שתף קטע נבחר

לומדים איך לעשות שלום

מרכז בינלאומי לדיאלוג אסטרטגי נחנך במכללת נתניה. המטרה: להפעיל צוותי התערבות וייעוץ בקונפליקטים, אשר יורכבו מראשי מדינות לשעבר, ראשי שירותי ביטחון לשעבר ומומחים אקדמיים

טקס הפתיחה של המרכז לדיאלוג אסטרטגי, הראשון מסוגו בארץ, התקיים לאחרונה במכללה האקדמית נתניה. באירוע השתתפו נשיא דרום אפריקה לשעבר, פרדריק דה קלארק, הנשיא לשעבר של המדינה המוסלמית הגדולה ביותר, אינדונזיה, עבדו רחמן ואהיד, ונשיא בריה"מ האחרון, מיכאל גורבצ'וב. בטקס חגיגי הוענקו לנשיאים לשעבר תארי ד"ר לשם כבוד על תרומתם לשלום העולם, אהבה והידברות בין כל בני האדם, ללא הבדל דת, גזע ומין.
מטרת המרכז החדש הינה להפוך את הידע התיאורטי הקיים במרכזי מחקר לכלים יישומיים, ולספק המלצות לקובעי המדיניות בעולם. המרכז יפעיל צוותי התערבות וייעוץ בקונפליקטים, אשר יורכבו מראשי מדינות לשעבר ומומחים, על מנת ליזום דפי מידע וייעוץ לגבי פתרון סכסוכים.
נשיא המכללה האקדמית נתניה, פרופ' צבי ארד: "לא בכדי נבחרו דווקא ראשי מדינות אלו להשתתף בפרויקט. נשיא בריה"מ לשעבר, מיכאל גורבצ'וב, חתן פרס נובל לשלום, על שפתח את מסך הברזל בפני יהודי בריה"מ, ועל היותו ממשיכו של המלך כורש ההיסטורי, אשר השיב לעם היהודי את החירות ואת זכויותיו האנושיות. נשיא אינדונזיה לשעבר, עבדו רחמן וואהיד, שהוביל קו של תרבות אינטלקטואלית ורפורמות חשובות, ונשיא דרום אפריקה לשעבר, פרדריק דה קלארק, שכמנהיג אומה שסיעה וכואבת דאג באומץ לב ואחריות נדירים להשכין שלום ואהבה. מטרת המרכז הינה לשמש במה קבועה להפגשת אנשי השורה הראשונה, על מנת לחבור יחד כדי למצוא פתרונות לסכסוך הישראלי-פלסטיני".
ארד סיפר כי התחבט איזה שי להעניק לגורבצ'וב. לפני מספר חודשים, כאשר ביקר במכון גורבצ'וב במוסקבה, גילה כי על הנשיא נכתבו מאות ספרים. כשחזר ארצה, ערך מחקר קטן, וגילה שבישראל בלבד נכתבו עליו לא פחות מ- 19 ספרים, שאותם רכש והגיש לו כשי.
ח"כ דני יתום, ראש המוסד לשעבר, יו"ר הוועד המנהל של המרכז לדיאלוג אסטרטגי: "כנס זה הינו הראשון מסוגו, המשלב את הניסיון והידע של אנשי מנהיגות, חברי אקדמיה ואנשי עסקים. המטרה היא ללמוד ממנהיגים שעשו מהפכים במדינותיהם. מספיק שבכל צד – ישראלי ופלסטיני – יעמוד איש אחד הרוצה לעשות ינוי, כדי לעשות מהפך".
יתום הסביר מדוע נבחרה נתניה כמקום להקמתו של המרכז. "כולנו מנתניה והסביבה", אמר בחיוך, כשהוא מצביע על חברי הנהלת המרכז שנכחו במקום, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ, ניצב גבי לסט, האלופים לשעבר יום טוב סמיה, יוסי פלד, והרב הראשי ישראל לאו.
המנהל האקדמי של המרכז לדיאלוג אסטרטגי, ד"ר מולי פלג: "במכללה, מעצם היותה מכללה, קיימת גמישות ויצירתיות בגישת המנהלים לרעיונות חדשים. קיומו של הכנס, לאחר קיום הכנס הראשון לפני כחודשיים בניו יורק, מראה כי יש רצון מצד הצדדים להמשך ההידברות, ולמציאת פתרון". ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג: "נתניה, העיר שחוותה פיגועים רבים, עדיין מייחלת וחולמת שלום, כפסוק 'וגר זאב עם כבש'. התארים המוענקים היום לנשיאי המדינות הינם תארי תודה. אוניברסיטת השרון בנתניה תהא הקמפוס האוניברסיטאי הבא של מדינת ישראל, בזכות חתירה למצוינות והישגיה היפים". אגב, כשהציג אהוד ברק את ח"כ בנימין בן אליעזר, בפני פרדריק דה קלארק, הוא הסביר לו בחיוך, "בארץ הזאת כולם גנרלים".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ללמוד ממנהיגים שעשו מהפכים. מיכאל גורבצ'וב
מומלצים