שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  קרחת: טכניקות חדשות בהשתלות

  השתלת השיער של היום שונה מה"ערוגות" שהושתלו פעם. לרגל הצטרפותה של שיטה חדשה לתחום - FOX, שלא מצריכה ניתוח או החלמה ממושכת ויעילה למפרצים ולגבות - כל האפשרויות שעומדות כיום לקרחים שרוצים לכסות ראשם בשיער

  פעם היה אורי גרוס, שהוסיף חלקי פאות לגברים מקריחים, אחר כך התחילו להשתיל שיער בשורות כמו ערוגות. אבל הפתרונות האלה בלטו לעין, ולעיתים עוררו גיחוך. עכשיו מציע ד"ר אלכס גינסבורג טכניקה חדשה לבעיית ההתקרחות: בעזרת מכשיר מיוחד תולשים שערה או שתיים מאזור שנבחר ומשתילים באזור המקריח. בלי צלקות, בלי ניתוח, בלי החלמה ממושכת. המגרעות בטכניקה הזאת, שנקראת FOX, אפשר להשתיל פחות שיער בהשתלה אחת מאשר בטכניקות הישנות, וזמן העבודה ארוך יותר.

   

   

  ד"ר גינסבורג, רופא עור מקלאס קליניק שבתל השומר, משתיל שיער כבר 12 שנים. "השתלת שיער זו אמנות", הוא טוען. "הרופא צריך להבין את ההתקרחות ואת הביולוגיה של השיער ולדמיין את ההתקרחות בעתיד כדי לפעול נכון בהווה". לדבריו אין שיטת השתלה שהיא טובה יותר מהאחרות, ויש להתאים את השיטה למטופל ולא להפך.

   

   

  שיטות ההשתלה:

  • רצועת שיער מאחור- חיתוך רצועת שיער מהצד האחורי של הראש, הפרדת השיער לקווצות של 2-3 שערות והשתלתן עם העור. המגרעת העיקרית של השיטה: נותרת צלקת במקום שממנו הוצאה הרצועה להשתלה.

   

   

  • קווצות גדולות- יצירת חורים גדולים בקרקפת והשתלת קווצות של 10-12 שערות שמוציאים מאחור. אנשים מאוד מרוצים מהשיטה עד היום, כי היא מאפשרת הוספת כמות גדולה של שיער בטיפול אחד. היא מתאימה לאנשים מתקרחים ששערם לבן, כי גון השיער זהה לגון העור ולא רואים את סימני ההשתלה. השיטה לא מתאימה לאנשים שזקוקים להשתלת שיער בקו המצח.

   

   

  • השתלת לייזר- הגלדים שנוצרים מהפציעה נרפאים לאט יחסית, וההשתלה בין שערות אחרות עלולה לגרום לשריפתן. לפיכך השיטה מומלצת רק לקירחים. הטיפול אינו מלווה בדימום, ההשתלה מהירה והתוצאות טובות.

   

   

  • השתלת יחידים- השתלת שערות בודדות, שאותן משחילים במזרק מיוחד ומשתילים בקרקפת.

   

   

  • השתלה בפינצטה- יוצרים נקב באמצעות מחט ומשתילים את השתל בפינצטה.

   

   

  • חריצים - בכל חריץ שיוצרים משתילים 2-3 שערות. שיטה טובה, שבה לא רואים את השתלים.

   

   

  לדברי ד"ר גינסבורג כשיש ניגוד בין צבע השיער והעור, כמו שיער שחור ועור לבן, מתאימות כל הטכניקות שבהן משתילים שערה בודדת, כמו מחט או מזרק, כי התוצאה טבעית יותר. לשיער בלונדיני או לבן מתאימות כל השיטות חוץ משיטת המחט הבודדת, כי שערה לבנה אחת לא מורגשת וצריך להשתיל כמות גדולה יותר. לשיער מקורזל עדיפה שיטת החריץ ולא שיטת החור, כי אז אפשר להשתיל שלוש שערות בשורה כדי לשמור על מתאר התלתלים. אצל נשים הידלדלות השיער שונה. כשהשיער מידלדל בראש כולו, לא ניתן לבצע השתלה כשזה קורה בעיקר מלפנים, ומאחור השיער גדל בשפע, עדיף לבצע השתלה בטכניקה משולבת – בקו המצח שערה-שערה, ובאזור הדליל שתלים גדולים יותר, בחריץ או בחור, להענקת נפח לשיער.

