שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לפיד גייס 45 מיליון שקלים לתרבות

  יו"ר שינוי הודיע כי לפי דרישתו יוקטן משמעותית הקיצוץ בתקציב התרבות. לבנת: "זו בשורה גדולה לתרבות"

  מוסדות התרבות בישראל, שרבים מהם עומדים בפני סגירה, יכולים לנשום לרווחה: יו"ר שינוי טומי לפיד הודיע היום (ד') כי בקרוב יועברו לתקציב התרבות 45 מיליון שקל. פרופסור זהר שביט, יועצת שר המשפטים לענייני תרבות, התבקשה להעביר לשר תמונה מדויקת על אופן חלוקת ההקצאות.
  הסכום הובטח על ידי הליכוד לשינוי במסגרת ההסכמים הקואליציונים, כאשר המפלגה יכולה להחליט לאיזה מטרה הוא יועבר. לאור המשבר במוסדות התרבות החליט לפיד לנצל את הכסף לצורך זה. עוד 23 מיליון שקלים יועברו לתקציב המדע לתמיכה בהיי טק.
  "שאלו אותי במסדרונות איך אתם נותנים לתרבות ולא לרעבים ללחם", סיפר לפיד במסיבת עיתונאים שכינס, "גם שחקן מובטל יש לו ילדים מורעבים ללחם. שר האוצר, מתוך התחשבות בציבור החרדי, הקציב לו תקציב מסוים נוסף. אנו באנו בדרישה ואמרנו לו שגם לנו יש בתי כנסת והיכלים - אבל הם נקראים אולמות קונצרטים ותיאטראות. זה הנימוק שבו הוקצב לנו הכסף, להחזיר את הבאלאנס".
  שרת החינוך לימור לבנת אמרה במסיבת העיתונאים כי זו "בשורה גדולה לתרבות. חבל הצלה של ממש למוסדות ולחיי התרבות בישראל". השרה אמרה עוד כי השקעה בתרבות מעוררת את המשק, וכי מניתוחים שנערכו עולה כי "על כל שקל שהמדינה משקיעה לדוגמה בתיאטראות - נכנסים חמישה שקלים לשוק ממכירת כרטיסים, חניונים, מסעדות וכו'".
  הסכום שיועבר למשרד התרבות יתווסף ל-28 למיליון שקלים אותם חייב משרד האוצר למשרד התרבות מתקציב השנה שעברה, שיועברו בקרוב.
  בכך מצטמצם הקיצוץ הכולל בתקציב התרבות מכמאה מיליון שקלים לכ-30 מיליון שקלים. בעקבות הקיצוץ בתקציב יצאו אמני ישראל למאבק חריף ואיימו בהשבתת כל מוסדות התרבות. ראשי התיאטראות אף החלו בדיונים מעשיים לקראת סגירתם. הזרמה הכספית תעניק להם חמצן לכמה חודשים נוספים - וגם לשנים הבאות בהנחה שהתקציב לא יקוצץ שוב.
  יורם חטב ראש שח"ם ומראשי מטה מאבק האמנים אמר כי "זו החלטה היסטורית שאין לה תקדים בתולדות מדינת ישראל. ההחלטה מחזירה אותנו למניין המדינות התרבותיות. אנו מצדיעים עליה. אנו מודים ללפיד, ללבנת ולראש הממשלה על מעורבותם בחיפוש הפתרון להצלת התרבות".
  צח גרניט, יועץ השרה לבנת לענייני תרבות מוסיף: "אנחנו דורשים מכל המוסדות שיקבלו תוספת כסף להכין במקביל תוכנית הבראה שתבטיח אי-הנצחת מדיניות הגרעונות. הרעיון לצמצם רפרטואר הוא רע בעינינו, ואנחנו מעוניינים להבטיח שהכסף הנוסף יופנה לייעול. לקראת שנת 2004 הדרישה שלנו מהאוצר היא ש-28 מיליוני השקלים שהאוצר התחייב להחזיר לנו יישארו בבסיס התקציב, בנושא זה יתקיים דיון ביום שלישי הקרוב, בוועדת הכספים של הכנסת".
  גרניט מבהיר כי 45 מיליוני השקלים שיועברו לתקציב התרבות ממשרד המשפטים יגיעו למנהל תרבות ויחולקו באופן פרופורציונלי לפי התקנות השונות ובאופן שוויוני.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 33
  השיג כסף, לפיד
  צילום: ערוץ 33
  צילום: שידורי קשת
  מרוצה ומזהיר, חטב
  צילום: שידורי קשת
  לאתר ההטבות
  מומלצים