שתף קטע נבחר

קרן אישר לחוקרים: היו לי עסקים עם גלעד שרון

המיליונר הדרום אפריקני סירב לפרט באלה עסקים מדובר. גורמים המקורבים לחקירה: בעקבות ההודאה, קיים חשד לכאורה כי לקרן היה אינטרס בהעברת הכספים למשפחת שרון. אתמול נחקר גלעד שרון בפרשה, ושמר על זכות השתיקה. מזכ"ל העבודה פינס: ששרון יאיץ בבנו לדבר - כמו שעשה לנעמי בלומנטל

המיליונר הדרום אפריקני, סיריל קרן, אישר בחקירתו כי היו לו עסקים עם בנו של ראש הממשלה, גלעד שרון.
בערוץ 1 פורסם לראשונה כי קרן אישר לחוקרי היחידה לחקירות ההונאה של המשטרה שביקרו בדרום אפריקה, כי "יש לו או היו לו עסקים עם גלעד שרון", אולם הוא סירב לפרט באלה עסקים מדובר ומתי. גורמים המקורבים לחקירה אומרים כי על פי ההודאה של קרן, קיים חשד לכאורה כי למיליונר הדרום אפריקני היה אינטרס כאשר העביר את הכספים למשפחת שרון.

גלעד נחקר באזהרה - ושתק

בתוך כך, מתחדשות החקירות נגד משפחת שרון. בנו של ראש הממשלה, גלעד שרון, נחקר שלשום באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה. שרון הבן שמר על זכות השתיקה ולא השיב לשאלות החוקרים.
חקירתו של שרון הבן התקיימה בקשר לפרשת מימון הפריימריס של אביו, אריאל שרון, בשנת 1999, שזכתה במרוצת השנים לכינוי "פרשת סיריל קרן" ונחשד כי היא מערבת את שרון ושני בניו. חקירתו של גלעד שרון נמשכה כשעה וחצי בלבד - משום ששתק ולא שיתף פעולה.
יש לציין כי אך לפני מספר חודשים פיטר ראש הממשלה שרון את ח"כ נעמי בלומנטל מהליכוד מתפקיד סגנית שר, לאחר ששמרה על זכות השתיקה בחקירתה בפרשת "סיטי טאוור". "הסירוב להשיב על שאלות המשטרה הוא מעשה בלתי נסבל ומכתים תנועה שלמה", כתב שרון לבלומנטל.
מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, אמר אתמול כי "בחירתו של גלעד שרון לשמור על זכות השתיקה מדברת בעד עצמה. מדינת ישראל מסמיקה מבושה על החלטתו. לא ראוי שבנו של ראש הממשלה יבחר שלא למסור את גרסתו למשטרה בעניין שקיימים בו חשדות חמורים כל כך" פינס הוסיף: "הייתי מצפה מראש הממשלה שהאיץ בח"כ נעמי בלומנטל לדבר, לפעול על פי אותן אמות מידה נגד בנו".
ואילו יו"ר ועדת חוקה ומשפט של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן מהליכוד, הודיע כי בכוונתו לקיים דיון בוועדה בעניין התפשטות התופעה של שימוש פסול בזכות השתיקה, "בעיקר בקרב חשודים בעלי יחוס ומכל גווני הקשת הפוליטית". לדבריו, "זכות השתיקה היא זכות של האזרח, אולם אישי ציבור הנהנים מפריבילגיות אינם יכולים להמשיך ולכהן בתפקידים ציבוריים תוך שמירה על זכות השתיקה".
חקירתו של גלעד שרון אתמול אושרה בהמשך לדיונים שהתקיימו עם הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין. בהמשך צפויים להיחקר על ידי חוקרי יאח"ה גם האח עמרי שרון וגם ראש הממשלה.

הפרשה: מיליונים זרמו מחו"ל

מהי בעצם "פרשת סיריל קרן"? דו"ח של מבקר המדינה, השופט אליעזר גולדברג, באוקטובר 2001 העלה חשדות לכאורה לכך ששרון קיבל תרומות אסורות מחברה בשם "אננקס מחקרים" (שנחשד כי שימשה כחברת קש להעברת כספים), בסך 5.9 מיליון שקל, תוך עקיפת חוק המפלגות האוסר קבלת תרומות בסדר גודל כזה. בעקבות דו"ח זה שרון התחייב להחזיר 4.7 מיליון שקלים מהתרומות שקיבל.
ממסמך של משרד המשפטים עולה, כי כדי להחזיר את התרומה פנה גלעד שרון לבנק לאומי בשדרות, שבו מתנהל חשבון של המשפחה, וביקש הלוואה בסך 4.2 מיליון שקל. בתמורה התחייב גלעד שרון למשכן לטובת הבנק את חוות השקמים שבבעלותו ובעלות אחיו עמרי.
מהמסמך עולה, כי בנק לאומי אכן העמיד לרשות גלעד שרון את ההלוואה, וכי שרון שילם את הכסף לחברת "אננקס מחקרים". אלא שמבדיקת בנק לאומי התברר, כי אי אפשר למשכן את חוות השקמים. זאת משום שהחווה כבר היתה ממושכנת לבנק הספנות. לפי טענת אנשי שרון, ביקש גלעד שרון לרשום מישכון נוסף לחווה, אולם הדבר לא התאפשר מסיבות מנהליות.

סיריל קרן מלווה מיליון דולר וחצי

ואז, כשלושה חודשים לאחר שנלקחה הלוואה מבנק לאומי בשדרות, העביר המיליונר הדרום אפריקני סיריל קרן, ידיד של משפחת שרון, סכום של 1.49 מיליון דולר מחשבונו באוסטריה לחשבון הבנק של האחים גלעד ועמרי שרון בבנק דיסקונט בשדרות רוטשילד בתל אביב. הסכום ניתן כהלוואה בריבית שנתית של 3% בלבד, ריבית נמוכה מהריבית שהיתה נהוגה במשק באותה עת. מאוחר יותר, על פי מסמך של משרד המשפטים, שימשה הלוואה זו כביטחון להלוואה שלקחו בניו של שרון מבנק לאומי בשדרות.
במשטרה אומרים, כי מאחר שאין הסבר לתנאים הנוחים שבהם ניתנה הלוואה, יש חשד שהיא ניתנה כטובת הנאה לבניו של שרון או לשרון עצמו. במשטרה גם חושדים כי שרון הונה את מבקר המדינה ואת השוטרים שחקרו אותו בפרשה בכך שהעלים מהם את העובדה כי הכסף להחזרת התשלום ל"אננקס" בא בעצם מסיריל קרן ולא ממשכון החווה, כפי שטען בחקירתו.
יש לציין כי באפריל 2002 נחקר שרון במשטרה בפרשת התרומות ולא סיפר לחוקריו דבר אודות ההלוואה מידיד המשפחה קרן, שנחשפה במלואה רק מאוחר יותר בפרסום בעיתון "הארץ".
סביב משפחת שרון נקשרו מספר פרשות בשנים האחרונות, שחלקן נחקרו ועדיין נחקרות על ידי המשטרה: ביניהן פרשת "האי היווני" שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" והציגה את הקשר בין גלעד שרון לאיש העסקים דוד אפל, שהעסיק אותו כיועץ תמורת סכום גבוה - על פי החשד מתוך ציפיה לתמורה. המשטרה חוקרת חשדות לשוחד בפרשה זו.

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
שרון ובנו עמרי יחד עם המיליונר קרן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
גלעד שרון. נחקר באזהרה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: איי פי
שרון האב. החקירה נמשכת
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
פינס. מסמיקים מבושה
צילום: אתר הכנסת
מומלצים