שתף קטע נבחר

מאסר בפועל לקצין שסירב להשתתף בפינוי מאחז

מפקד מחלקה בחטיבת הצנחנים, תושב התנחלות ברצועת עזה, ביקש שלא לקחת חלק בפינוי המאחז "עדי-עד". מפקדיו נעתרו לבקשה, אך הוא סירב גם לפקודה להוביל מים לכוחות המפנים. מפקד אוגדת הצנחנים גזר עליו 28 ימי מאסר והמליץ לשחררו מצה"ל

קצין צנחנים, שסירב לקחת חלק בפינוי מאחז לא-חוקי, נשפט אתמול (יום ו') למחבוש. מפקד אוגדת הצנחנים, תת-אלוף טל רוסו, שפט את הקצין ל-28 ימי מאסר בפועל, והמליץ כי בתום ריצוי העונש תיבחן הפסקת העסקתו בשירות צבא קבע, והוא ישוחרר מצה"ל.
הקצין הסרבן, בדרגת סגן, שימש כמפקד מחלקה בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, הפועל צפונית לרמאללה. הפלוגה הצעירה בה הוא משרת לא היתה אמורה להשתתף בפינוי המאחז "עדי-עד", אך ביום חמישי בבוקר הוחלט לתגבר את הכוחות המפנים. הפלוגה התבקשה לבצע משימות של חסימת צירים במרחק גדול סביב המאחז, כדי למנוע ממתנחלים ותומכים להגיע למקום.
לדברי גורמים בפיקוד מרכז, הקצין, שמתגורר בעצמו בהתנחלות ברצועת עזה, ושאחיו מתגוררים בהתנחלויות בגדה, ניצל את זכותו וביקש שלא להשתתף במשימות הפינוי. צה"ל נוהג להתחשב בחיילים וקצינים שהם בעצמם מתנחלים, או שבני משפחותיהם מתגוררים מעבר לקו הירוק. מפקד הפלוגה החליט להשאיר את הקצין בפעילות הביטחון השוטף באזור, והורה לו לתדרך צוותי סיור לקראת פעילותם בגזרה.
אלא שאחת המשימות, שלקראתה נדרש הקצין לתדרך את חייליו, הייתה הובלת מיכלי מים שהוכנו במוצב הפלוגתי לחיילים המפנים את המאחז. הקצין טען כי גם משימה זו היא תמיכה בפעולות הפינוי, וסירב לתדרך את חיילי הסיור. מפקד הפלוגה סיפר כי בשלב מסויים הובהרה לקצין המשמעות של מעשיו, והוא הבין אותה היטב.
מפקד אוגדת הצנחנים, תת-אלוף רוסו, התפרסם לאחרונה כמי ששפט כמה מסרבני השטחים במילואים, בהם סגן (מיל') דוד זונשיין, שאף עתר לבג"ץ נגד החלטותיו של רוסו. בפיקוד מרכז אמרו בחיוך כי "יש מידה של צדק פואטי בכך שאותו קצין שיפוט מטיל עונשים זהים על סרבנים מכל הצדדים. אנחנו מוכנים להתחשב בקשיים של כל אחד, וגם עושים דין אחד לכל מי שמסרב".
במהלך פינוי המאחזים בחודשים האחרונים מוכר מקרה אחד נוסף של סרבנות: שלושה מפקדי כיתות מבסיס האימון של חטיבת הנח"ל סירבו להשתתף בהכנת חייליהם לפינוי "חוות גלעד", ולא הגיעו לשיחות ההכנה מתוך כוונה לסרב גם בהמשך. השלושה הודחו מתפקידי פיקוד, ושניים מהם אף נידונו לעונשי מאסר. בפינוי "גבעת יצהר", לפני כשבוע, שוחררו שני חיילים מגדוד "חרוב" לבקשתם ממשימות הפינוי עצמן, ושובצו במשימות שמירה בסמיכות למקום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סירב להשתתף. פינוי המאחז עדי-עד
צילום: איי פי
מיקום המאחז "עדי-עד". בג"ץ עיכב הפינוי
מומלצים