שתף קטע נבחר

נהרס "מסגד המריבה" בנצרת; מעטים הפגינו

בגיבוי של מאות שוטרים הרסו הבוקר דחפורים את מסגד "שיהאב א-דין" בנצרת, שנבנה באופן בלתי-חוקי. ההריסה עברה בשקט יחסי, למעט שוטר שנפצע באורח קל, ומפגינים שעוכבו לחקירה. סגן ראש העיר: "זו פרובוקציה, צעד ברברי לשמו"

בגיבוי של מאות שוטרים נהרס הבוקר (ג') מסגד "שיהאב א-דין" בנצרת - המסגד הסמוך לכנסיית "הבשורה". עשרות מתושבי העיר הפגינו במקום, ובעימותים בין השוטרים למפגינים נדקר שוטר בצווארו ונפצע באורח קל.
הריסת המסגד התבצעה בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי בנצרת, שאישר בשבוע שעבר את הריסת המבנה הבלתי-חוקי לצורך הקמת כיכר חדשה.
סמוך לשעה 05:15 החלו דחפורים של מנהל מקרקעי ישראל להרוס את המבנה. מייד עם תחילת עבודות ההריסה קרא המואזין למוסלמים לבוא ולהפגין, "כדי להציל את המסגד". כמה תושבים נענו לקריאה וניסו להיכנס בכוח למתחם, תוך שהם משמיעים קריאות נגד ההריסה, אך הם נחסמו על-ידי השוטרים. בין הראשונים שהגיעו למקום היה סגן ראש עיריית נצרת, אחמד זועבי, שנאבק עם הכוחות וסירב לעזוב את המקום. הוא הוכנס בכוח לג'יפ של מג"ב, אבל לא עוכב לחקירה.
קומץ מפגינים נוספים זרמו למקום, ומפקד המשטרה הכריז על ההתקהלות מול המסגד כ"הפגנה בלתי חוקית". שוטרים עיכבו לחקירה שמונה מהם, בהם סגן ראש עיר נוסף של נצרת וראש התנועה האיסלאמית בעיר, סלמאן אבו אחמד.
במהלך העבודות הוצב במקום שלט גדול, הנושא את סמל מדינת ישראל, ועליו כתוב: "כיכר העיר - עבודות פיתוח".

"נתבע מהתושבים שיקחו את העניינים בידיים"

"אנחנו נתבע מכל תושבי נצרת שיקחו את העניינים בידיים ויתנגדו בצורה דמוקרטית עממית נגד הפעולה החד-צדדית הזאת", אמר סגן ראש העיר אבו אחמד בתגובה להריסת המסגד, "זאת פרובוקציה. אנחנו הולכים הבוקר להתפטר ממועצת עיריית נצרת וקוראים לראש העיר להתפטר גם כן. הציבור לא יקבל זאת. זהו צעד ברברי לשמו, יש הרבה בתים שנבנו בצורה בלתי חוקית בעיר ומחוץ לה, אבל בחרו להרוס דווקא את המסגד. אני לא שמעתי שהורסים שום בית-כנסת, אבל את המסגד הורסים".
"זה יכול לגרור את כל העיר לדברים לא טובים", אמר ל-ynet מוסטפא עבאווי, תושב העיר, שהגיע למסגד. "אני מתפלל כאן כל יום, זה מקום קדוש, ויש כאן קברים. לבוא באישון לילה ולהרוס את המסגד זה חמור". תושב אחר אמר: "תראו מה הם עושים למסגד של אלוהים, תראו כולם, תראה אדון בוש, תראה איך הורסים את המסגד. כולנו - מוסלמים ונוצרים - לא מקבלים את הריסת המסגד".

"נבנה להם כיכר יפה, והם יהיו מרוצים"

לעומתם, אמר יגאל שחר, מנהל מחוז הצפון של משרד הפנים: "הוכחנו היום שמדינת ישראל היא מדינת חוק, ואנחנו מבצעים החלטות ממשלה ובתי משפט". לדבריו, "בתי משפט קבעו בצורה חד-משמעית שזהו שטח המדינה. הצענו לוואקף אלטרנטיבות במרחק מאוד קרוב. אלטרנטיבות טובות להקמת מסגד הרבה יותר גדול מאשר הם רצו להקים כאן, שבו הם יוכלו לקיים פולחן, אבל הם לא קיבלו את ההצעות. ההריסה היא חלק מהקמת כיכר עירונית, וחלק מתוכנית בינוי של העיר. הכיכר היפה שתיבנה כאן תשרת את כל תושבי העיר, והם יהיו מרוצים. אין כאן הריסה של מקום קדוש. זה מבנה תת-קרקעי ששימש לכושר וחינוך גופני. אני מאמין שאחרי שהכיכר היפה תיבנה, הם יסכימו לאלטרנטיבה ולהצעה שלנו".
המשטרה כינתה את הריסת המסגד "מבצע שלג לבן", והביאה כ-500 שוטרים ממשטרת ישראל וממשמר הגבול, כדי לאבטח את פעולת ההריסה. על ההריסה פיקחו מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, סגן מפכ"ל המשטרה, ניצב יצחק אהרונוביץ', ומפקד המחוז הצפוני, ניצב יעקב בורובסקי, ששהו כולם עם הכוחות בשטח.

הרקע: מחלוקת ארוכת שנים

המסגד, שמצוי בסמוך לכנסיית "הבשורה", עומד במרכזה של מחלוקת ארוכה וחריפה בין תושביה הנוצרים והמוסלמים של העיר.
סלע המחלוקת הוא כוונת אנשי הוואקף, ההקדש המוסלמי, לבנות מסגד גדול במקום, והחשש של אנשי הכנסיה שצריחו של המסגד יסתיר אותה. המאבק ארוך השנים כלל התנצחויות ועימותים רבים בין המוסלמים והנוצרים בעיר, גרר לתוכו את רשויות החוק הישראליות, ואף הציב את ישראל במבוכה, לאחר שספגה ביקורת קשה מהוותיקן.
בשבוע שעבר דחה בית-המשפט המחוזי בנצרת את ערעורם של אנשי הוואקף על החלטת בית-משפט השלום בנצרת, שקבע כי עליהם להרוס את המבנה הבלתי חוקי במסגד. בין היתר קבעו שלושת השופטים, כי המקום "אינו קדוש". הם הביעו פליאה על אנשי הוואקף המוסלמי, שהודו באחד משלבי הדיון המשפטי כי לא היה ברשותם אישור של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה להקמת המבנה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
הדחפורים הרסו
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
המפגינים נחסמו
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
התוצאה בשטח
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"צעד ברברי". סגן ראש-העיר אבו אחמד
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
מסגד המריבה, לפני ההריסה (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים