שתף קטע נבחר

שינוי: המפד"ל מפירה את ההסכם הקואליציוני

במפד"ל מתנגדים להעברת סמכויות המועצות הדתיות לרשויות המקומיות ויוזמים תוכנית ליצירת מועצות דתיות "מרחביות". השר פורז: "ההסכם שנחתם קובע ששירותי הדת יינתנו על ידי הרשויות. המפד"ל לא תוכל לנהל את המדינה"

בדרך למשבר קואליציוני חדש? בשינוי זועמים על החלטת סיעת המפד"ל מאתמול (ב') בעניין פירוק המועצות הדתיות.
חברי סיעת המפד"ל החליטו כי הם מתנגדים להעביר את סמכויות המועצות הדתיות לרשויות המקומיות, ובמקום זאת יתמכו בתוכנית ליצירת 20 עד 30 מועצות דתיות מרחביות, שיממונו במלואן על ידי גוף ממשלתי מרכזי.
כיום פועלות 160 מועצות דתיות ברחבי הארץ, והן ממומנות על ידי הרשויות המקומיות ומשרד הדתות. במפד"ל אומרים כי בכוונתם לצמצם את מספר המועצות. עם זאת, אמרו גורמים במפלגה כי הם לא מוכנים לקבל את דרישת שינוי, לפיה ניהול של שירותי הדת יהיה בידי הרשויות המקומיות.
לדברי בכירים בשינוי, "ההחלטה מנוגדת להסכם הקואליציוני שנחתם עם המפד"ל". על פי ההסכם, המועצות הדתיות יפורקו ושירותי הדת יינתנו בדרך אחרת המתבססת בעיקר על השירותים המוניציפליים.
ח"כ רוני בריזון, המרכז את נושאי דת ומדינה בסיעת שינוי, אמר ל-ynet כי "גישת המפד"ל אינה מקובלת עלינו לחלוטין, והיא מנוגדת לרוחו ולמהותו של ההסכם הקואליציוני הקובע במפורש ששרותי הדת יינתנו על ידי הרשויות המקומיות".
לדברי בריזון, "ההתנגדות שלנו לכך ששירותי הדת יינתנו על ידי הממשלה במרוכז היא לא רק פרקטית אלא גם אידיאלוגית, שכן מתן שירותי דת מרשות ממשלתית היא בעצם כפיה של שרותי הדת על האזרחים שאינם יכולים להביע את דעתם ולבחור בסל השירותים הרצוי להם. כשהעירייה נותנת את השירותים היא הרבה יותר קשובה לתושביה".
שר הפנים אברהם פורז אמר ל-ynet בתגובה כי "ההסכם שנחתם קובע שהשירותים ינתנו על ידי הרשויות. כך כתוב וכך יהיה. מה שהוחלט, זאת החלטה של סיעת המפד"ל בלבד וההסכם מחייב את כל הקואליציה. המפד"ל, עם ששת המנדטים שלה צריכה להבין שהיא לא תוכל לנהל את המדינה. אני מתכוון להתנגד גם בוועדת השרים העוסקת בפירוק המועצות הדתיות"
ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהמפד"ל אמר כי "אם שינוי רוצה לפרק את משרד הדתות ואת המועצות הדתיות מבלי לבנות אותן מחדש, אז יהיה לה עימות קשה איתנו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. "המפד"ל לא יכולה לנהל את המדינה"
צילום: אלכס קולומויסקי
בריזון. התנגדות אידיאולוגית
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. "יהיה עימות"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים