שתף קטע נבחר

נתניהו: "נמיר קצבאות בעבודה"

הבהיר במסיבת עיתונאים: "לא נשיב את הקצבאות, לא ננהל מו"מ עם ויקי כנפו וחברותיה". הבטיח: "נוציא את הנשים ממלכודת התלות ונשיב אותן למעגל העבודה באמצעות עבודות יזומות". התוכנית: עוד 1,200 שקל תמורת שליש משרה, ומענק של 9,000 שקלים לשנה לעובדות

"נמיר קצבאות בעבודה" - כך הבטיח הערב (יום ב') שר האוצר, בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים מיוחדת בירושלים, בה הגיב לביקורת הקשה שהוטחה באוצר על-ידי האמהות החד-הוריות. נתניהו הבטיח תוכנית סיוע, אך מי שציפה שיחזור בו מקיצוץ הקצבאות - נחל אכזבה (לתוכנית האוצר המלאה - לחץ כאן). האמהות החד-הוריות הגיבו בזעם לדברים, ואיימו לפתוח בשביתת רעב.
"ויקי (כנפו) וחברותיה ראויות לכל תשבוחות בגלל חידוד הבעיה", אמר שר האוצר בפתח דבריו, "אבל אנחנו גיבשנו תוכנית סיוע למשפחות עוד לפני שהחלו לצעוד. אנחנו נשיב את החד-הוריות למעגל העבודה", הבטיח.
בתשובה לשאלה הבהיר נתניהו כי משרדו אינו מנהל כל משא ומתן עם ויקי כנפו וחברותיה. "שלא יהיה שום ספק: אנחנו לא נחזור לאחור ולא נחזיר את הקצבאות, זה יהיה צעד חסר אחריות. המסר של התוכנית הוא אחד - צאו לעבודה, אנחנו נעזור לכם".
נתניהו ציין כי "המדינה נכנסה למלכודת של תלות, כאשר 80 אחוז מהאמהות החד-הוריות נתמכות בידי הרשויות" - מצב אותו הוא מבקש לשנות.
לדברי נתניהו, באוצר שואפים להכניס את האמהות החד-הוריות לשוק העבודה דרך עבודות יזומות של הממשלה, ולהוציאן מתלות בקצבאות. "נעשה את זה בצעד אחד מרכזי - לעודד אמהות חד הוריות לעבוד לפחות שליש מישרה נוספת, שתביא להכנסה נוספת של 1,200 שקל, כך שירוויחו לפחות כמו לפני הקיצוץ. המטרה היא לתמרץ אמהות לעבור ממצב של תלות בקיצבאות לעבודה".

"זאת לא מלחמה בחד-הוריות"

שר התעשייה והמסחר, אהוד אולמרט, ציין במסיבת העיתונאים כי "התמורה הכספית שהתוכנית תניב תהיה גדולה מכפי שהייתה לפני קיצוץ הקצבה".
אולמרט בישר על תוכנית מענקים, שיינתנו לאמהות העובדות אחת לרבעון: "בששת החודשים הראשונים יקבלו הנשים העובדות תמריץ של 600 שקלים לחודש, שיביא אותן לאותו מצב שלפני הקיצוץ, ובששת החודשים לאחר מכן הממוצע החודשי יהיה 900 שקל, שיעלו אותן מעל לתמורה שהיתה להן לפני הקיצוץ. אנחנו נסבסד אותן למעשה ב-9,000 שקל לשנה, וזה בתקופה שבהן יש הורדות שכר משמעותיות לחלקים אחרים של האוכלוסייה".
"אנחנו לא במלחמה עם האמהות החד-הוריות", אמר אולמרט, "ואין לנו עניין לנצח אותן. אנחנו מבינים את חוסר האמות שקיים אצלן כלפי הממשלה, אבל לנו יש מחוייבות כלפיהן".

"אני עם הליכוד גמרתי"

מה שלא עשו מאמרי המערכת והפוליטיקאים, עשו כנראה האמהות החד-הוריות, שהחלו לצעוד לעבר הבירה. במסיבת העיתונאים השתתפו גם השרים אולמרט ושטרית.
חריפה במיוחד הייתה הביקורת שהטיחה היום בנתניהו אילנה אזולאי לוי, שצעדה עם בנה הנכה מערד לירושלים: "אני עם הליכוד גמרתי. אני רוצה שביבי יתחיל להסתכל למצוקה ישר בעיניים", היא אמרה ל-ynet. "יש שלושה קופים, ותסלחו לי על הדברים, שלא שומעים, לא רואים ולא מדברים: סילבן, שהחל את התהליך הזה, ביבי שמבצע וראש הממשלה שלא רואה אותנו בכלל. איך אני יכולה עם 371 שקל לכלכל את עצמי?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
נתניהו. "התחלנו עוד לפני ויקי כנפו"
צילום: ערוץ 1
צילום: עמית שאבי
חלוצת המחאה. כנפו
צילום: עמית שאבי
מומלצים