שתף קטע נבחר

המשטרה: הפיצוץ בכפר יעבץ - פיגוע טרור

פיצוץ עז התרחש אמש בבית במושב כפר יעבץ. בעלת הבית, מזל עפרי (65), נהרגה במקום. גופת גבר, ככל הנראה מחבל מתאבד, אותרה במבנה. תחילה סברו במשטרה שמדובר בפיצוץ בלון גז, אולם הבוקר נקבע סופית: הרקע - חבלני. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות: "זו תגובה להפרת ההודנה מצד ישראל"

המשטרה קבעה הבוקר (יום ג') בוודאות כי הפיצוץ, שאירע אמש בבית פרטי במושב כפר יעבץ בגוש תל-מונד, הוא פיגוע טרור. הבוקר נמצאו בבניין שרידי חומר נפץ. מהמשטרה נמסר כי מדובר במטען חבלה, אשר "אינו אופייני למטענים המורכבים בשטחים".
כוחות כיבוי אש ואנשי פיקוד העורף חילצו מהמבנה במושב את גופתה של בעלת הבית, מזל עפרי (65), וגופת גבר נוסף שטרם זוהתה. שלושת נכדיה של עפרי, המתגוררים בדירה סמוכה, שהו בבית סבתם יחד עם אמם בשעת הפיצוץ. הילדים ושכן נוסף נפצעו קל באירוע.
ארגון הג'יהאד האיסלאמי נטל בצהריים אחריות על הפיגוע. בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי את הפיגוע ביצע אחמד חייר יחיא, בן 22 מכפר ראעי שבאזור ג'נין. בהודעה נאמר כי הפיגוע "בא בתגובה להפרת הפסקת האש מצד ישראל". אתמול אמר השייח בסאם סעדי, מראשי הג'יהאד האיסלאמי בג'נין, כי ארגונו "אינו מחוייב עוד להודנה". זאת בעקבות מעצרים שביצע צה"ל אתמול בכפר קבטיה.

האלמוני שנהרג: כנראה מחבל מתאבד

בתחילה העריכה המשטרה כי מדובר בפיצוץ מיכלי גז, אך לאחר שהתברר כי אין סימן לדליפה, גברה ההערכה שגופת הגבר שנמצאה בבית היא של מחבל, שהתפוצץ בעקבות תקלה במטען שנשא עימו. בסיום עבודת מעבדת החבלה במקום אמר מפקד מרחב שרון, תת-ניצב עמיחי שי, כי "נשללה האפשרות שמדובר בפיצוץ בגלל דליפת גז".
ההערכה המשטרתית מבוססת על העובדה שגופת הגבר שנמצא בבית אינה מוכרת לתושבי המקום. מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב יהודה בכר, אמר כי "גופת האשה נמצאה שלמה ואילו הגופה השנייה, של גבר צעיר, נמצאה מפוזרת בזירה" - עדות נוספת לכך שהוא נשא את המטען על גופו.
אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, ציין שמבדיקת אנשיו עולה כי הבית לא קרס כתוצאה מפיצוץ בלון גז, וכי לפי הסימנים שנמצאו לא מדובר בקריסה של מבנה כתוצאה מעומס.

הבעל והבן שהו בבית הכנסת

ב-20:30 החריד הפיצוץ את הכפר יעבץ. הפיצוץ אירע בבית פרטי הבנוי על עמודים, שמתחתיו דירה קטנה נוספת בה התגוררו בני משפחה נוספים. גורמים במשטרה דיווחו כי הפיצוץ אירע בחלק הדרומי של הבית בו נמצאים הסלון והמטבח. כתוצאה מהפיצוץ קרסה התקרה לתוך הבית והגג עף לכל עבר. בנוסף, קרסו גם עמודי בטון לתוך המבנה, ושברי זכוכיות ותריסים הועפו לכל עבר.
משה עפרי, בעלה של מזל, שהה בזמן האירוע בבית הכנסת יחד עם בנו. כששמעו את הפיצוץ מיהרו השניים לכיוון הבית ונדהמו לראות שקרס. משה עקב אחר ניסיונות החילוץ וחיפש אחר אשתו, שמאוחר יותר התברר כי נהרגה.

עדי ראייה: "זה היה מראה קשה"

שכנים ששמעו את הפיצוץ מיהרו למקום ובידיים חשופות החלו לפנות את השברים ועסקו בניסיונות החילוץ עד להגעת כוחות כיבוי האש ופיקוד העורף למקום.
שוקי ספיר, המתגורר מול הבית, היה בין הראשונים שהגיעו למקום. הוא סיפר ל-ynet: "היינו עם פנסים והתחלנו להוציא את השברים בידיים. כל מספר שניות עצרנו וקראנו לכולם שישתקו על מנת לשמוע קולות חיים מתחת להריסות. במהלך החיפושים בין שברי הבטון הבחנתי באצבעות של כף רגל, מעליהן אבנים ומזנון הבית מוטל על הרגל. חשבתי שהגופה נמצאת מתחת, אז התחלתי לפנות את האבנים והרמתי במאמץ רב את המזנון. תפסתי באצבעות ומשכתי ואז ראיתי שאני מחזיק רק חלקי גופה. זה היה מראה קשה".
מפקד זק"א בגוש תל-מונד, יניב לוי, המתגורר בשכנות לבית שבו אירע הפיצוץ, סיפר כי יצא מביתו כשלפתע שמע פיצוץ חזק. "מייד יצאתי החוצה וראיתי ענן עשן שעולה מהבית. רצתי למקום וביחד איתי רצו שכנים נוספים. דבר ראשון סגרנו את בלוני הגז", אמר לוי.
"עלינו לקומת המגורים והכל היה חשוך. התחלנו לחפור בידיים ולהזיז שברי בטון. ניסינו לבדוק האם יש לכודים, בינתיים הגיעו עוד אנשים לעזור. ידעתי שבקומת העמודים יש דירה בה גרים ילדים. רצתי לשם והוצאתי משם שלושה ילדים מבוהלים", סיפר.

"היא הייתה אישה צדקת"

בכפר יעבץ שרר אבל כבד עם התברר דבר מותה של מזל. משפחת עפרי היא מהוותיקות במושב, בעלת שמונה ילדים - ארבעה בנים וארבע בנות.
האב, משה, היה בעבר מזכיר המושב ומזכיר המועצה האזורית לב השרון. שכנים ובני משפחה סיפרו כי ל-ynet כי "מזל היתה אישה צדקת שגידלה ילדים ונכדים למופת". לדבריהם, "היא היתה יושבת וקוראת תהילים, תמיד עזרה לכל מי שפנה אליה, והיתה פעילה במועדון הקשישים ביישוב. היה לה לב זהב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
התקרה קרסה לתוך הבית. הפיצוץ ביעבץ
צילום: ערוץ 1
צילום: מאיר פרטוש
"הזזנו בידיים שברי בטון"
צילום: מאיר פרטוש
אזור הפיצוץ
מומלצים