שתף קטע נבחר

מינוי הנגבי: ההחלטה בבג"ץ נדחתה

התנועה לאיכות השילטון עתרה לבג"ץ נגד מינוי הנגבי לשר לביטחון פנים. השופטים מתחו ביקורת על הנגבי ותהו על ניגוד העניינים שבין תפקידו לעברו ה"חקירתי"

בג"ץ דחה הבוקר (יום ד') את החלטתו בעניין כשירות מינויו של השר לביטחון פנים צחי הנגבי למועד מאוחר יותר.
השופטים דנו בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של השר הנגבי לתפקיד השר לביטחון פנים. במהלך הדיון, במהלך הדיון, שאלו השופטים מישאל חשין ודורית בייניש שאלות נוקבות את נציגת המדינה, עו"ד אסנת מנדל, וכן את נציגו של השר הנגבי עו"ד דוד ליבאי.
עו"ד ליבאי אמר במהלך הדיון כי לא יתכן שתהיה נורמה שדינה של חקירה היא כדינה של הרשעה. השופטת בייניש הגיבה: "זה מתאים שעכשיו הוא ממונה על החוקרים הפליליים?" השופט חשין: "לו הנגבי היה מתמנה לשר החקלאות או לשר לאיכות הסביבה כפי שהוא היה, העותרים לא היום באים לבית המשפט. הבעיה לשיטתם, היא, שלא מתקבל על הדעת שהנגב ימונה לשר לביטחון פנים".
השופטת בייניש אמרה בדיון כי היועץ המשפטי לממשלה החליט בזמנו להגיש כתב אישום. לדבריה, נכון שלא הוגש כתב אישום - אבל חלק מהעובדות שהיו בפני ועדת האתיקה של הכנסת היו מוצקות. "זה לא סתם עלילה שמישהו העליל עליו", אמרה השופטת בייניש.
עו"ד ליבאי אמר כי ברגע שהיועץ סגר את התיק, נמנע מהנגבי להוכיח את חפותו. השופטת בייניש הגיבה: "הוא לא ביקש לעמוד לדין כדי להוכיח את חפותו. אי אפשר להגיש נמנע ממנו להוכיח את חפותו. השאלה היא האם ניגוד העניינים הם ניגוד העניינים הפוטנציאל של יחסי משטרה והשר הנגבי לא מונע מבעדו מלשמש בתפקיד".
בתום הדיון טען עו"ד אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון: "לשופטים היו הערות נוקבות לעצם המינוי. רק במדינת ישראל יכולים למנות אדם לתפקיד שר שבין היתר היו נגדו 5 חקירות משטרה והתכוונו להגיש נגדו כתבי אישום אך ברגע האחרון חזרו בהם. רק במדינת ישראל בן אדם כזה הוא השר לבטחון פנים וזאת היא נורמה".
עו"ד ליבאי אמר בתגובה: "אם משטרה מחליטה שאין הוכחות ואין ראיות להעמיד אדם לדין - התיק סגור. מה ההבדל בין מינוי השר לאיכות הסביבה לבין השר לבטחון פנים כולם צריכים להיות בדרגה של יושר והגינות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 33
השר הנגבי ברגע השבעתו לשר לביטחון פנים
צילום: ערוץ 33
מומלצים