שתף קטע נבחר

דליקת ענק השתוללה בבניין מרכזים בדרום ת"א

בצהריים השתלטו כוחות הכיבוי על הדליקה שפרצה אמש בבניין. מאמצי הכיבוי יימשכו גם הלילה. חלק מהבניין קרס. אחד מהכבאים נפצע קשה ורגלו נקטעה

בצהרים, לאחר מאמצים ממושכים, הצליחו כוחות כיבוי האש להשתלט על שריפת הענק ב"בניין מרכזים" שברחוב קיבוץ גלויות בדרום תל-אביב ולמנוע את התפשטותה למקומות נוספים, ביניהם תחנת הדלק הסמוכה. בעקבות כך הוחלט על צמצום כוחות הכבאים במקום והתרכזותם במניעת התפשטות האש. למרות זאת, צופים הכבאים כי פעולות הכיבוי יימשכו לפחות עד מחר.
השריפה פרצה הלילה בחנות צמיגים שנמצאת בקומת המרתף של הבניין, והתפשטה במהירות לקומות העליונות. כוחות הכיבוי פעלו למנוע את התפשטות האש לכל בתי העסק במתחם, המשתרע על שטח של כ-70 אלף מ"ר, ויש בו לפחות 150 בתי עסק.
טפסר בכיר צ'רלס מלכה, מפקד מכבי האש בתל אביב, אמר כי "המהנדסים לא אפשרו לכבאים להיכנס למתחם, מחשש שהבניין כולו יקרוס, ולכן אנו נאלצים לעבוד מרחוק". אחר-הצהריים התברר כי החנות בה פרצה הדליקה פעלה בהיתר זמני, לאחר שהוזהרה בעבר על-ידי כוחות הכיבוי.

"התחלנו לברוח מהמקום במהירות"

במהלך פעולות הכיבוי נפצע אחד הכבאים באורח קשה ורגלו נקטעה בבית החולים, לאחר שקורה קרסה עליה. הדבר אירע כאשר חלקו הצפוני של הבניין קרס לחלוטין. הכבאי הצעיר שנפצע, שי סעידה, עובד מזה כחצי שנה בתחנת הכיבוי של תל אביב. מחר הוא אמור לחגוג את יום הולדתו ה-24. סעידה הגיע במצב קשה לבית החולים איכילוב בתל אביב והרופאים נאלצו לקטוע את רגלו מהברך ומטה בשל הפציעה הקשה.
קצין המבצעים של מכבי אש תל אביב, רשף משה אוחנה, שהיה בבניין בזמן קריסת הצד הצפוני, סיפר ל-ynet: "היינו 15 כבאים בפנים. בשלב מסוים החלה קריסה של הבניין, התחלנו לברוח במהירות. הייתי בטוח שהלכו לי 15 כבאים. במזל הצלחנו לצאת החוצה".
"החלק התחתון של החניון קרס אבל המשכנו בעבודה", אמר ל-ynet אלי מנובלה, כבאי נוסף שהשתתף בפעולות הכיבוי, "המקום בער ולפתע שמענו בום וראינו אבק ואבנים שעפו לכל עבר. רצנו החוצה והתחלנו לספור את האנשים. התברר לנו ששי חסר. נכנסתי עם עוד ארבעה כבאים וראינו אותו שוכב על הרצפה, כשקורת בטון על רגלו וכבל חשמל כרוך סביב רגליו. עבדנו עם כלים פניאומטיים כדי לחלץ את קורת הבטון. לקחנו אותו עם אלונקה החוצה וכל הזמן הזה הוא מלמל 'כואב לי', 'כואב לי'".
מוקדם יותר חילצו כוחות ההצלה אדם שהתקשר למשטרה ודיווח שהוא לכוד בתוך חנות בה הוא עובד. האיש חולץ במצב קל, וקיבל טיפול במקום.

"כל החלק המערבי עולה באש"

טפסר אהרון אהרוני, סגן מפקד מכבי האש תל אביב, סיפר כי "האש עברה ממרתף למרתף. יותר ממאה כבאים פרצו את כל המפעלים והחנויות במתחם. מדובר בבתי עסק של צמיגים, הלבשה, סטודיו לצילום ועוד. כל החלק המערבי התחתון של המתחם עלה באש".
ניידות משטרה חסמו את כל האזור מחשש להתלקחות תחנת דלק הנמצאת מתחת לחלקו המזרחי של הבניין. שני צוותי כיבוי פעלו בתחנת הדלק כדי לקרר את המקום.
אחד מבעלי העסקים סיפר: "יצאתי לבלות, כאשר חזרתי לקחתי מונית, ושמעתי שבניין מרכזים עולה באש. שיניתי את כיוון הנסיעה, וכשהגעתי ראיתי את כל העסק שלי בוער. ב-3:50 לפנות בוקר קרס כל האזור בו נמצא העסק שלי. אני עדיין לא מעכל את זה. זה ייקח לי כמה ימים".
המשטרה סגרה לתנועה את רחוב קיבוץ גלויות בין רחוב הרצל לרחוב סלמה, וכן את רחוב שלבים בין קיבוץ גלויות לרחוב שארית ישראל.

בית מרכזים: קומפלקס של עסקים ותרבות

בית מרכזים הינו קומפלקס המשלב עסקים, תעשיה ותרבות. בבניין פועל פרויקט ייחודי של עיריית תל אביב, באמצעות המישלמה ליפו, במסגרתו משכירים בעלי המבנה, האחים עופר, חללים בבניין בעלות נמוכה לאמנים.
בתחומו פועלים בין היתר הכוריאוגרף עידו תדמור, מועדון הסטנד-אפ, הקאמל קומדי קלאב, תיאטרון "קרוב" של ניקו ניתאי, הציירים אילנה בר, צבי לחמן, דוד טולדנו, מוטי גולן, יאן ראוכברג, מרים הרשקוביץ, טובה לוטן, גלריית שגב, תיאטרון עמותת "נא לגעת", המכון למוסיקה ישראלית, איגוד הקומופוזיטורים ומעצבת האופנה סיגל דקל.
על פי נתוני האגף לרישוי עסקים בעיריה, במקום פועלים כ-65 עסקים בעלי רשיון עסק, או כאלה הנמצאים בהליך קבלת רשיון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם בניין מרכזים. 150 עד 200 בתי עסק
צילום: אבי כהן
הכבאים עבדו במשמרות סביב השעון
צילום: אבי כהן
רק אחרי שעות ארוכות הם הצליחו להשתלט על האש
צילום: אבי כהן
הערכה: פעולות הכיבוי יימשכו עוד שעות
צילום: אבי כהן
חלקו הצפוני של הבניין קרס
צילום: אבי כהן
חשש שהבניין כולו יקרוס
צילום: אבי כהן
יצירות אמנות שניצלו מהאש
צילום: אבי כהן
מומלצים