שתף קטע נבחר

ח"כ מח'ול: "נשק גרעיני בחיפה, בגליל ובבית שמש"

בעקבות תחקיר הבי.בי.סי על הנשק להשמדה המונית של ישראל, יזם מח'ול דיון בנושא וציטט ממקור אמריקני. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי): "זה נראה כמו פגיעה בביטחון המדינה"

מקומות איחסון של נשק גרעיני בארץ ויכולותיה של ישראל בתחום הנשק להשמדה המונית – שני הנושאים הרגישים האלה עלו אתמול לדיון פתוח בכנסת, בעקבות התחקיר בנושא ששודר בשבוע שעבר ברשת ה-בי.בי.סי.
הדיון החל בעקבות שאילתא שהגיש ח"כ עיסאם מח'ול (חד"ש), ובה ציטט נתונים על מערך הנשק הגרעיני הישראלי מתוך אתר אינטרנט אמריקני לענייני ביטחון. "אתר הפדרציה של המדענים האמריקנים מפרסם שבישראל מאוחסן נשק גרעיני בין היתר במפרץ חיפה, בהר עילבון בגליל ובכפר זכריה שליד בית שמש. האם נתונים אלה נכונים?", שאל מח'ול מעל בימת הכנסת.
לשאילתא השיב השר המקשר בין הממשלה לבין הכנסת, גדעון עזרא (ליכוד), אומר כי "ישראל לא תהיה הראשונה להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון. ישראל תומכת בעקרון אי-הפצת נשק גרעיני, אך האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני אינה מהווה מענה הולם למציאות השוררת באזורנו, כפי שהוכח בעבר בעיראק והיום באיראן".
העיסוק המפורט של ח"כ מח'ול בסודות הגרעין של ישראל נראה לחלק מחברי הכנסת בעייתי. ישראל מעולם לא אישרה או הכחישה את קיומו של נשק כזה בידיה ודוגלת באופן מסורתי ב"עמימות גרעינית", למרות שמזה עשרות שנים טוענים מקורות זרים שונים כי היא מחזיקה בו.
"על פניו יש כאן פגיעה בביטחון המדינה, אך אם ח"כ מח'ול מסתמך על מקור גלוי לא ניתן להאשימו בעבירה. מח'ול אינו חדל לנסות להדגיש את התדמית התוקפנית של ישראל", אמר אריה אלדד (איחוד לאומי), תת-אלוף במיל'.
"המעשה של מח'ול חמור מאוד, אך אין הוכחה שהדברים שלו מדוייקים, ואף אחד לא יאשר אותם. אני גורס שככל שנמעיט להגיב על דבריו כך ייטב לביטחון", אמר אהוד יתום (ליכוד). יתום הוסיף: "נראה לי פסול ומיותר לעסוק במדיניות הגרעין שלנו. אנחנו חייבים לשמור על מדיניות עמומה וחשאית למען כוח ההרתעה הישראלי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
מח'ול. ציטט מקורות אמריקנים
אתר הכנסת
צילום רויטרס
הכור. "הפרסום מזיק"
צילום רויטרס
מומלצים