים להתיישבות".
בסוף הודעתם כתבו הרבנים "אנו מודאגים מפעולות ממשלתיות הגורמות להחלשת מרכזי התורה ולהחלשת אחיזתו בארץ ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
אין לאף אחד זכות לוותר. הרב מרדכי אליהו
צילום: זום 77
אתר הכנסת
הערבים אותם ערבים. הרב דרוקמן
אתר הכנסת
מומלצים