   

   

  "באופן כללי, הרופא צריך לקחת בחשבון גם את כיוון צמיחת השיער ולהקפיד לא לבצע השתלה בשורה ישרה בקו המצח, כי התוצאה לא טבעית", מדגיש ד"ר גינסבורג. לדבריו, שיטת ההשתלה החדשה FOX כרוכה בעבודת נמלים: צריך להוציא שערה-שערה במכשיר המיוחד שקוטרו מילימטר, ולהשתיל אותן מלפנים. חסרונותיה הבולטים של השיטה הם כאמור היכולת להשתיל מעט שיער יחסית – 300-400 שערות במקום 1,000 בהשתלה רגילה, וזמן עבודה ארוך יותר – 6-5 שעות לעומת שלוש שעות בהשתלה רגילה. לכן היא מתאימה להשתלת שיער במפרצים או בגבות. ארבעה ימים אחרי ההשתלה לא מבחינים בדבר. יש נשירה של שערות קטנטנות, ובמקומן צומחות חדשות כעבור שלושה חודשים. אחרי חודש-חודשיים אפשר לחזור להשתלה נוספת. אין בהשתלת שיער סיכון רפואי, אבל יש בה סיכון אסתטי גדול כשהיא מתבצעת בידי רופא שאינו מומחה בתחום - סימני ההשתלה נראים לעין, והמשך ההתקרחות גורם להשתלה הראשונה להיראות מגוחכת.

   

   

   

  למה מתקרחים?

  אצל 50% מהגברים ו-45% מהנשים הסיבה גנטית. נשים לא מתקרחות לחלוטין כמו הגברים, בגלל ההגנה שמעניק להן ההורמון הנשי אסטרוגן. אצלן יש הידלדלות שיער במפרצים, ובקודקוד הראש, אך בצדי הראש השיער נשאר מלא ועשיר. אצל נשים עם גנטיקה של נשירה, הריונות ולידות עלולים להחמיר את הנשירה.

   

   

  נשים צמחוניות סובלות מנשירה מוגברת בגלל מחסור בברזל. לא ברור מה תפקידו של הברזל בצמיחת השיער, אך ידוע שברזל מהצומח לא נספג היטב בגוף, ובנוסף הגוף מאבד ברזל בזמן הווסת, כך שחוסר ברזל אצל צמחוניות משפיע לרעה על שיערן. לצמחוניות מומלץ לעשות בדיקות דם ולהשלים את החוסר בברזל על ידי תוספי מזון ותכשירי ברזל שניתנים לתקופה מוגבלת.

   

   

  בנוסף, נשים סובלות פי 10 מגברים מהפרעות בבלוטת התריס, שגורמות לנשירה, בעיקר עקב חולשה של המערכת החיסונית, מסיבה לא ידועה, מחלות של המערכת החיסונית שכיחות יותר אצל נשים.

   

   

  מי מתקרח ומי לא

  יהודים אשכנזים מתקרחים יותר מיהודים ספרדים ומערבים. בסקנדינביה כמעט אין מתקרחים. שיעור המתקרחים בישראל הוא מהגבוהים בעולם. ההורמון הגברי גורם להתקרחות הקרקפת בגברים. לכן גברים שאין להם שיער על הגוף סובלים פחות מהתקרחות.

   

   

   

  תכשירים להצמחת שיער

  למתקרחים עדיף להתחיל בנטילת תכשירים להצמחת שיער, שנמכרים במרשם רופא עור:

   

   

  • כדורי פרופסיה- ב-60% מהמקרים גורמים לצמיחה.

   

  • תמיסת מינוקסדיל- נמרחת על הקרקפת ומיועדת לעצירת הנשירה. ב-20% מהמקרים גורמת לצמיחת שיער אצל גברים, וב-40% מהמקרים אצל נשים.

   

  • מזותרפיה- טכניקה של הזרקת ריכוז של תרופות וויטמינים לקרקפת.

   

  • אבקת טופיק- נמכרת במספרות ומכילה סיבי שיער בצבעים שונים. מפדרים את הפדחת כדי לטשטש את המרחק בין שערה לשערה. צריך להיזהר מזיעה וממים כי אז האבקה נוזלת על הפנים, ומספורט כי אז היא עפה ברוח.

   

   

  מה משתילים

   

  יש אנשים שמשתילים שפם, זקן, גבות, פיאות, ואפילו שער ערווה. אפשר להשתיל שיער מכל מקום בכל מקום. למשל, להוציא שיער מבית השחי ולהשתיל בראש.

   

   

  איפור קבוע

   

  רנטה בן שושן ורונית רפאל מבצעות השלמת שיער באמצעות איפור קבוע במקום שבו הושתל שיער והוא עדיין נראה דליל. האיפור הקבוע לא בא במקום ההשתלה אלא כהשלמה לה. האיפור עמיד גם כשמזיעים, מתעמלים או יוצאים לשמש או לבריכה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיטת FOX החדשה. כך זה עובד: לפני ואחרי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים