שתף קטע נבחר

הכומתות החומות כובשות את פיקוד מרכז

הקץ להגמוניה של הצנחנים בצמרת צה"ל? לאחר מינוי אלוף פיקוד מרכז ומפקד אוגדת איו"ש יעמוד בקרוב קצין מ"גולני" גם בראש יחידת "דובדבן"

לאחר עשרות שנים בהן שלטו יוצאי חטיבת הצנחנים בצמרת פיקוד המרכז – כמו בכל צמרת צה"ל – הולכת ונשלמת בימים אלה "השתלטות" הכומתות החומות על הפיקוד: לאחר אלוף הפיקוד ומפקד אוגדת איו"ש, גם בראש יחידת העילית ללחימה בטרור של הפיקוד – "דובדבן", יעמוד בקרוב קצין מחטיבת "גולני".
המפקד הבא של "דובדבן", שלוחמיה חובשים כומתות צנחנים אדומות, יהיה סא"ל רון, איש חטיבת גולני, המפקד כיום על יחידת הסיור של החטיבה. הוא צפוי להתמנות לתפקיד בקיץ הקרוב, במקום המפקד הנוכחי, סא"ל נדב. גם סגן מפקד היחידה, החל מעוד כמה חודשים, הוא איש חטיבת גולני - רב סרן גיא, בעברו סגן מפקד גדוד "גדעון".
ראשיתו של המהפך בפיקוד המרכז מיוחס דווקא לצנחן – הרמטכ"ל משה יעלון, שלקראת מינויו לפני שנה, החליט על זהותם של אלופי הפיקודים במרכז ובצפון, וכן מינה בעצה אחת עם שר הביטחון דאז, בנימין בן אליעזר, את סגן הרמטכ"ל, האלוף גבי אשכנזי.
יעלון החליט על "הצרחה" במינוי אלופי הפיקודים, ומינה את האלוף משה קפלינסקי, מח"ט גולני ומפקד אוגדת הגליל בעבר, לאלוף פיקוד מרכז, ואילו את האלוף בני גנץ, צנחן, ומפקד לשעבר של אוגדת יהודה ושומרון, הוא מינה לאלוף פיקוד צפון. לפני חודש מונה בוגר נוסף של חטיבת גולני, תא"ל גדי אייזנקוט, לתפקיד השני בחשיבותו בפיקוד מרכז - מפקד אוגדת יהודה ושומרון.

הראשון מגולני

על מינויו של סא"ל רון למפקד "דובדבן" הוחלט כבר לפני כמה חודשים, והוא צפוי להיות המפקד הראשון של היחידה שמגיע מחטיבת גולני. כל המפקדים לפניו צמחו ביחידות מיוחדות – שייטת 13, "שלדג" וסיירת מטכ"ל. לפני כשלוש שנים, בעקבות ארוע טראגי בכפר עצירה א-שאמיליה, בו נהרגו 3 מלוחמי היחידה מאש חבריהם, הוחלט כי מפקדי היחידה יהיו קצינים שהשלימו תפקיד של מפקד גדוד חי"ר.
יחידת "דובדבן", שקמה בשנת 88' כדי להתמודד עם אירועי האינתיפאדה הפלסטינית הראשונה, מתמחה בלחימה בטרור ובמעצר מבוקשים. הכשירות הייחודית לה בצה"ל היא פעילות "מסוערבת": חלק מלוחמי היחידה מתחפשים לפלסטינים או משתמשים בכלי רכב פלסטיניים כדי להתקרב ליעדיהם מבלי לעורר חשד. בימי האינתיפאדה הראשונה היתה ל"דובדבן" יחידה תאומה – שמשון, שפעלה ברצועת עזה ופורקה מאז. כיום, מלבד "דובדבן", מפעיל גם משמר הגבול שתי יחידות מסתערבים, האחת ביהודה ושומרון, והאחרת ברצועת עזה.
"דובדבן" עדיין לא העמידה לעצמה מפקד משורותיה. עם זאת, אחד מקציני היחידה, סא"ל אריק, משמש כיום כמפקד יחידת הכלבנים של צה"ל, "עוקץ".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
האלוף קפלינסקי עם הכומתה החומה
צילום: אלכס קולומויסקי
גולני. משתלטים
מומלצים