שתף קטע נבחר

פרס דחה צירוף ברק ללשכת העבודה

ביום חמישי אמורים היו להצטרף 18 חברים חדשים ללשכה, ביניהם אהוד ברק. פרס, שהתנגד לצירופו, החליט לדחות את צירוף החברים החדשים עד לאחר הבחירות המקומיות. במקביל, מחלוקת בין פרס לבן אליעזר על ההכנות לבחירות במפלגה

לאחר חמישה ימים של סערת רוחות ועימותים במפלגת העבודה, סביב עניין צירופו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ללשכת המפלגה, החליטו היום (ג') יו"ר המפלגה שמעון פרס והמזכ"ל, ח"כ אופיר פינס, לדחות את צירוף החברים החדשים ללשכה עד לאחר הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר.
ביום שישי נחשף ב-ynet כי ביום חמישי הקרוב צפוי היה פינס לבקש מחברי הלשכה לאפשר את צירופם של 18 חברים חדשים ללשכה. אחד השמות היה אהוד ברק. לאחר הפרסום התברר כי פרס מתנגד לצירופו של ברק ללשכה, התנגדות שגררה תגובות קשות בקרב מקורביו ותומכיו של ברק במפלגה.
עם זאת אתמול אמר פרס במפגש עם פעילי נוער העבודה, בתשובה לשאלת אחד הצעירים, כי אם ברק יבקש להצטרף ללשכה הוא ייענה בחיוב.
בימים האחרונים איימו תומכי ברק כי "רשימה בלי ברק לא תעבור בלשכה", והבטיחו להציג רשימה נגדית לזו של פינס ופרס. היום, כאמור, החליטו פרס ופינס להימנע מעימותים בתוך המפלגה ולהרגיע את הרוחות, ולדחות את צירוף 18 החברים החדשים ללשכה.
בנוסף, החליטו השניים גם לדחות את צירופם של אנשי העסקים בני גאון ומשה גביש, וכן את צירופה של עו"ד שולמית אשבול למזכירות הלשכה. אמש פורסם ב-ynet על כוונתו של פרס לצרף את השלושה למזכירות, פרסום שגרר תגובות קשות בקרב חברי הלשכה. אלה מחו על הכוונה לפסוח עליהם ואמרו כי אין בדעתם לאפשר את צירוף השלושה.
נציגת פורום הדור הבא, האדריכלית אורנה אנג'ל, אף איימה לעתור למוסדות החוקתיים של המפלגה, כדי שזו תחייב את פרס ואת פינס לקיים בחירות חשאיות בלשכה ולאפשר הצגת התמודדות של כלל החברים בלשכה.
בעקבות החלטתם של פרס ופינס לדחות את הצירוף, מיהרו גורמים שונים במפלגה לרשום לעצמם את ההישג בביטול המהלך. ח"כ דני יתום אמר שפרס הבין כי הוא היה מפסיד ביום חמישי בלשכה אם שמו של ברק לא היה מצורף. יתום עסק עד אתמול בגיוס חברי הלשכה כדי לשכנע אותם להצביע נגד פרס. אנג'ל אמרה גם היא כי האיום במהלך משפטי הוא זה שגרם לפינס ולפרס לחזור בהם.

מחלוקת בין אנשי בן אליעזר לפרס

בתוך כך, מחריפה המחלוקת בין פרס לבנימין בן-אליעזר על ההכנות לבחירות במפלגה. לידי ynet הגיע מסמך ובו הצעה לסדר של ח"כ אלי בן-מנחם, מקורבו של בן-אליעזר, לח"כ אופיר פינס ובו הוא מבקש שהלשכה תורה על כינוס מרכז, שיבחר את ועדת הבחירות לראשות המפלגה ביוני 2004 וכן תחליט על מועד אחרון להגשת מועמדות - 1 בדצמבר 2003.
בן-מנחם מציע במסמך כי מרכז המפלגה יאשר נוסח הצעת החלטה, שתוכנה: "לשכת המפלגה מורה בזו על כינוסו של מרכז המפלגה לא יאוחר מסוף חודש זה, ע"מ להתחיל ביישום החלטותיו מיום 19/6/03, ובכלל זה לאשר הרכב ועדת הבחירות לבחירת יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות המפלגה, ולאשר את ה-1 בדצמבר 2003 כמועד אחרון להגשת מועמדות, ולהסמיך את לשכת המפלגה לאשר את התקנון לבחירת יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות המפלגה".
ל-ynet נודע גם כי בן-אליעזר שיגר מכתב דומה לפני כחודש לפינס ולפרס - מכתב שלא נענה עד כה. בן-אליעזר אמר ל-ynet כי "אכן יצא מכתב ללא שום קשר למערכת היחסים ביני לבין פרס. מערכת היחסים הזו היא טובה, ויש שיתוף פעולה, פגישות שבועיות קבועות. המכתב בא כדי לזמן את הלשכה במטרה אחת בלבד – שמירה על הסדר הטוב והנהלים על-פי מה שנקבע".

"ניסיון להפוך את מינוי פרס לקבוע"

מקורביו של בן-אליעזר אמרו כי המכתב אינו מכוון נגד פרס, והוא נשלח בעקבות חשש של פואד מ"תרגילים של מנגנון המפלגה". החשש בקרב אנשי פואד הוא שיש ניסיון להפוך את מינויו הזמני של פרס ללא זמני.
לדברי המקורבים, "לא פרס הוא המטרה אלא המנגנון. בן אליעזר אינו מוכן להיכנס למניפולציות פנימיות כפי שהיו לפני בחירתו של פרס. הוא רוצה שהכל יתנהל כפי שנקבע, בתאריך שנקבע, שתהיה תכתובת מסודרת, כדי שלאחר מכן לא יוכלו להגיד – לא אמרת, לא ביקשת". עוד הוסיפו מקורבי בן אליעזר כי אם תהיה התעלמות מצד פרס, והתהליכים לא יחלו לנוע, הרי שזה יגרום למתיחות בינו לבין בן-אליעזר.
מקורביו של פרס אמרו בתגובה: "אין שום סיכוי שמפלגת העבודה תעסוק בהתמודדות שאמורה להתקיים בעוד עשרה חודשים בעת זו. צריך לדון בנושא רק במועד המתאים".
פעיל העבודה אריק חדד הפיץ אמש מסמך בו הוא קורא לכנס בחודש נובמבר ועידה שתדון בעתיד המפלגה. במסמך נכתב כי "מפלגת העבודה מצויה במשבר מנהיגות עמוק. בכל צמרת המפלגה הנוכחית לא נמצאה מנהיגות אטרקטיבית שיכולה לסחוף אחריה את מרכז המפלגה ואת חבריה - שלא לדבר על הבוחרים".
עוד נכתב במסמך שכותרתו: "ועידת נובמבר - העבודה 2003 - להתחדש או להיעלם" כי "בנסיבות אלה אנו נדרשים למהלך כואב אך הכרחי: מעקף. בשכבת הצעירים של המפלגה יש אנשים בעלי אנרגיה, יכולת וחזון שיכולים להצעיד את המפלגה קדימה ולחבר אותה מחדש לבוחריה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פרס ובן אליעזר. מחלוקות
צילום: שאול גולן
ברק. מקורביו זעמו
מומלצים