שתף קטע נבחר

ציר טנצ'ר: "בינתיים זה נראה בסדר"

פגישות התיאום בין המפקדים הישראלים לעמיתיהם הפלסטינים ברצועה נמשכות. המטרה: השגת הפרדה ממשית בין הפלסטינים לישראלים במיוחד בנקודות החיכוך. "בינתיים זה נראה בסדר" אומר קצין בכיר בגזרה. "אבל הכל ייבחן על-פי התוצאות בשטח. גם אם תיפול פצצת מרגמה תהיה הערכת מצב מחודשת ולא נפסיק באופן אוטומטי את התהליך"

"חלפו כבר כמה שעות מאז פתיחת ציר טנצ'ר למעבר פלסטינים בצומת נצרים ובצומת גוש-קטיף, והמצב כעת נראה כשורה". כך אמר אחר הצהריים (יום א') קצין בכיר בפיקוד הדרום. הקצין אף העריך כי קיימת סבירות גבוהה שהפסקת האש תוכיח את עצמה. "בקרב אנשי החמאס קיימת משמעת. כאשר ראשי החמאס מצהירים בכלי התקשורת על הפסקת אש, האנשים שלהם שומעים את זה, וכנראה גם יבצעו", אמר הקצין.
היום הזה החל בפגישה בין מפקד החטיבה המרכזית בעזה, אלוף-משנה אבי אשכנזי, עם עמיתו הפלסטיני, עומר עאשור (אבו אחמד). זו הייתה פגישתם הראשונה של השניים. הקצין הפלסטיני התמנה לתפקידו לפני חודשים אחדים, לאחר שקודמו נהרג בחילופי אש עם צה"ל ברפיח, וגם המח"ט הישראלי חדש בגזרה - הוא הגיע לאזור לפני כשלושה חודשים במסגרת סבב שמקיים צה"ל.
מאז ההסכם בין האלוף עמוס גלעד לשר הפלסטיני מוחמד דחלאן, עוסקים המפקדים מאוגדת עזה בפגישות תיאום, תדריכים והורדת הנחיות לחיילים הפועלים בשטח. הצורך בהנחיות החדשות התעורר לאחר שהנוכחות של הכוחות הפלסטינים באזור יצרה קונפליקט עם ההנחיות השוטפות שקיבלו הלוחמים זה מכבר. אם בעבר יכול היה חייל לירות לעבר כל פלסטיני חמוש בכל טווח, הרי שכעת נאסר עליהם לירות אלא אם החמוש הוא בגדר סכנה ברורה ומיידית לחייהם. למען הסר ספק, כוחות צה"ל צריכים לוודא כל זיהוי של חמוש ולפנות לעמיתיהם הפלסטינים בצד השני, כדי שלא יירו בטעות בשוטר פלסטיני.
הקצינים הבכירים בעזה מכנים את שיטת העבודה שהונהגה הבוקר "הפרדה טקטית". "אנחנו שואפים למנוע חיכוך בין הכוחות הישראלים לפלסטינים", אמר הקצין הבכיר. "כך למשל, לא אפשרנו לפלסטינים למקם עמדות סמוך לגדר המקיפה את הרצועה".

"הפרדה טקטית"

השיטה החדשה ניכרת גם במקומות חיכוך מועדים, דוגמת צומת נצרים. החל מהבוקר חוסמים כוחות צה"ל את התנועה הפלסטינית בזמן ששיירות ישראליות עוברות במקום, וזאת בנוסף על החסימות שמקיימים השוטרים הפלסטינים בעצמם, בין השאר כדי למנוע ממכונית תופת לעקוף אותם ולבצע פיגוע נגד כלי הרכב הישראלים.
הקצין הבכיר אמר שתושבי נצרים יהנו בסופו של דבר מהמצב החדש, למרות שכרגע נדרשים מפקדי החטיבות בגזרה לא אחת להרגיע אותם. באוגדת עזה שוקלים אפילו לאפשר להם, לראשונה מאז תחילת המלחמה, לנסוע ליישוב ברכביהם הפרטיים. כבר בימים הקרובים יאפשר צה"ל לתושבי נצרים להגדיל את השיירות הנכנסות והיוצאות מהיישוב מתוך הערכה שהסיכון בנסיעה על כביש קרני-נצרים פחת.
הקצין אמר עוד, שבניגוד למצב בעבר, הפעם מקפידה ישראל על "מדרגיות" והתקדמות איטית בתהליך העברת האחריות הביטחונית, כאשר כל צעד מתבסס על הצלחת הצעד שקדם לו. כך למשל, צפוי אזור מורג להיפתח לתנועה פלסטינית רק בעוד מספר ימים, בהתאם לרמת ההצלחה של פתיחת הצירים באזור נצרים וגוש קטיף.
כך גם הכביש שיקיף את ההתנחלות כפר דרום ממזרח, שצפוי להיפתח רק לאחר שיותקנו לאורכו מחסומים כבדים אשר יאפשרו הפרדה בין התנועה הישראלית לזו הפלסטינית.

הפלסטינים התחייבו להילחם בהברחות

גולת הכותרת של שיתוף הפעולה הביטחוני עשויה להיות דווקא במקום ה"חם" ביותר ברצועה – כביש פילדלפי. בציר זה, שעובר לאורך גבול ישראל-מצרים ובסמוך מאוד לבתים של העיר רפיח, התנהלה עד אתמול מלחמה של ממש בין כוחות צה"ל לחמושים הפלסטינים ולחופרי המנהרות.
בפגישה הביטחונית אתמול התחייב מפקד הביטחון הלאומי הפלסטיני ברצועה, הגנרל עבד אל-ראזק מג'יידה בפני עמיתו הישראלי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף גדי שמני, למנוע את ההברחות ולהלחם בהם.
נושא זה עלה גם בפגישה בין עומר עאשור ומפקד החטיבה הדרומית ברצועה, אלוף-משנה פנחס זוארץ. השניים סיכמו על תיאום של הפעילות הביטחונית לאורך גבול מצרים אך הודגש שבמקביל ימשיך צה"ל לבצע פעילות נגד חפירת המנהרות בשטח הישראלי.
אולם לצד כל השינויים בנהלים, הפגישות והאווירה האופטימיות, ישנה גם היערכות לטיפול בהפרות ופיגועים. בצה"ל אומרים כי הכל ייבחן על-פי התוצאות בשטח. "גם אם תיפול פצצת מרגמה, תהיה הערכת מצב מחודשת ולא נפסיק באופן אוטומטי את התהליך. זה תלוי בהמון גורמים – מצב שבו המרגמה מתפוצצת בצד הפלסטיני או בזמן הירי, וגורמת לנפגעים בקרב היורים אינו דומה למצב שבו הפצצה נופלת ביישוב ישראלי", אמר הקצין הבכיר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פגישות התיאום בין הקצינים
צילום: איי פי
צילום: מוטי סנדר
גשר מור. מעבר הישראלים מעל צומת גוש קטיף
צילום: מוטי סנדר
מומלצים