שתף קטע נבחר

הרופאים זועמים על האוצר: "בקושי גומרים את החודש"

שכר הרופאים שפורסם אתמול מעורר תרעומת בקרב רופאים הטוענים, כי תמונת המצב מעוותת. רופא מתמחה במרכז הרפואי רבין: "ישנן אחיות המרוויחות יותר מאיתנו. אם יצמידו את שכרנו לשכר המצילים, יהיה טוב"

פירסום רשימת הרופאים המחזיקים בתואר שיאני השכר של מערכת הבריאות הציבורית, עורר תרעומת גדולה בקרב הרופאים. אמש (יום א') פירסם משרד האוצר מסמך ממנו עולה, כי רופאים משתכרים מדי חודש עשרות אלפי שקלים. זאת כדי להוכיח, כי ניתן לייעל את עבודת בתי החולים.
על פי הנתונים שהדליף האוצר, מרוויח אחד ממנהלי בתי החולים 63,215 שקלים לחודש, אחר מרוויח 59,307 ומשכורתו של אחד ממנהלי היחידות בבתי החולים היא 58,694 שקלים.
ד"ר ינון גלבוע (37), מתמחה בגינקולוגיה במרכז הרפואי רבין, אומר ל-ynet כי מדובר בפרובוקציה. "זהו ניסיון זול לעוור את עיניי הציבור. האוצר מתייחס למספר מועט של רופאים ובהם מנהלי בתי חולים שהגיעו למשכורות האלה בעבודה קשה, אבל זה לא השכר של ציבור הרופאים. הרופאים נאבקים יומיום כדי להתקיים. אנחנו מתביישים במשכורות שלנו. אני מקבל 24 שקלים לשעה. לאחר שמונה תורנויות בחודש, מעבר לעבודה הרגילה, המשכורת שלי היא 7,500 שקל. אנחנו עוסקים בהצלת חיים, אך לא גומרים את החודש", דברי גלבוע.
ד"ר גלבוע, המצוי בתחילת דרכו המקצועית, זועם על הפירסום וטוען, כי משרד האוצר הדליף במכוון תמונת מצב מעוותת לתקשורת. "אני וחבריי משקיעים שעות על גבי שעות בעבודה, אנחנו רק רוצים להתפרנס בכבוד. זאת פרובוקציה אמיתית שלא תעמוד במשפט הציבור, כי הציבור לא מטומטם. בכל מקום רואים אותנו עובדים 24 שעות. לא ייתכן שרופא ירוויח כמו אחות או לפעמים פחות מאחות. כמו שוועדת אמוראי קבעה, שכר הרופאים אינו הולם את המעמד וההשקעה. הם הציעו להצמידו לשכר השופטים, אז אני אומר שיצמידו את שכר הרופאים לשכר האחיות והמצילים. גם זה יהיה טוב. חשוב שתדעו שיש פה אנשים בבית החולים שעושים תורניות מעל ומעבר, כדי להביא לחם הביתה. ממש כך".
גם ההסתדרות הרפואית טוענת, כי הפירסום הוא בגדר זריית חול בעיניים. "היתה כאן מטרה למנוע את אימוץ המלצות ועדת אמוראי הקובעת, כי שכר הרופאים הוא עוול מתמשך ויש לשפרו באופן משמעותי", נאמר בהודעתם. יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר יורם בלשר הוסיף, כי "מטרת הפירסום היתה ליצור אווירת "עליהום", כדי להביא להפחתה בשכר הרופאים".

שכר הרופאים יוצמד לשכר השופטים

ועדת אמוראי שהוקמה על ידי ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, היתה כזכור אחד ההישגים העיקריים של שביתת הרופאים הארוכה ביותר, לפני כשלוש שנים. הוועדה ישבה על המדוכה קרוב לשנתיים ובאחרונה פירסמה את המלצותיה. הוועדה מצאה, כי "יש לפעול לשיפור מהותי במבנה וברמת השכר והתגמול לרופאים". עוד קבעה הוועדה, כי את שכר הרופאים יש להשוות "לבעלי עיסוק אחרים במגזר הציבורי שהשכלתם ומידת אחריותם דומים לאלה של הרופאים".
ד"ר בלשר מדגיש, כי נתוני השכר שהפיץ האוצר מטעים, משום שמדובר בשכר סופי הכולל שעות נוספות וכוננויות. הוא ציין, כי שכר שעת עבודה של מתמחה - פחות מעשרים שקלים, ושכר השעה של מנהל מחלקה ותיק מגיע ל- 46 שקל בלבד.

בהכנת הידיעה השתתף אמנון אטד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
וועדת אמוראי הציעה להצמיד את שכר הרופאים לשכר השופטים (ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
דודו פריד
ד"ר יורם בלשר. "יש פה כוונה ליצור עליהום על הרופאים"
דודו פריד
מומלצים