שתף קטע נבחר

פרשת לוד: אריאל שרון דחף, אפל עמד להרוויח

תחקיר "7 ימים": האם מאחורי תוכנית הפיתוח השאפתנית לעיר לוד, שהוביל ראש הממשלה אריאל שרון באופן אישי, הסתתר ניסיון לסייע למקורבו, הקבלן דוד אפל? באופן מקרי, חלק משמעותי מהקרקע שרכש אפל - נכלל בתוכנית הפיתוח. אפל ושרון מכחישים

ראש הממשלה, אריאל שרון, "דחף" תוכנית פיתוח שאפתנית לעיר לוד - תוך ידיעה ברורה שאחד המרוויחים המרכזיים ממנה הוא מקורבו, הקבלן דוד אפל: כך עולה מתחקיר "7 ימים" המתפרסם ב"ידיעות אחרונות" בסוף השבוע.
מהתחקיר עולה כי ראש הממשלה שרון הפך בשנה האחרונה את לוד לפרויקט לאומי. הוא הגיע לעיר לסיורים תכופים ולחץ באופן אישי על פקידים ומהנדסים לאשר תוכנית שאפתנית להקמת 19 אלף יחידות דיור.
לא כל המומחים ראו בעין יפה את התוכנית - חלקם סברו כי לא תועיל לעיר לוד לטווח הרחוק, שכן מדובר בה על בנייה בשטחים ירוקים - ולא בניצול השטחים המוניציפלים הקיימים. אבל המתנגדים נאלצו לספוג מה שהוגדר "צעקות וביזוי" מצדו של ראש הממשלה, שדרש בתוקף כי התוכנית תעבור.
מה ששרון לא גילה, הוא שאחד המרוויחים העיקרים מהתוכנית הוא מקורבו, איש העסקים והקבלן דוד אפל, שהשקיע 24 מיליון דולר ברכישת קרקע חקלאית באזור. חלק נכבד מהקרקע נכלל בתוכנית הפיתוח העתידית. טרפוד התוכנית היה מעמיד את כל השקעתו של אפל בסכנה.
אפל, מצידו, הפעיל במקביל לחצים כדי להביא לבחירת ראש עיר כלבבו בלוד. ולא רק זאת: מהתחקיר עולה כי אפל ביקש מבנו של ראש הממשלה, גלעד שרון, לסייע לו "לשתול" פקיד נוח במינהל מקרקעי ישראל. חודשיים לאחר הפנייה הזו - החלה ההתקשרות בין אפל לגלעד שרון בנושא "האי היווני", במסגרתה שילם אפל לשרון 20,000 דולר לחודש עבור עבודות ייעוץ.
התוכנית "נפלה", לפחות זמנית, בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה (שכן זמן קצר קודם לכן התפרסמה פרשת "האי היווני" שהקלה על חבריה להצביע נגדה). אולם הנושא כולו נותר פתוח: "בממשלה אמרו שאם לא יילך בוועדה, יילך בדרך אחרת", אומר מהנדס במועצה האזורית.
לשכת שרון בתגובה: "ראש הממשלה לקח לטיפולו את עכו, לוד ודימונה. ערים אלו מחייבות טיפול מעבר לנהוג ברשויות אחרות, המטופלות על ידי משרד הפנים". תגובת אפל: "לא נקטתי בפעולות כלשהן להשפעה על עתידם של נכסי מקרקעין שונים". גלעד שרון סירב להגיב.

הכתבה המלאה: מחר במוסף "7 ימים"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. "צעק וביזה"
צילום: איי פי
אפל. השקיע 24 מיליון דולר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
גלעד שרון. לסדר פקיד נוח
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים