שתף קטע נבחר

כביש-שטח תחת אזהרה

מספר ההרוגים כתוצאה מתאונות עם רכבי כביש-שטח, הגיע בארה"ב לשיא. האיגוד האמריקני לבטיחות בדרכים מזהיר. גם אנחנו

מספר האנשים שנהרגו בשנת 2002 בהתהפכות רכבי כביש-שטח בארה"ב, עלה ב-14% לעומת שנת 2001. המספר הכולל עומד על לא פחות מ-2,400 הרוגים בתאונות עם כלי הרכב הגדולים, כאשר למעלה מ-60% מהן כתוצאה ישירה של התהפכות הרכב. מלבד זאת, סך מקרי המוות בתאונות דרכים היה הגבוה מזה 12 שנים - עם קרוב ל-43,000 בני אדם שקיפחו את חייהם. כך דיווח לאחרונה האיגוד האמריקני לבטיחות בדרכים, ה-NHTSA.
בין הגורמים בולט האלכוהול כאחראי ללא פחות מ-41% מכלל התאונות. ומלבד זאת, שימו לב, 60% מכלל מקרי המוות בכבישי ארה"ב נגרמו כתוצאה מאי-חגירת חגורות בטיחות.

אנטי-SUV

ג'פרי רונג, העומד בראש ה-NHTSA, הודיע כבר לפני זמן רב כי הוא עומד לעשות ככל שביכולתו כדי להפוך את רכבי הכביש-שטח (SUV) לבטוחים יותר בעתיד. אחרי הכל, עם 22 מיליון כלי רכב מסוג זה, מדובר ב-10% מכלל צי הרכב האמריקני.
תגובת יצרני הרכב לנתונים אלה לא איחרה להגיע. דובר איגוד יצרני הרכב האמריקניים אמר לאחרונה לתקשורת כי "תעשיית הרכב תמיד פועלת כדי להפוך את המכוניות לבטוחות יותר", וציין כי היצרניות הוסיפו בשנים האחרונות אמצעי בטיחות אקטיביים ופסיביים דוגמת מערכות בקרת יציבות וכריות אויר צידיות.
הוא אכן צודק, אלא שמסתבר שחוקי הפיזיקה וטבע האדם לא תמיד מתחשבים בכך. כלי הרכב הגדולים כבדים משמעותית ממכונית ממוצעת, עובדה הפוגעת ביכולת ההאצה, הבלימה וההתחמקות ממכשול. הוסיפו לכך מרכז כובד גבוה יחסית ולא פעם צמיגים האמורים להתאים גם לשטח, ותקבלו כלי רכב בעל יכולת דינמית נמוכה בהרבה ממכונית משפחתית. לכן כרגיל, אם הנהג לא יתאים עצמו לרכב בו הוא נוהג, עלול זה האחרון להפוך לכלי מסוכן בידיו - ללא קשר לאלקטרוניקה ולתחכום.

אבל...

ולמרות זאת, בפורד לא אומרים נואש. הם חושפים דגם אב טיפוס לבחינת מערכות בטיחות חדשות על בסיס האקספלורר, ה-SUV הנמכר ביותר בארצות הברית. אב הטיפוס - שנקרא S2RV, או "Smart, Safe Research Vehicle" (רכב ניסויי בטיחות חכם) - מצויד בין היתר במערכת המונעת שימוש בטלפון הסלולרי שלא באמצעות דיבורית, אמצעי ראיית לילה מתקדמים, חיישני קירבה, מצלמות המנטרות את הנעשה מסביב לרכב וחיישנים לזיהוי תאונה מאחור.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כביש-שטח. הבעיה?
פורד S2RV. הפתרון?
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים